הרב מאיר כהנא דרש במשך זמן רב להתנתק מארה”ב ואני תומך נלהב של הרעיון. הסיוע של 3-5 מליארד דולר לשנה הוא לא קריטי עבור ישראל. אם נוותר על הסיוע האמריקני נוכל למנוע את סיוע גם מהערבים שלא יוכלו להתקיים בלעדיו. נוכל לדרוש אפילו הטלת אמברגו על אספקת הנשק למזרח התיכון. ישראל מייצרת נשק איכותי והרעיון הוא לא לצבור אותו ולא רק למנוע מערבים להשיג את הנשק המודרני.
ישנה גם מטרה פוליטית. ארה”ב סוחטת מישראל הסכמי הפסקת האש לא נוחים החל מ-1948, ובמיוחד מאז 1956. אם בזמנו היינו נכנסים לקהיר או מבצעים הפצצה מאסיבית של טהרן המזרח התיכון היה נראה אחרת היום. במקום זה קיבלנו את האחווה המוסלמית ושליטת האייטולות בנשק גרעיני בעתיד הלא רחוק. אך יותר חשוב הכבוד הלאומי שלנו. אסור לנו להיות תלויים בסיוע האמריקני. פרוטקטוראטים מודאגים מעט מאוד מחוסיהם ומפנים להם את גבם: ראו כיצד צרפת המירה את תמיכתה בישראל במדיניות פרו-ערבית מובהקת בתוך עשרים שנה בלבד.
הכל מתנקז לשאלה מרכזית: מדוע עלינו להיות מדינה יהודית? אם ברצוננו לקיים דמוקרטיה רב-לאומית – למה בכנען? הבה נשתקע בסביבת בוסטון – המקומות שם מוצאים חן בעיניי. אך אם אנחנו נכיר בכנות שבניית מדינה יהודית כרוכה בהפרדה (או לשיטתו של רב כהנא – בבידוד) – הכול ייראה אחרת. אל לנו להיתלות בספונסרים חיצוניים. אל לה לישראל לאפשר את נוכחותה של נציגות ערבית בכנסת: זאת מדינה יהודית, עם ערכים יהודיים וחוקים יהודים. מי שמעוניין לחיות ע”פ חוקי השריעה – שיפנה לאחד מ-52 או לא חשוב כמה מדינות מוסלמיות. הם לא “רעים” או “לא לויאליים”. פשוט – ישראל לא מתאימה להם.