לא יתכן שהסי.איי.איי באמת מחפש אחר אוסאמה בן לאדן. לא ייתכן שהבנאדם מצליח באמת להסתתר כבר 13 שנה. הסי.איי.איי נמצא בקשר הדוק עם המוג’אהידין האפגאניים, חבריו הקרובים של אוסאמה, שיבגדו בו בהרף עין בתמורה לרווח מהיר. אחד ממקורביו של אוסאמה ערק לא מזמן לערב הסעודית, וסגנו, אבו-הג’יר, נמצא במעצר בארה”ב. הנקודה היא, שמודיעין על אוסאמה לא חסר לארה”ב. מה גם שאוסאמה איננו נווד מתבודד, אלא אדם המתקשר אקטיבית עם אנשים במדינות רבות. מבחינה הגיונית היה צריך בן לאדן להיתפס כבר לפני שנים.

קלינטון סרב לרדוף אחר אוסאמה ולדרוש את הסגרתו, בטענה שאין מספיק ראיות נגדו שיצריכו הסגרה וניהול משפט בארה”ב. האמת היא שכלל אין הוכחות מוצקות הקושרות את בן לאדן לפיגועי ה11/9. ארה”ב אינה באמת רוצה לכלוא את אוסאמה, ולו רק מכיוון שאין ספור טרוריסטים יסחטו אותה בפיגועים למען שחרורו. הם יפגעו במטרות אמריקאיות בחו”ל ויחטפו אמריקאים בתמורה לשחרורו. אוסאמה בבית כלא אמריקאי יהפוך לקדוש מעונה מוסלמי. אולם לא בטוח הדבר. ייתכן והמוסלמים יפנו את גבם לאוסאמה המושפל, בדיוק כפי שהם נטשו את השיח’ העיוור לפניו. אך הסיכון לארה”ב הינו ללא ספק גבוה, וארה”ב לעולם לא תסתכן במשפט ראווה לאוסאמה, מלבד בתרחיש של תרגיל בחירות.

לארה”ב נוח מאוד עם הסיטואציה בה אוסאמה הוא האשם בכל איום לביטחון המדינה. אני סבור כי כל הסרטונים של אוסאמה ששוחררו לאחר 2001 הינם או זיוף, או שניכרים בהם סממני עריכה מהותיים, מה שמצביע על כך שייתכן מאוד ואוסאמה קיים כיום במימד הווירטואלי בלבד.

קל להתמודד עם המנטאליות המוסלמית. אם ייתפס אוסאמה, הדרך הנכונה להתמודד איתו הינה סירוס, עטיפה בעור חזיר, והטבעה בזוהמה. מעשים אלו ישללו ממנו מלהפוך לקדוש מעונה. בכל מקרה, המיתוס של אוסאמה החי- שמתחמק מזרועה הארוכה של ארה”ב, הינו הרבה יותר גרוע מהמיתוס של אוסאמה הקדוש המעונה- המת.

אם אוסאמה אכן חי וקיים, יש לומר כי הוא אינו מסוכן במיוחד. הוא אומנם מסוגל לארגן פיגועים המוניים, אך טרם הצליח לעורר מרד מוסלמי בקנה מידה עולמי. ייתכן וקהלים מוסלמים היו חוברים אליו לו היה נואם בקהיר, אך לא בעודו מתחבא בהרים האפגאניים. התקשרת היא האשמה בניפוחו של אוסאמה, חסר החשיבות בעליל, אל אוסאמה האגדה, תדמית אותה קידמו המערב והמוסלמים יחדיו.