נאטו

אין לישראל סיכוי אמיתי להצטרף לנאט”ו. לברית הצפון אטלנטית אין שום סיבה להסתבך בסכסוך בין מדינה יהודית קטנה לבין מיליוני ערבים. הצטרפותה של ישראל לנאט”ו כל עוד היא נמצאת במצב מלחמה עם סוריה מהווה בעיה משפטית, שכן הוא יכול לגרור את הברית למלחמה כוללת בשל סכסוך אזורי פעוט. היעדרם של גבולות מוכרים בינלאומית מהווים עוד מכשול בין ישראל לנאט”ו.

בכל עימות, תהיה ישראל האשמה על פי קנה המידה של נאט”ו. היא פתחה במלחמת ששת הימים, היא נגררה למלחמת יום כיפור כי היא החזיקה בשטחים מצריים באופן בלתי חוקי, וכניסתה ללבנון ב-1982 כדי ללחום בפעילות חבלנית שהתבצעה משטחה, גם היא הייתה מפוקפקת מבחינה משפטית (למרות שארה”ב עשתה את אותו הדבר במקסיקו). התקפות הקסאמים על שדרות גם הן קבילות מבחינה משפטית בתור התנגדות לגיטימית לסגירתה של ישראל את גבולותיה של עזה. מלחמתה של ישראל עם סוריה מתנהלת על רקע סיפוחו הבלתי חוקי של הגולן לשטחה. התקפה ישראלית על איראן תגונה קשות בידי האו”ם, חוץ מזה שאיראן חתומה על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני, מה שמקנה לה זכות לפתח את הטכנולוגיה, בעוד שישראל אינה.

הבה נבחן את המקרה מ-1967. מצריים מזיזה את צבאה לתוך סיני, אך לא פולשת לישראל. סוריה גם היא מזיזה כוחות לגבולה של ישראל אך לא פולשת. נאט”ו אינו יכול לעשות דבר בנקודה זו. אך אחרי שהמתקפה החלה, כבר יהיה מאוחר מדי לעשות דבר בנידון בהיעדר עומק אסטרטגי. עד שנאט”ו יגיע, לא תישאר ישראל.

נאטו

ישראל ניצבת מול איומים ספציפיים, שלא ידרבנו את נאט”ו לפעול. פעולות טרור, בכל סדר גודל, אינם שווי ערך לפעולה מלחמתית. אפילו כאשר ממשלה נבחרת מפגיזה את ישראל, אין זה מספיק. האירופאים לעולם ימצאו תירוץ לכך שלוחמי החופש הערבים בסך הכל מגיבים להפרותיה של ישראל, ולא יותר מכך.

נאט”ו מסוגל להכשיל כל סיוע אמריקני לישראל. בתור חברת נאטו, ארה”ב יכולה למצוא את ידיה קשורות בכל מצב נתון בו היא תרצה לסייע לישראל. מעבר לכך, שברגע שנאט”ו ייקח אחריות על ישראל, ארה”ב תימנע מלעשות זאת בעצמה.

בכל משבר טרום מלחמתי, נאט”ו ילחץ על ישראל במקום על הערבים. תחילה ילחץ נאט”ו על ישראל שלא תנחית מכת מנע, שכן מדינה החברה בנאט”ו מנוע מליזום מלחמה. שנית, לנאטו יש אינטרס אדיר להימנע ממלחמה עם הערבים. מאחר והערבים אינם גמישים, נאט”ו לעולם תלחץ על ישראל להתגמש, ולוותר. ריצוי מסוג זה הינו תוצר בלתי נמנע של בריתות הגנה: בסופו של דבר, אף אחד לא מוכן להסתכן בשביל האחר, ורק נכנס לברית על מנת להגן על עצמו. כך נהגו בריטניה וצרפת שלא רק שקיבלו את תכתיביה של גרמניה, אלא אף איימו על צ’כוסלובקיה שיצטרפו בלחימה כנגדה לצד גרמניה אם לא תיכנע.

כל הבטחה מצד נאט”ו להגן על ישראל לא תהיה ברת משקל יותר מההבטה האמריקנית, שכאמור לא שווה הרבה. לאחר מבצע קדש, הבטיח הנשיא האמריקני אייזנהאוור לישראל שאם היא תיסוג מסיני, ארה”ב תגן עליה במקרה של עימות עתידי. כאשר מצריים איימה על ישראל בשנית לאחר עשר שנים בלבד, לא רק שארה”ב לא סייעה לישראל, להיפך – היא תכננה להנחית כוחות בסיני, ולסייע למצרים נגד ישראל.

נאטו כבר היום חסר שיניים. הברית נכשלה לפעול בנחישות ביוגוסלביה, אפגניסטן ו-עיראק. היא קיבלה אל שורותיה הרבה מדינות עם אינטרסים שונים ומשונים, חלקן קרובות לערבים, וחלקן פוחדות מרוסיה הפרו-ערבית.

שכלולו של צה”ל לרמתו של נאט”ו יהיה דבר יקר ומיותר. חוץ מזה שבמקרים רבים צה”ל כבר כיום יותר יעיל מנאט”ו.

בטחונה של ישראל מצוי רק בנשק הגרעיני.