העדר התכנון היה הגורם לכישלונות צבאיים רבים. הכוח המזוין חסר אונים אם המטרות הפוליטיות אינן ברות השגה. גרוע יותר אם הן אינן ידועות.
לבנון לא תפרק את החיזבאללה מנשקו בתקופה הקרובה, וכנראה שלעולם לא. החיזבאללה לא יחזיר את החיילים השבויים. דרישות ממשלת ישראל לא ייענו. המשמעות היא שצה”ל יצטרך להיכנס ללבנון לסריקות וחיסולים. ברם הוא כבר עשה את זה בעבר. מלחמת אזרחים, קרבנות אזרחים, מחאות מכל העולם, הסכסוך הזוחל והוצאות ביטחוניות גבוהות וגברות: כל אלה שוב יהיו מנת חלקה של ישראל. וברגע שצה”ל ייסוג מלבנון יחלו להתארגן שם כוחות גרילה חדשים.
פעם צה”ל דחק את כוחותיו של אש”ף מלבנון כי הלבנונים שנאו את הפלסטינים. ישראל לא תוכל לעשות את זה לחיזבאללה המבוסס והאהוד בתוך האוכלוסייה המוסלמית המקומית. כדי להפנות את הלבנונים נגד החיזבאללה נדרש מאמץ ארוך טווח. הכי טוב לעשות את זה על ידי חימוש מחודש של הנוצרים בלבנון.
ואפילו אם ישראל תדחק את החיזבאללה החוצה היא פשוט תעבור לאזור אחר. יש בסביבה הרבה מדינות עם שלטון רעוע, ובמקרה הכי גרוע החיזבאללה ייסוג לאיראן. אנחנו נהיה מוגנים מפני טילים קצרי טווח אך מה נעשה נגד “זילזל-2″ או טילים ארוכי טווח קוריאנים בידי איראן והחיזבאללה? הדבר המסובך בשימוש בטילים ארוכי טווח זה ההכוונה. לחיזבאללה יש מי שיכוון אותם ישר לשכונות ערינו. החיזבאללה יוכל להמשיך בלחימה על ידי שליחת השהידים, או על ידי מזל”טים מכל מקום או על ידי פעולות טרור בינלאומיות. בשונה מאש”ף, החיזבאללה לא מוגבלת בשטח הקרוב לגבולות ישראל. הוא גם הקים ארגוני חסות בכל מיני מקומות והוא יכול לווסת את הפעילות ביניהם ללא ספיגת התגובות הישראליות.
נוכח העדר האפשרות לחסל את החיזבאללה ישראל מפעילה כוח בתקווה שמישהו אחר יעצור את ארגון הטרור. לא האו”ם, לא איראן ולא סוריה יעשו את זה, נראה לי – אפילו אם ירצו. אנחנו לא מסוגלים לפתח תרחיש של מלחמה טוטאלית בכל החזיתות, אך בדיוק אל זה מובילה אותנו ממשלת ישראל. צה”ל נמצא בלבנון וגם על סף פלישה לעזה. כל תקרית ביהודה או שמרון יכולה לגרום לכניסתנו לשם. על ישראל לממש את האיומים המעורפלים כלפי סוריה ואיראן. ישראל לא מסוגלת לנהל מלחמות זוחלות נגד כולם. לאיראן משאבים הרבה יותר גדולים. זכרו את מלחמתה עם עיראק.
על ישראל לפעול מהר: לחסל את כוחה הצבאי של סוריה, להכות במתקני הגרעין האיראנים, לגרש את הפלסטינים לירדן, להקים אזור בטחון בלבנון ולחמש את הנוצרים שם, ע”מ שיטהרו את השטח. סוריה תוכל לספח את שארית הלבנון כמתנת פיצוי.