אחד המשפטים המשעשעים ששמעתי בקע מפיו של טוני בלייר, שדיבר על הצורך בישראל דמוקרטית ופלסטין חילונית. הבה נתעלם לרגע מהעובדה שראש הממשלה הכושל הזה מעז לומר משהו על התנהלותה של האומה העתיקה בעולם. מדינתו של בלייר עצמה היא מלוכה, וממש לא חילונית. בבריטניה, בדומה למדינות אירופאיות רבות אחרות, הדת והמדינה אינן נפרדות. במלוכה הנוצרית, אזרח יהודי אינו שווה למלכה, ואף היהודים אינם שווים לנוצרים מהבחינה שכל חגי וסמלי המדינה הם נוצרים. אך בעיקר – תקציבי המדינה מעדיפים ארגונים נוצריים. בלייר, עם זאת, טוען שעל ישראל לספק לתושביה המוסלמים שוויון מלא.

תפקידו של בלייר כמתווך הוא מגוחך. דבר ראשון – היהודים כלל אינם רוצים במתווך. לאחר אלף שנות רדיפה, כבר לא אכפת לנו אם הפתרון יהיה צודק, אנחנו פשוט רוצים פתרון. אך מעבר לכך, בלייר לא באמת מסוגל לפעול כמתווך בסכסוך הישראלי ערבי מכיוון שיש לו אינטרס אישי בעניין. בריטניה נוקטת בעקביות במדיניות פרו ערבית ביחסי החוץ שלה. האינטרס הכלכלי הבריטי תלוי בנפט המוסלמי. גם האינטרס האסטרטגי של בריטניה פועל בשיתוף עם מדינות ערב. בריטניה ביקשה למנוע ממדינת ישראל בכלל לקום מלכתחילה ואינה נוהגת כיום להתנגד להחלטותיו האנטישמיות של האו”ם.

ניסיונותיו של הקוורטט להמציא צידוקים מוסריים לפועליו הינם מתועבים. ארה”ב מתקיימת בנוחות על אדמה שנגזלה מהאינדיאנים, אשר נטבחו לשם מטרה זו. אפילו השמאלנים הקיצוניים ביותר בארה”ב אינם טוענים בעד השבת האדמה לבעליה החוקיים. כיצד יכול ממשל ארצות הברית הכבושה להיות כה מוטרד בלב שלם עם הכיבוש הישראלי של שטח מזערי לאורך נהר חסר חשיבות? ארה”ב ובריטניה שתיהן מחזיקות בנכסים קולוניאליסטים כנגד רצון המקומיים. צרפת איבדה את מושבותיה למרות ניסיונות אדירים לשמרן, ואינה באמת יכולה לטעון נגד הכיבוש הישראלי. רוסיה כובשת בימים אלה את איי קריל היפניים, את העיר קניגסברג הגרמנית, ועד לאחרונה – שטחים רבים בפולין ורומניה בדומה לשטחים אתניים מובהקים אחרים. האו”ם, עוד חבר בקוורטט, אינו טרוד כלל במשטרי המלוכה הרבים בעולם, עם מדינות הלאום הגזעניות, עם עשרות הממשלות הרודניות, מלחמות הגבול והרדיפות האתניות היומיות, אך הוא אובססיבי בכל הקשור לסוגיה הישראלית.

האם ישנו מתווך שיהיה מקובל על ישראל? הממסד הישראלי הכנוע הסכים אפילו למתווך המוטה ביותר – הקוורטט. ממשלה יהודית הייתה דוחה כל מתווך מכיוון שהאינטרס היהודי הוא האדמה עצמה, ולא צדק לערבים. הבה ניתן לאמריקאים לקבוע את התקדים ולתת צדק לאינדיאנים. האמת היא שאין זה אפשרי למצוא מתווך באמת אובייקטיבי: פשוט כי יש הרבה יותר ערבים מיהודים, הם יותר חשובים אסטרטגית, ויש להם נפט – כל ממשלה מתווכת תעדיף אותם באופן טבעי. מתווך לא ממשלתי יהיה בהכרח חסר כל כוח אכיפתי ולא תהיה לו ארשת הכבוד המשויכת לכוח ביחסים בינלאומיים.

“הקוורטט” הוא בסך הכל שם חדש לוועידת אוויאן.