צה”ל היה צבא גמיש, נייד ומתוחכם. הסיוע האמריקני הפך אותו לבהמה גסה הנוטה להשתמש בנשק חדיש, לא בדוק ויקר מאוד. למרות הפרסומות, הנשק הזה לא תמיד יעיל, מתיישן עוד לפני שימושו בשדה הקרב ולא מצדיק את ההשקעה. מרוץ החימוש הרס את בריה”מ וגם ישראל לא יכולה לנצח בו. ישראל יכולה לוותר על הסיוע האמריקני ולחזור למתכונת המסורתית שלה כצבא לא טכנולוגי במיוחד אבל מיומן היטב, דבק במטרותיו, חכם ומוכן להקרבה. מהלך כזה מתנגש באינטרסים של הבירוקרטים הצבאיים והתאגידים הביטחוניים הישראלים והאמריקנים וזה לא פשוט. ברם ניתוק חבל הטבור של הסיוע הקושר את ישראל וארה”ב הוא המתכון לרפורמה בצה”ל.

צבאות ניידים גוברים על אויביהם על ידי ניצול יתרונותיהם הטקטיים, אף אם יריביהם עולים עליהם מספרית. עם זאת, כעת המצב השתנה. צבאות סדירים נלחמו בצבאות אחרים כמעט ללא מגע עם האוכלוסייה האזרחית. עידן הגיוס הכללי שינה את המציאות. ישראל מתמודדת עם מספר אין-סופי של אויבים – עם העולם המוסלמי. מצרים מסוגלת לגייס עשרה מיליון איש בסואץ ולהעביר אותם דרך סיני אל עבר תל-אביב. ישראל לא מסוגלת להשמיד כמות כזו של אנשים. מצרים כלל לא תזדקק לצבא – מיליוני אזרחים לא חמושים מסוגלים לדחוק את ישראלים אל הים. נראה לכם לא סביר? הרי איראן השתמשה בשיטה הזאת במלחמתה נגד עיראק: הם העבירו המונים מבני הנוער שלהם בשדות המוקשים העיראקים כדי לפרוץ את הדרך לחיילים. תארו לעצמכם עוד תסריט מקורי: מצרים שולחת צבא של חמישה מליון חיילים לסיני והצבא נכנע אך מצרים לא הכריזה על הפסקת אש. ישראל לא תוכל להתמודד עם כמות כזו של שבויים בעורפה בזמן מלחמה. לא תמיד תוכל ישראל לנצח במלחמה על ידי תמרונים.
דוקטרינה של מלחמה גרעינית טומנת בתוכה יתרונות רבים ומעט חסרונות. ישראל המסתמכת על נשקה הגרעיני יכולה לחסוך בחימוש הקונבנציונלי. היתרונות הכלכליים של פירוז כזה עצומים. ההרתעה הגרעינית תהיה יעילה אם לישראל לא יהיה כמעט נשק אחר. הדוקטרינה הגרעינית תמנע את האפשרות להתנגשות עם בצבאות ערב. אף אחד לא יעיז לתקוף מיראת התגובה הישראלית, במיוחד אם ישראל תכריז על מכה ומקומות נוספים הקדושים לאסלאם כמטרות לתגובה. ישראל יכולה אף להכריז על קונספט האחריות הקולקטיבית ולאיים כתגובה לתקוף כל אחת מהמדינות המוסלמיות או איחד. שהם ישגיחו אחת על השניה. עקרון התגובה הגרעינית כנגד פיגוע טרור הוא חסר פרופורציות אך האיום הגרעיני על איראן היה מונע את המלחמה עם חזבאלאה. ברם ישראל לא זקוקה לצבא גדול כד לפתור את בעיה: היא יכולה להגיב במכה גרעינית על כל תוקפנות מצד אחת מהמדינות ולהחזיק צבא קטן ונייד כדי להתמודדות עם חוליות טרור.

מדינות אחרות יכולות להטיל סנקציות נגד ישראל במקרה של שימוש בנשק גרעיני. אך הסבירות של תסריט כזה היא קטנה. צבאות ערב לא יתקפו מלכתחילה בידיעה שאין לישראל נשק אחר חוץ מגרעיני. במקרה הלא סביר כשמדינה ערבית תוקפת וישראל מגיבה במכה גרעינית מדינות המערב יאלצו להסכים שלישראל לא הייתה ברירה. במקרה כזה הסנקציות יהיו קצרות טווח ולא יעילות. כל נזק שהסנקציות יכולות לגרום לכלכלת ישראל יהיו פחותות ממימדי החיסכון כתוצאה מפירוז.
במקרה הגרוע הסנקציות יימשכו עשר שנים ויעלו לנו הפסד של הפסקה מוחלטת של ייצוא. זה לא יקטין את התוצר הכללי בכ-30%,הרבה פחות מזה. הודות לייצוא “האפור” , ייבוא חילופי והפניית חלק מהייצוא לשוק הפנימי. כעת ישראל מוציאה משאבים בסדר גודל כזה לצרכי ביטחון. זה אומר שהנזקים מהסנקציות מתקזזים עם חיסכון בהוצאות. אם ניקח בחשבון את הסבירות הנמוכה של הסנקציות ואת אפקט החיסכון במדדים כלכליים ואת משך הזמן הקצר של הסנקציות – דוקטרינה גרעינית היא כדאית לישראל.

המערב יכול להטיל סנקציות על ישראל עוד בטרם השימוש בנשק גרעיני על ידה. סנקציות כאלה יהיו חלשות: המערב היסס להשתמש בסנקציות כאלה גם כנגד הפצה לא חוקית של טכנולוגיה גרעינית. מדינות ליברל-דמוקרטיות חלשות מתייחסות רק לאיומים מידיים. סנקציות קשוחות כנגד איום היפותטי בלבד הן אינם סבירות. המערב היה מעדיף למנוע את הסכסוך הגרעיני, היה מציע לישראל נשק קונבנציונלי חינם ולוחץ על מדינות האסלאם שלא להתגרות בישראל.
אפשר להכריז על הדוקטרינה הגרעינית בצנע: בלי להודות רשמית בהחזקת הנשק הגרעיני להתחיל בפירוז ולהדליף את דבר המעבר לשיטת ההרתעה הגרעינית. ישראל נמלטה מהסנקציות בזמן פיתוח הנשק הגרעיני ולא תסתכן בהם אם רק תודיעה על שינוי המדיניות ביחס אליו.

ישראל היא מדינה קטנה בים ארצות האסלאם. לאורך ההיסטוריה, המוסלמים גירשו מספר פעמים את הנוצרים מהאזור אף שלעיתים נמשך הגירוש עשרות או מאות שנים. ישראל לא תוכל לשרוד בעזרת מדיניות הגנתית בלבד. המוסלמים מוכנים להקריב את צבאותיהם בגבולות ישראל. הסיכון שלהם הוא מצומצם: חיילי הצבא ומספר ערים הרוסות. הסיכוי היחידי של ישראל לשרוד זה להעלות את רף הסיכון למתקיף. לישראל מספיקות פצצות גרעין כדי למחוק את כל שכנותיה. מדינות מוסלמיות יירתעו מלתקוף אם ידעו שבזה הן חותמות על סופו של העולם המוסלמי. המוסלמים יוותרו לישראל חזקה ומאימת אך לא יניחו לישראל חלשה המהססת לנקום.
ישראל תרגיש יותר טוב תחת הגנה של מטריה גרעינית. תקופת השירות הצבאי הסדיר תתקצר ואולי לא יהיה צורך בהרבה מילואים. גובה המיסים ירד. עיוותים כלכליים הנובעים מהוצאות הביטחון הגבוהות יפסקו. השכנים המוסלמים יכבדו את ישראל החזקה עם השיגעון חבוי. וזאת תהיה ארץ נהדרת.