הימצאותו של הנשק הגרעיני בידי צפון-קוריאה יוצר מצב די רציני. הסינים, לראשונה, פוחדים. שלא כהרגלה, במקום קריאות ההרגעה כלליות סין פרסמה אזהרה חמורה לצפון-קוריאה להימנע מניסוים גרעיניים.
צפון-קוריאה נשמעה לאזהרה הזאת אך כמובן המשיכה בניסוים. בקוריאה הקומוניסטית אין נפט, אין שחורים מנושלים, אין סכסוכים טריטוריאליים בלתי פתורים. למנהיגיה משעמם לדכא את האוכלוסייה המקומית. אך כמו כולם הם מבקשים תשומת הלב. הם לא זקוקים לכסף, הם חיים בגן-עדן יחסי, זאת אומרת יחסית לרמת מחייתם של נתיניהם, והם מחפשים גירויים. כך היה גם עם הממשל הסובייטי כאשר אימפריה שלהם הייתה על סף הגסיסה – כשהכול הפסיקו להתייחס לאיומיהם הם החליטו להעמיד את הקומוניזם למכירה.
הדיפלומטיה היא אומנות הגמישות. כלפי אומות אחדות עדיפה עמדה בלתי מתפשרת, עם אומות אחרות זה לא יעבוד. צפון-קוריאה היא אחת המדינות שלא ניתן להחרים, היא בעצמה סגורה ומסוגרת. אפשר להגיב בחרם על איראן עקב האיום הגרעיני שלה – הרי איראן תלויה ביצוא הנפט. על צפון-קוריאה צריך להשפיע על ידי תשומת הלב, הפתיחות. הקפאת הנכסים האיראנים היה צעד חסר טעם אך הכרחי. להקפיא את הנכסים הצפון-קוריאנים הוא צעד לא נכון. סין וקוריאה הדרומית הם מדינות שפוחדות ממנה ולעולם ימשיכו בדו-שיח עמה.
האיומים האמריקנים עליה הם ריקים מתוכן – הדבר היחידי שאפשר לעשות הוא להפציץ את הכורים הצפון-קוריאנים, את כל המעבדות הגרעין שלה ואת כל שטחי האימונים של צבאה. ולאחר כל אלה נשאר פלוטוניום בידי צפון-קוריאנים, ואותו ניתן למכור. והם היו מוכרים אותו. האייטולות האיראנים הם פסיכים, אבל פסיכים מוכרים וניתנים לחיזוי. הם ישתמשו בפצצה הגרעינית כדי לסחוט את ארה”ב, על מנת לתפוש הובלה בעולם המוסלמי, ויפציצו רק את ארה”ב וישראל. יכולות להתעורר בעיות עם ההנהגה הצפון-קוריאנית כיוון שהיא חסרת עקרונות לחלוטין – הם ימכרו את הפלוטוניום לכל המרבה במחיר. תגידו בכנות: “אנחנו מחכים להיווצרות המטריה המדינית בעלת נשק גרעיני מעל החזבאללאה והחמאס”, כמו בריה”מ שתמכה במצרים ב-1973. העולם לא מוכן להתמודד עם תאגיד הפשע חמוש בנשק גרעיני. ארגוני טרור או פשע רבים יכולים להשתתף ברכישת הפלוטוניום הקוריאני במיליארד דולר או בסכום דומה. גם בוש הקאובוי לא ימנע את זה.
יש לפתח גישה דואלית. קודם כל צרו רשת בטחון. הציעו לצפון-קוריאנים את רכישת הפלוטוניום שלהם. תעלו את המחיר לרמה שאף אחד אחר לא יציע – מיליארד דולר עבור כל פאונד. אפילו שני מיליארדים. ההצעה צריכה להיות בשם האו”ם וארה”ב, ואותה הצעה מצד השוק השחור במזומן.
ארה”ב צריכה לתת את הצעה הכי טובה ולהתחיל בהדברות עם צפון-קוריאה. הדברות בסגנון נעים ונחמד. נסו לפתוח את המדינה הזאת. אוויר החופש שבר את המשטר הקומוניסטי ברוסיה. את בריה”מ הרסו קוקה-קולה, ג’ינס וג’אז ולא רק מרוץ החימוש. עם זאת, הדבר דורש דיפלומטיה גמישה.