אוסאמה אינו יכול להתפשט אל תוך ישראל. שיטת הפעולה שלו היא של לוחמי גרילה, ולא של ארגון טרור. הוא מורגל לפעול מערי מקלט: באפגניסטן, סודאן, פקיסטאן, עיראק, וכו.. אסטרטגיה זו הינה תוצר של חוסר התחכום של אלקאעידה: לקבוצה אין באמת יכולות מודיעיניות, ובטח שלא יכולות סיכול מודיעין-נגד, היא אינה מסתתרת היטב, ולרוב פועלת מאוד בפרימיטיביות. אין לאלקאעידה כל סיכוי להתמקם קרוב יותר לישראל. הארגון הפך עד כה אף למלוכלך מדי בעבור הסורים, ואינו יכול לצפות לתמיכה רחבה בקרבת ישראל.

מטרותיו של אוסאמה מנוגדות לאלה של המחבלים המקומיים. אלה פועלים אזורית בעוד שארגונו של אוסאמה חושב על הזירה הגלובאלית. ארגוני טרור מקומיים אינם שואפים לכיבוש העולם, אלא לכוח פוליטי מבית. הם שואפים לפגוע בממשל המקומי עד להסכמה אילמת לנוכחותם הרבה יותר משאכפת להם מכיבוש מערב אירופה במלחמת ג’יהאד. הטרוריסטים האסלאמיים הם לא יותר מלוחמי גרילה לאומניים, דבר נפוץ מאוד, ורצונם העיקרי הוא כסף וכוח. הם מתמקדים בהשגת דריסת רגל במדינותיהם, ואינם ששים לקריאתו של אוסאמה לג’יהאד עולמי. במצריים, אלג’יריה, לבנון, ופלסטין, טרוריסטים מקומיים דואגים להתבדל מאוסאמה על מנת שלא יתויגו כפסיכופטים קיצוניים. הם מתעקשים על ההיגיון שבמטרותיהם ואינם מוכנים לחבור לשאיפותיו הג’יהאדיות של אוסאמה. לאוסאמה, מצד שני, אין כל ברירה אלא להכריז על ג’יהאד.

הוא נכשל בביסוס ארגונו ככוח עצמי משמעותי באפגניסטן, סודאן, וסומליה. אלקאעידה נוכח במדינות רבות, אך אין לו כוח משמעותי באף אחת מהן. אוסאמה הוא החבר של כולם, אך בפועל לא מפקד על אף אחד. הוא הקים את החזית האסלאמית העולמית על מנת להמיר את יחסיו הטובים עם טרוריסטים רבים לכדי חדר פיקוד , אך מעט מאוד ארגונים חברו למטרתו. טרוריסטים קשוחים סרבו לוותר על מרות ולו במקצת לטובת הספונסר הסעודי הנחמד. תורתו של אוסאמה היא מדי פאן-מוסלמית בכדי לאחד את כלל מחבלי העולם. אמורצי, שפוצץ מועדון לילה בבאלי, הכריז: “עשינו זאת נגד האדם הלבן, מגיע לו”. הטרור האסלאמי הפך שם גנרי לשלל כוחות שונים מאוד: מגזענים כדוגמת אמורצי מארגון הג’מעה אלאסלאמיה, ועד ללאומנים כדוגמת הניה מהחמאס, לוחמי ההקמטאיטר באפגניסטן והפונדמנטליסטים מהטאליבן. לארגונים אין מטרות או אויבים משותפים, והם לא יקבלו את אוסאמה כמפקדם. הם מנצלים את האסלאם באותו האופן שהרוסים ניצלו את מרקס והגל – בשביל לדוג ציטטות שהוצאו מהקשרן, למטרתם. חלומו של אוסאמה אודות הח’ליפה האסלאמית איננו רלוונטי בעיניהם: המצרים אל מתכוונים לחבור אל הסעודים, שמצידם שונאים את האפגאנים, וכולם ביחד בזים למוסלמים השחורים הנחשבים גזע נחות.