עלייתו של ליברמן בסקרים מעידה בעיקר על אי שביעות רצונו של הציבור מהממסד. לאחר מעצרי המשטרה גדלה התמיכה בסיעתו בחצי. לאחר פרשיות רבין, שרון, קצב, אולמרט ורבים אחרים, ישראלים רבים פשוט אינם סומכים עוד על המשטרה. מעצרם של אנשי ליברמן ממש לפני הבחירות הוכיח את היותם אנטי-ממסדיים. ליברמן מאכלס משבצת מאוד נוחה: הוא נתפס כמהגר “אאוטסיידר” בזמן בו כולם ממורמרים על הפוליטיקאים מבית, ומנגד כישראלי לכל דבר עם ניסיון צבאי. ליברמן איננו מושחת על פי סטנדרטים ישראליים: כספו מגיע מחו”ל במקום משחיתות ממשלתית. בזמן בו כל קווי המדיניות של הממשלה מול הפלסטינאים נכשלו, עמדתו הקשוחה, הכמעט כהניסטית של ליברמן, נתפסת כמשב רוח רענן. כעת, כמובן שהוא דמגוג וכו.. אך איזה פוליטיקאי איננו?

את מרבית קולותיו שואב ליברמן מהליכוד מאחר ונתניהו נכשל להבדיל את עצמו מקדימה והעבודה: מצעי המפלגות כמעט זהים. בכך שהוא גוזל קולות מהליכוד, עלול ליברמן למעשה לסלול את הדרך לקדימה. מבחינה אידיאלית, הליכוד, ישראל ביתנו, והמפלגות הדתיות, יכולים להקים גוש ימין: אילו היו מכריזים על גוש שכזה, עצם החוזק שלו היה מושך מצביעים רבים. עם זאת, המצב הנוכחי איננו רע: אישית, אני מעדיף ממשלת קדימה. עד כמה שנשמע הדבר כחותר תחת המטרה, הוא דווקא יועיל למדינה.

אם ייבחר נתניהו, זה ברור שהוא ימשיך את מדיניותה של קדימה, וירקוד בהתאם למנגינתו של אובאמה. עם זאת, יש לציין כי טרם התוודענו למנגינתו של אובאמה, אשר עוד עלולה להפתיע: בדיוק כפי שיהודי מתבולל טיפוסי נוטה לבגוד בעמו ומטרותיו, כך גם עלול אובאמה לפנות נגד מטרות האסלאם. אך אם באמת יהיה כך הדבר, כל ממשלה ישראלית תהנה מיד חופשית לפעול על פי אג’נדה ימנית. בממשלה לאומית רחבה הכוללת את ברק ולבני, נתניהו יחתור אחר מדיניות שלום ותרנית. אם הוא יסרב לכך, כפי שהיה בתחילה בהתנתקות מחברון, השב”כ יערוך עוד אחת מהפרובוקציות המוכרות שלו. (לאחר שנתניהו סרב לסגת מחברון ב97′, חייל ישראלי פתח באש על ערבים בשוק בחברון לעיניי מצלמות רבות שמוקמו “במקרה” באזור. מיד לאחר מכן, אישרה הממשלה את הנסיגה מחברון, ונתניהו אף התנצל מול ערפאת על הירי. ערפאת, אשר בזמנו פיקד על עשרות פיגועים נגד יהודים, ללא ספק היה מרוצה).

אולם באופוזיציה, נתניהו ללא ספק ייקח על עצמו לגנות ללא הרף את ממשלת ברק-לבני, וישתלח כנגד מדיניותם התבוסתנית. עם נתניהו באופוזיציה, ממשלתה של לבני לא תצליח להעביר בכנסת שום ויתור משמעותי לפלסטינים. ליברמן יחבור אל נתניהו באופוזיציה, והשניים ידאגו לקצר את כהונת ממשלת השמאל עד כמה שניתן. היהודים יכולים להצביע בבטחה לליברמן חרף הסיכון הקטן שכרוך בכך בפילוג הימין.

ליברמן הוא הבחירה הכי פחות גרועה בבחירות הנוכחיות, אך אם אתם באמת רוצים להביע אמרה, האיחוד הלאומי של מרזל הוא הבחירה הנכונה.