נתניהו

במקום בו נכשל יצחק שמיר, מפקד ארגון הטרור היהודי –הלח”י, לנתניהו לא היה שום סיכוי. להפיל את נתניהו פעם שנייה לא היה בעיה לאחר שכבר התקפל מול ארה”ב בזמן כהונתו הראשונה.

נתניהו העלה שני תנאים לקבלת המדינה הפלסטינית. הראשון היה שהיא תהיה מפורזת מנשק, או שישראל תדרוש ערבויות ביטחוניות בינלאומיות. לאחר הסכם וורסאי, גרמניה פורזה מנשקה, בדומה לסיני בהסכם של שנת 57′. אך העולם אל עשה דבר כאשר נאצים ומצרים הצעידו את צבאותיהם אל תוך שטחים שהיו שלהם. במציאות בה יוניפי”ל אינו מסוגל לעצור את הברחות הנשק של חזבאללה, העולם אינו מסוגל להבטיח לנתניהו שרקטות לא ימצאו את דרכן לגדה. הפלסטינים לא יסכימו לחיות במדינה מפורזת, אך גם במידה וכן יסכימו, דבר לא ימנע מהם לשנות את החוקה שנה לאחר מכן.

היהודים קיבלו ערבויות ביטחוניות בינלאומיות. אם נשים בצד לרגע את הגטאות ומחנות המוות, זכרו שב57′, אייזנהאוור הבטיח שמיצרי טיראן יישארו פתוחים. כאשר מצריים סגרה אותם ב67′, ישראל נותרה לבדה. ערבויות בינלאומיות היו דבר נהדר בשנת 72′ כאשר הרוסים והאמריקאים תווכו הסכם הפסקת אש בין ישראל למצריים.

דרישתו השנייה של נתניהו הייתה הכרה בישראל כמדינה יהודית. מה זה בכלל אומר? מרצ חושבת שישראל היא מדינה יהודית- אבך מסכימה לדמוגרפיה הערבית הגדלה שלבסוף תשמיד את ישראל בקלפי. אפילו אם עבאס יכיר בישראל היהודית כפי שהוא מכיר בפלסטין כערבית, זה לא ימנע מהפלסטינים בישראל לדרוש את זכויותיהם הדמוקרטיות.

לומר לזכותו, נתניהו לא הזכיר את המילים “שתי מדינות לשני עמים”- אלא דיבר על ישות בעלת ממשל עצמי. לבושתו הרבה, הוא נכשל בלהכיר שישות כזאת בהכרח עם הזמן הופכת למדינה.

נתניהו

נתניהו נקט עמדה נוקשה על הגידול הטבעי בהתנחלויות- אבל אין באמת דבר כזה. מלבד בשלושה ישובים ועוד כמה לוויינים קטנים מעבר לקו הירוק, “גידול טבעי” הוא דבר זניח ביותר. הסוגיה הפכה לכה בוערת, עד שאובאמה ועבאס לא יכולים עוד לסגת מדרישותיהם- מה שיוביל להקפאת השיחות.

גישתו של נתניהו שנועדה להרוויח לישראל זמן עד שאובאמה יירגע מנושא השלום במזה”ת ויעבור לדברים גדולים וחשובים יותר- הינה הרסנית. אם ישראל תסכים עקרונית למדינה פלסטינית, השאר אינו יותר מפרטים חסרי חשיבות. ארה”ב תמטיר על ישראל ערבויות שברגע האמת לא תממש, ועבאס יכריז כי הוא מכיר בישראל כמדינה יהודית או כל שם אחר שתושביה רוצים לכנות אותה.

במקום זאת, על נתניהו היה להיות גלוי וכנה. מדובר בקונפליקט בין המערב למוסלמים- ולא בין ישראל לפלסטינים. מדינות ערב הן שרוצות בהנצחת הסכסוך הרבה יותר משהן רוצות שלום. יוזמת השלום הסעודית אינה כוללת את איראן, שכוחה שווה ערך לכל הערבים יחדיו. הפלסטינים מעדיפים להיות בכותרות בשל מאבקם, מאשר להישכח כמדינת עולם שלישי נחשלת. הפתח לא רוצה מדינה, שכן בהיעדר צה”ל, החמאס ישתלט על הגדה. בעיית היהודים עם המדינה הפלסטינית אינה בטחון. ארגון טרור אינו מסוגל לגבור על אחד הצבאות החזקים בעולם. לא- ישראל אינה מסוגלת להסכים למדינה פלסטינית מכיוון שיהודה ושומרון שייכות לנו- ארץ הקודש. ישראל לא תסכים לצדקנות מפי אמריקאים ואירופאים שטבחו עשרות מיליונים בעבר ועדיין מחזיקות בנכסים קולוניאלים.
ישראל לא תחדל ממאמציה נגד מחבלים חמושים ברקטות. אנו מעריכים את יחסינו עם הממשל האמריקאי, אך לא ניתן לו להכתיב את סדר יומה של המדינה היהודית.

דף הבית