שוחד

ארה”ב מתעלמת מחבריה, אינה משחדת כראוי את אויביה ומנהלת את המשברים הנגרמים כתוצאה מכך באופן רע. המדינה מבזבזת עשרות מיליארדי דולרים על מלחמת אפגניסטן חסרת התכלית שהייתה אמורה להסתיים כבר מזמן. פקיסטן היא בת בריתה הקרובה ביותר שלא  ארה”ב במלחמה, והיא אינה ברת תחליף. ארה”ב איבדה לאחרונה את בסיסיה במרכז אסיה לאחר שהרוסים שיחדו את המקומיים בשני מיליארד דולרים בכספי סיוע. ארה”ב סירבה למכרז ועזבה את הבסיסים באופן משפיל. אובאמה סרב ללמוד מכך לקח ונוקט באותה המדיניות מל פקיסטן.

סיבה אחת לכך הינה גישתו האירופאית מתנשאת של משרד החוץ האמריקאי, בו לא תמצאו פרגמאטיות צינית. סיבה נוספת היא טיפשות ואידיאליזם. זה לא שחסר לארה”ב כסף: ארה”ב מוציאה עשרות מיליארדים מדי שנה על האו”ם, אשר מצוי תחת שליטה מוסלמית, אף יותר מכך על עיראק, והרבה יותר מכל אלה יחדיו על AIG.

אובאמה הציע לפקיסטאן מיליארד וחצי דולר מדי שנה לחמש השנים הבאות. מדובר ביריקה בפניה של מעצמה גרעינית שנטשה את האסלאם לטובת ארה”ב. 1.5 מיליארד בשנה הינו בסכום זניח בעבור מדינה בת 150 מליון נפשות. כמו כן, הסכום אינו מפצה את פקיסטן על הרווחים שהפסידה בכך שחתמה על האמנה נגד הפצת נשק גרעיני.

שוחד

אובאמה התנה את הסיוע בתנאים בלתי אפשריים. כיצד אמור השירות החשאי הפקיסטני לנתק את קשריו עם הטליבן? כאשר ארה”ב מפסידה במלחמה באפגניסטן, פקיסטן נאבקת לשמור את השקט לאורך גבולה, ושת”פ עם הטליבן הוא הדרך היחידה לעשות זאת. באופן תמוהה, ארה”ב הדמוקרטית מתנגדת למעורבותה של פשתון בממשלה האפגאנית, שכן יערער הדבר את שלטונו של מנהיג הבובה האמריקאי קרזאי שאינו מסוגל לשלוט במדינה, לא דמוקרטית ולא צבאית. הטליבן הוא בעייתה של ארה”ב ופתרונה של פקיסטן. ייתכן והפתרון הינו מוטעה מאחר והאסלאם הקיצוני לבסוף כן ישתלט על פקיסטן ועל מאגר הגרעין שלה – אך אובאמה אינו מסוגל לשכנע את ממשלת פקיסטן שהוא מבין טוב ממנה בענייני הפנים של המדינה.

אם ארה”ב רוצה שפקיסטן תפעל כנגד האינטרסים העצמיים שלה, עליה לשלם. פקיסטן כבר אבודה למערב: אלא אם הממשל פתאום יתעשת וייסוג מהמחוזות המערביים בהם מתגוררים רבבות לוחמי ג’האד- אלה ללא ספק ישתלטו לבסוף על הממשלה המושחתת וחסרת האונים.

הממשל האמריקאי רק מחריף את הבעיה עם הרטוריקה הליברלית שלו. רק מוחות מעוותים בוושינגטון יקראו לכפיית רפורמה ליברלית על מדינה הנמצאת בעיצומו של מאבק הישרדות כנגד האסלאם, התקוע בימי הביניים. עינויים והוצאות להורג אומנם כבר לא יצילו את פקיסטן החילונית, אבל אך לפחות אל לארה”ב להכשיל את ניסיונותיה הנואשים של ממשלת פקיסטן להציל את המדינה. לפחות כך תרוויח ישראל עוד מספר שנים לפני שפצצות אטום פקיסטניות יגיעו לידיהם של מחבלים בינלאומיים.

המקרה בצפון קוריאה הינו דומה ביותר. הקומוניסטים רוצים רק לשרוד. הם לרגע לא רוצים באמת לתקוף את יפן או דרום קוריאה. אין ספק שלצפון אין באמת צבא לניהול מלחמה, אין לו סיוע מצד הגייס החמישי הקומוניסטי שבעבר היה קיים בדרום, ויש לו יותר מדי מטרות תעשייתיות בכדי להסתכן במלחמת גרילה. ברור שהפרובוקציות הצבאיות של הצפון אינן יותר מקריאה נואשת לסיוע.

תמיכה במשטר אכזרי הינו דבר בלתי מוסרי, שיש לו אלטרנטיבה: הפצצת מתקני הגרעין של הצפון. בתרחיש זה, המערב יאלץ להשתמש בנשק גרעיני כנגד מאגרי הפלוטוניום התת קרקעיים של הצפון. הפצצה מעין זו תבסס מחדש את אמינותה הגרעינית של ארה”ב ותשיב את כוח ההרתעה הבינלאומי.

שוחד

כל דבר פחות מכך לא ישיג את המטרה, והאופציה הנותרת היחידה תהיה לשחד את המשטר הקומוניסטי. בשונה מהגרעין האיראני ששם את ישראל למטרה, הגרעין הצפון קוריאני מאיים על ארה”ב, בנוסף לסבירות הגבוהה שהוא יימכר לטרוריסטים. ידוע כי לצפון הקומוניסטי יש קשרים הדוקים עם אלקאעדיה בדרך הרשת הגרעיני של איי.קיו קאהן, האדם האחראי עם הגרעין הפקיסטני והקוריאני.

כישלונה של ארה”ב לשלם כראוי יוביל לכך שצפון קוריאה תמכור את הפצצות שלה לכל המרבה במחיר. לצפון קוריאה יש ללא ספק מספיק פלוטוניום לצורך ייצור חמש או שש פצצות, והיא תוכל לעבד מחדש את האורניום המשומש שבחזקתה כדי להפיק לפחות עוד פצצה אחת. דרך אגב, איראן כבר שיכללה את הטכנולוגיה הדרושה לניצול הפלוטוניום בכור הרוסי בבושהר.

גם לאחר מתן ה-שוחד, צפון קוריאה תמשיך במסכת הסחיטה, ולארה”ב לא תהיה ברירה אלא להמשיך לשלם. אך הבחירה בין כניעה לסחיטה לבין מלחמה היא בחירה שתמיד קיימת. למרות השילומים, הצפון ימשיך להפיץ טכנולוגיה גרעינית. התעקשות הצפון לערוך ניסויים גרעיניים ולשגר טילים מיועדת למטרה אחת בלבד – להראות לקונים שהטכנולוגיה עובדת.

הדרך היחידה למנוע מנשק גרעיני להגיע לשוק, היא לקנות אותו בסכומים אסטרונומים, וללא תנאים. הממשלה האמריקאית תמיד יכולה להציע יותר מהמחבלים.

בסופו של דבר תהפוך הטכנולוגיה הגרעינית לרווחת. תוכניות הגרעין של פקיסטן, לוב, אלג’יר וסוריה הפתיעו את העולם. כאשר הידע הדרוש לבניית פצצה מצוי בפקיסטן ואיראן- כל מדינה בעולם תוכל לבנות פצצה משלה.

ביטחן העולם הולך להשתנות מאוד בשנים הקרובות, אך אובאמה טועה בהתעקשותו לקרב את הקץ – המתבטא בסירובו לשלם כראוי לפקיסטן וצפון קוריאה.