היהודים כבר ידעו השמדות רבות. שמונה מתוך 12 השבטים הושמדו, ושני השבטים השומרונים כמעט ואבדו. יהודי אירופה כמעט והושמדו במסעות הצלב, במגיפה השחורה וכן הלאה. אם אכן קיים הגיון שמימי, אנו איננו מבינים אותו: הקהילות האדוקות ושומרות המצוות נרצחו ללא כל סיבה. הן לא פנו לפגאניות, ועל כן לא היו חייבות בשום ענישה. דווקא ההיפך הוא הנכון: הקהילות המושמדות של גרמניה בימיו של רשי, ואוקראינה במאה ה17, היו מודל ומופת לתרבות למידה יהודית. ההסבר היחיד שאני יכול לחשוב עליו הוא שה’ השמיד קהילות אלה על מנת לעצור את צמיחתה של היהדות הרבנית. רשי כמעט והיה הסמכות היחידה בזמנו ששרדה, ועדיין המשיכה היהדות הרבנית לצמוח אל עבר מסכת האמונות התפלות של שולחן ערוך. הישיבות הגרמניות שהושמדו היו מרחיבות את ההלכה עד לאין שיעור, וייתכן והישיבות האוקראיניות היו החוליה שהייתה מקשרת בין החסידות היהודית, לבין הפגאניות האוקראינית. אינני יודע אם אלוהים באמת עד כדי כך אכזרי.

השואה אינה יוצאת דופן בהיסטוריה היהודית. יהדות אירופה ידעה השמדות לא פחות נוראיות. פעמים רבות היא הובלה כצאן לטבח. זכריה קבע כי שני שליש יאבדו- שליש אבד בשואה, ושליש נטמע בארה”ב- בעוד שהשליש האחרון נותר בישראל. היהודים התקבצו בישראל מהגלות, ועברו ניסיונות מצד השמאל, הנוצרים והערבים. אך ההבדל בין נבואתו של זכריה לבין יתר הקטסטרופות שראינו בהיסטוריה, היא שלא נותרו עוד יהודים.
ישראל רוקנה את הגלות. הנוכחות היהודים בעבר מדנמרק ועד איראן הפכו את האומה לחסינה בפני רדיפות. הגלובליזציה אפשרה לאנטישמים להגיע לכל פינה בעולם. יהודים הושמדו ברחבי אירופה וחלקים מהעולם המוסלמי. מדינת ישראל חיסלה את הקהילות העתיקות בגלות, והפכה את יהדות העולם לפגיעה ביותר. היהוידם כבר היום מהווים חלקיק חסר חשיבות מכלל אוכלוסיית העולם. העושר היהודי, מקור חשוב לכוחנו כאומה- נעלם בעידן התאגידים הציבוריים והמניות. זאת מלבד העובדה שהיהודים העשירים היו הראשונים להיטמע. מתקפה ערבית רצינית על ישראל, לאו דווקא גרעינית, תוכל למחוק את הקהילה היהודית ברת הקיימא האחרונה בעולם תוך ימים בלבד.
בעולם חילוני ומודרני, היהודי אינו מסוגל לשרוד מחוץ לישראל. כיום לא יימצאו כלל יהודים במדינות בהן קהילות יהודיות פרחו לאורך 2000 שנה. היהודים הינם פגיעים ביותר בישראל- מצב שלא יכול להמשך זמן רב.

אפשרות אחת היא צמיחתה המשיחית של ישראל חזקה ומכובדת, בה הרוב החילוני לשעבר דוחף להגדרה מחדש של היהדות. במדינה משלנו, ההתעקשות על חומות ההלכה אינה נחוצה עוד. היהודים יכולים לשוב ליהדות הקלה וההגיונית של התורה, או לפחות ליהדות התלמודית. האפשרות השנייה הינה קטסטרופה. אני לא מאמין שהעולם ימשיך להתקיים לאחר שימותו כל היהודים.