אנשים נוטים לשבח את אויביהם על מנת לפאר את המוניטין של עצמם. מלחמה כנגד אויב ראוי זו מטלה מספקת בהרבה מאשר מול אויב שאינו ראוי. מסיבה זו, הישראלים מאצילים תכונות פאן-איסלאמיסטיות לשאיפותיהם הלאומיות של איכרים פלסטינים, ובכך למעשה מפארים את המיתוס של צבא ההגנה לישראל. תבוסה בידי מפלצת חמושה ומאיימת הופכת את ההפסד להרבה פחות משפיל. הישראלים מצידם, מנפחים את השפעות הטרור הרבה מעבר לפרופורציה שכן מבחינה סטטיסטית, נפגעי הטרור מתגמדים לעומת נפגעי תאונות הדרכים.

הטרור המודרני החזיר אותנו למצב ההיסטורי הסטנדרתי של אפס ביטחון אוניברסלי. כל אחד לעצמו. סוחרי דרכים בימי הביניים היו נתונים לסכנות כגון שודדי דרכים הרבה יותר מאשר שהישראלי הממוצע חשוף להתקפות הטרור הפלסטיני. הטרור הוא שיטת לוחמה מקובלת בכל מקום בעולם בו האויבים לא רוצים להתמודד אחד מול השני בזירה פתוחה, אלא מעדיפים לשבור את רוחו של היריב. במונחים מוסריים, טרור כנגד אזרחים אינו שונה כלל ממצור צבאי שמשפיע גם הוא על אזרחים. בשני המקרים, מעמדם של האזרחים בלוחמה הופך לחסר משמעות שכן העם כולו מתגייס לתחזק את מכונת המלחמה במיסים, ובעידוד גברים בעלי יכולת לצאת ולהלחם. הדוגמא הבולטת ביותר של אזרחים המסייעים למערך המלחמתי היא נשים בהריון – אשר שואפות ללדת לוחמים. תינוקות שיהיה לוחמים.

ישראל דורשת שהערבים הפלסטינים יפסיקו עם הטרור טרם התחלת הדיונים על הסכמי קבע. הכובש הבריטי בארץ דרש בדיוק את אותו הדבר מלוחמי המחתרת היהודים. האצ”ל והלח”י המשיכו לתקוף את הבריטים עד שהם נסוגו, בדיוק כפי שהמוג’הדין האפגאנים התקיפו את הסובייטים הנסוגים, וכפי שחזבאללה וחמאס רודפים כיום את ישראל. הסיבה היחידה שישראל בכלל דנה עם הפלסטינים היא הטרור. אם ייפסקו הפיגועים, ישראל תפסיק בכלל להתעסק בסוגיה הפלסטינית. הישראלים רוצים להמשיך ולהחזיק ביהודה ושומרון, אך לא מוכנים לשלם מחיר בחיי אדם. התמיכה הציבורית לנטישת יהודה ושומרון הולכת וגוברת עם כל פיגוע שהערבים מבצעים.

בתור עורך דין, אני מבין שאנשים מאמינים לפעמים בערכים המתנגשים אחד עם השני ללא אפשרות לגישור. ניתקלתי בסיטואציות רבות בהן יכלתי באופן משכנע לטעון בעד שני הצדדים היריבים. במצב היהודי-מוסלמי הנוכחי, שני הצדדים צודקים. היהודים היו זקוקים למדינה ובחרו באופן טבעי באדמה בעלת חשיבות דתית. הערבים הפלסטינאים, שהתגוררו במקום במשך כאלף שנה רואים בארץ כשלהם. שום דיון או משא ומתן יכול לפתור את הסוגייה הזו. היהודים השתמשו בטרור בהצלחה כנגד הכובש הבריטי, ואל להם לצעוק כאשר הערבים משתמשים באותה הטקטיקה כנגדם.

פשוט תילחמו בערבים.