נשק גרעיני

נראה שהשינויים החשובים ביותר חולפים על פנינו מבלי שנשים לב. במקרה שלנו, התפוררות הסדר העולמי המוכר לנו התחיל במקומות חשוכי אל שמעטים מסוגלים להצביע על מיקומם על המפה: פקיסטן וצפון קוריאה. גם הרומאים העתיקים תהו על קנקנם של הברברים שהחריבו את התרבות שלהם.

הפצצה הגרעינית הפקיסטנית סימלה פריצת דרך ביותר מדרך אחת: היא הייתה פצצה ביתית לכל דבר ועניין. הפצצה הפקיסטנית עוצבה ויושמה על ידי אדם אחד, א.ק. קהאן, וללא תמיכה פוליטית רבה. האימפריה הגרעינית של קהאן הייתה יוזמה כלכלית הדומה לזו של אוסאמה בין לאדן. קהאן קיבל מימון סעודי בתמורה לפצצות, וכמה מהן באמת נמצאות כיום בסעודיה. האמריקאים העלימו עין ממעשיו של קהאן ושאיפותיו הגרעיניות מכיוון שהסובייטים תמכו בשאיפות הגרעיניות של הודו באופן גלוי. מדעני גרעין פקיסטנים שקיבלו את הכשרתם באנגליה הוכיחו עצמם כשירים, על אף הסטריאוטיפים. הלקח שיש ללמוד מקהאן חשוב יותר מכל דבר שתלמדו בבית הספר: נשק גרעיני הינו פשוט מבחינה טכנולוגית, אין צורך במימון כבד במיוחד, ולא צריך מימון מדיני וסודי בכדי לפתח פצצה. בקיצור- גם מחבלים יכולים לבנות פצצת אטום.

מיד לאחר בניית הפצצה, קהאן התחיל למכור את הנשק הגרעיני לכל המרבה במחיר: לוב, אלג’יר, איראן, סוריה וצפון קוריאה. המאמץ המשותף של מנודי העולם שיבח את הטכנולוגיה לשוק הקטן: מערכת סודית, זולה ומלאת חומרי גלם. התוכנית כולה מתבססת על מחזור של חומר גרעיני משומש לצורכים צבאיים. הצפון קוריאנים המירו צנטרפוגות ישנות לכדי פלוטוניום צבאי לאורך זמן רב מאוד- קצב של כפצצה בשנה. האיראנים התמקדו בבניית צנטרפוגות מתקדמות- על מנת להיות מסוגלים להרכיב פצצה בבוא העת תוך כחודשיים. ברגע שגילו האיראנים שהם לא מסוגלים לשמור עוד על סודיות, הם החלו להמקד במהירות. הטכנולוגיה האחרונה שפיתחו האיראנים הינה מיצוי פלזמה, אשר מאפשרת לעבד דלק גרעיני אף בתוך דירת מגורים.

מוטות גרעיניים משומשים נמצאים קבורים ברחבי העולם, והשמירה עליהם רופפת במיוחד. פעם אחר פעם מדווחים שירותי מודיעין על יירוטם של משלוחי מוטות גנובם. יש להניח שהרבה חומקים מעין השלטונות. אין דרך אמיתית לשמור על הפסולת הגרעינית במדינות עניות ומושחתות.

נשק גרעיני

נאט”ו מתיימר להיות הכוח החזק בעולם, על אף שאפלו באפגניסטן הוא נחל מפלה. בינתיים, מדינות מפיצות גרעין בונות ברית משל עצמן. פקיסטן מכרה טכנולוגיה גרעינית לצפון קוריאה, אשר מצידה נתנה לפקיסטן תוכניות לבניית טילים ארוכי טווח. איראן נתנה לצפון קוריאה שני מיליארדי דולרים בתמורה לבניית כור גרעיני בסוריה. איראן הפיצה טכנולוגיה גרעינית גם לונצואלה, שגם היא כביכול מעוניינת רק בכור למטרות שלום. בהתגרות בוטה בעולם, צפון קוריאה שלחה אורניום צבאי לאיראן- זה הדבר הקרוב ביותר למכירת נשק גרעיני. חמש מתוך שש הפצצות הקוראניות בהחלט עומדות למכירה: הקומוניסטים נואשים לכסף, ולא אכפת להם מסנקציות או תקיפות ממוקדות. צפון קוריאה מחזיקה את הדרום כבן ערובה כנגד מתקפה אמריקאית.

תקיפה כנגד צפון קוריאה לא תצלח, מאחר והמדינה החביאה מספיק פלוטוניום והיא תשמש בהתקפה כתירוץ למכור אותו בגלוי. כמובן שיש לכך פתרונות אפשריים- כמו להפציץ את הכורים המוכרים ומיד לאחר מכן להציע לקנות את הפלוטוניות הנותר. ארה”ב תמיד יכולה להציע יותר כסף מאיראן או ארגוני הטרור.

אך פתרונות טקטיים אינם יכולים לפתור בעיות אסטרטגיות. א.ק. קהאן הוציא את השד הגרעיני מהבקבוק, וכעת מדינות רבות יתחילו לפתח תוכנית גרעינית. חלק יוותרו על הגרעין בתמורה לסיוע זר, אך אחרות ידבקו בו. הפיתוח רק יילך ויגדל. דרום קוריאה אינה יכולה לסמוך על ארצות הברית בעודה מסובכת בשתי מלחמות, ומונהגת בידי מנהיג שאינו מוכן לפתוח בחזית נוספת בשום מחיר.

הקוריאנים רואים שארה”ב אינה ששה להציל את ישראל מפני איראן, ועל כן יפנו לפתח פצצה משל עצמם. כך גם יפן, שרואה בצפון קוריאה כיריב (למרות שלצפון קוריאה אין שום סיכוי נגד יפן).

וייטנאם לא תסכים לאבד את כוחה האיזורי אל מול דרום קוריאה, וגם היא תפתח בפיתוח גרעיני. גם הגרעין האיראני יתחיל מירוץ גרעיני ברחבי המזרח התיכון- ישראל, סוריה, מצריים… דרום אמריקה יכולה להפוך לגרעינית בין רגע: קודם ונצואלה, אחר כך ברזיל, ארגנטינה, ואז כל היתר.

מחבלים לא צריכים לפעול לבד. מדינה עוינת יכולה לשכור את שירותיהם. נניח וסוריה תחליט לפוצץ את תל אביב בפצצה איראנית, ותעשה זאת דרך חזבאללה- מה תוכל ישראל לעשות? כלום. מתקפת נגד גרעינית מצריכה ראיות- וסוריה תכחיש כל קשר, איראן תטען שהנשק נגנב ממנה, ולבנון תתנער מאחריות לארגון שיצא משטחה.

נשק גרעיני

התגובה תהיה אף קשה יותר לביצוע אם המחבלים ישתמשו בנשק ביולוגי- הם יוכלו להשתמש בנשק רוסי שנגנב באוקראינה, הושבח באיראן, והתקבל מסוריה. מחבלים יוכלו לסמוך על כך שישראל תעצור את התשפטות הנגיף בתל אביב מבלי לדאוג שהוא יגיע לשטחים.

מצד שני, נשק גרעיני איננו בהכרח אפוקליפטי. הגנה מפני טילים משמשת הרתעה טובה, ופיצוצים בגובה הקרקע אינם הרסנים עד כדי כך. הירושימה ונגאקי שתיהן ערים משגשגות כיום, למרות הזעזוע שעבר עליהן. אובדן חיי אדם בסך כ-20 אלף איש לפיצוץ, אינו הרה גורל לקיומה של מדינה. האבדות יכולות לצמוח עם זאת לשיעורים גבוהים ביותר אם הפצצה תינשא על מטוס ותפוצץ באוויר.

הפצת הנשק הגרעיני מחזירה את העולם אחורה לתקופה בה לא היה ביטחון בקנה מידה גדול- למציאות בה כל אדם דואג לעצמו. מזה מאות שנים שמדינות קנו את נאמנותם של נתיניהן בהבטחה של הגנה מפני רעות שונות- שחלקן היו מלאכותיות לחלוטין. לא עוד. הגרעין חושף את המדינה המודרנית כהונאה אשר מסכנת את חיי התושבים יותר משהיא מגנה עליהם.

הפחד מפני נשק גרעיני ישלח אנשים להתגורר באיזורים כפריים, הרחק מערים גדולות. ניתן לצות למגמה כזו לאחר שיתפוצצו מספר פצצות. התפוררות הערים הגדולות תהיה התפתחות מבורכת שתחזיר את חיי הקהילה. אנשים יכירו את שכיניהם ויחיו חיי קהילתיות הומוגנית ונוחה מוסרית. אנשים יהפכו לנורמליים יותר- חופשיים מתעמולה צרכנית והפרעות נפשיות. הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת את המשך הצמיחה הלכלכית בדרך רשתות וירטואליות.

בינתיים, על דיפלומטיים להיות מרוצים מהתפוצה הגרעינית, מכיוון שהיא שוללת את צבאות העולם מכוחם. שמאלנים אוהבים לראות את הסדר העולמי מתפורר, אשר מפנה את דרכו לעיצוב חברתי מחודש. ארה”ב גם היא אוהבת את נהירתן של מדינות שונות אליה בבקשה להגנה מפנ שכיניהם הגרעניים הטריים.
על כן אל לנו לצפות למעשים של ממש כנגד צפון קוריאה, פקיסטן ואיראן.