הישראלים מתרגשים יתר על המידה מנאומו של ביידן, בו הוא קבע כי בתור מדינה ריבונית, ישראל רשאית לפעול כנגד איראן ככל העולה על רוחה. אמרתו של ביידן היא גיבובי שטויות: מדינה ריבונית אינה רשאית לתקוף מדינה אחרת. כמו כן, אין הדבר משנה את עמדתה של ארה”ב: סגן הנשיא לא מסוגל לאלץ את ישראל לרקוד למנגינתו, ועל כן אינו יכול לטעון שנאסר על ישראל להגן על עצמה. הרי אור ירוק אמיתי לא ייוודע לישראל דרך רשת הטלוויזיה, אלא בפגישות בארבע עיניים. בסופו של דבר, תקיפה באיראן תלויה בהחלטת של מספר מצומצם מאוד של אנשים. סביר שנתניהו כן יורה לבסוף על תקיפה. הוא לא ירצה להיזכר בהיסטוריה בתור ראש הממשלה שאפשר לאיראן להשיג פצצת אטום.

אך תקיפה באיראן היא רעיון רע.

איראן כבר העבירה את כל האורניום שהיא צריכה למתקנים המוגנים מתקיפה ישראלית. המעבדות עמוק בהרים אינן חדירות בנשק קונבנציונלי. מתקפה ישראלית לא תוכל לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית.

בשונה מהערבים, איראן היא מדינה מתורבתת ואחראית. היא טרם פתחה במלחמה בהיסטוריה המודרנית ואין שום סיבה שהיא תיזום אחת נגד ישראל. איראן לא תמסור נשק גרעיני לחזבאללה מפחד שהארגון יפעל בחוסר אחריות ויסבך את איראן וישראל במלחמה גרעינית. מה גם שהחזבאללה עצמו, בניגוד לאלקאעידה, הוא כן ארגון אחראי, ולעולם לא ישתמש בנשק גרעיני. חזבאללה נכנס עמוק לפוליטיקה בלבנון ולעת עתה עומד בהבטחתו שלא להציק עוד לישראל לאחר שזו נסוגה מהמדינה. איראן גם לא תעביר את הפצצות לסוריה, עליה היא אינה סומכת בדבר מלבד נכונותה לקחת כסף איראני.

לישראל יש מטרה קלה בהרבה ודחופה בהרבה מאיראן: צפון קוריאה. העולם כולו יריע לישראל לו טיל מדגם יריחו ישמיד את מתקן הגרעין הקוריאני. שום סנקציות, שום השלכות- המון פרסום טוב. אם מישהו ימכור נשק גרעיני למחבלים- תהיה זו צפון קוריאה ולא איראן. אפשרות תקיפה דומה בפקיסטן תלויה בטיב המודיעין הישראלי. חוץ מזה שתחת ההנהגה הנוכחית, פקיסטן לא תגיב לתקיפה ישראלית אפילו אם תיכשל.

ישראל כבר הסכימה בעבר לאיראן גרעינית: תחת שלטון השח, ישראל סייעה לאיראן לפתח פצצה. איראן גרעינית אינה מהווה איום אך פותחת הזדמנויות רבות. התגברות ההשפעה האיראנית תערער את יציבות המשטר בסעודיה- מה שעלול אף לשבש את תזרים הנפט- מקור ההכנסה היחיד של יצואנית הטרור הגדולה בעולם. קרב גרעיני בין איראן לערב הסעודית (אשר חמושה בפצצות פקיסטניות) תערער כליל את העולם המוסלמי.

אותו הדבר במצריים. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מצאה שרידי אורניום מועשר ברמה צבאית, מה שאישר סופית את ההנחה שמצריים מפעילה תוכנית גרעין סודית. האחים המוסלמים- הארגון הפוליטי היחיד במצריים שאינו נגוע בשחיתות, יתפוס ללא ספוק את השלטון ברגע שזה יתערער. מובארק הפר הסכם ישן עם האחים המוסלמים שאפשר להם להתמודד לבחירות מקומיות אך לא לפרלמנט. לאחר שהממשלה זייפה את תוצאות הבחירות, האחים המוסלמים נשבעו להשתלט יום אחד על הפרלמנט. אין ספק שהאחים המוסלמים ישתמשו בנשק הגרעיני על מנת להרתיע את ישראל מהתמודדות עם החמאס- ארגון הבת שלו. איראן גרעינית תעסיק את מצריים, בעיקר בשל השנאה הרווחת בין שיעים לסונים.

איראן לא הייתה אגרסיבית במיוחד אף תחת שלטונו של חומייני. מלחמת איראן עיראק לא הייתה יזומה, אלא שתי המדינות בעצם נגררו לתוכה בחוסר רצון. החזבאללה הוקם במקור בכדי לסייע לשיעים בלבנון נגד יתר הערבים העוינים- ולאו דווקא בכדי להלחם בישראל. איראן לא החלה את קשריה עם החמאס עד לאחרונה- כאשר זה התמתן יחסית לארגון טרור. גם יחסיה של אירן עם סוריה מונעים בעיקר מאינטרס דתי- לאפשר לשיעים באיראן לעלות לרגל לקבריהם של אימאמים שיעים קדושים בסוריה. הסטת סוריה מקשריה עם איראן אינו דבר קשה כלל0 כל שיש לעשות הוא להציע לה מעט יותר כסף ממה שמציעה לה איראן כיום. אפילו מיליארד וחצי דולרים בשנה יספיקו בהחלט.

בשונה מהערבים, האיראנים הם עם חביב וחכם. הם אינם נוטים לכיוון אלימות. על אף שהתקשורת דיווחה על כך שיותר ממיליון איש לקחו חלק בהפגנות שלאחר הבחירות האחרונות, אף לא מאה אלף איש מסוגלים להידחס ברחובותיה של טהרן. איראן הייתה המדינה המוסלמית היחידה שאוכלוסייתה הפגינה באופן ספונטאני בעד ארה”ב לאחר פיגועי ה9/11. בשונה מהערבים, האיראנים מתנגדים נחרצות לטרור האסלאמי. הם מתעבים את הערבים ואת הפלסטינים בעיקר. בשונה מהמוסלמים הסונים, האיראנים אינם מייחסים חשיבות רבה לירושלים. היעדר הסכם עם איראן הופך את יוזמת השלום הסעודית לחסרת משמעות.

במשך 3000 השנים האחרונות, חברנו פעמים רבות לפרסים כנגד אויבים מחוץ, ולמצריים- כנגד הפרסים. נשיאה הקנייתי של ארה”ב אולי מסוגל לדמיין שלום ארוך ימים, אך אנו יודעים את האמת: באזור הזה של העולם, שנאה היא הדבר היחיד שמאריך ימים. האמת היא שכך הדבר בכל העולם…