אולמרט

המנטאליות של ציד המכשפות מעולם חלפה מין העולם. אפילו היום אנו עדים לציד שכזה המתנהל כנגד אולמרט. כאשר אני מתייחס ליהודים חילוניים, אני לא מדבר רק על האתיאיסטים המוצהרים, אלא גם על אלה המתיימרים להיות דתיים, אך בפועל גירשו את ה’ מחיי היום יום, והקציבו לו יחס בין כותלי בית הכנסת בלבד.

במה בדיוק מואשם אולמרט בפרשיית השוחד המתנהלת נגדו? אישום ראשון הוא על קבלת שוחד מכספי תרומות למימון קמפיין פוליטי. מדובר באישום שכל קבוצה פוליטית בישראל אשמה בו. האם אי פעם תהיתם מה היה דרוש על מנת לגייס את העיתונאים הרוסים לקמפיין הבחירות של ליברמן? בערך 40 אלף דולר לאדם.

אישום שני גורס כי אולמרט השתמש בכוחו על מנת להשפיע על המיליארדר אדלסון שינהל עסקים עם טלנסקי. אדלסון הרי לא נענה לבקשתו של אולמרט, ובכלל בקשתו של אולמרט הינה דבר הנהוג בקרב פוליטיקאים ורבנים כאחד. בנוסף לכך, בקשתו של אולמרט לא הייתה קשורה לביצוע תפקידו כראש ממשלה. חשד נוסף גורס כי אולמרט פעל פעם נוספת לבקשתו של טלנסקי, על מנת לקשרו עם עמיתים עסקיים בתיווך של דיפלומט ישראלי בדרום אמריקה. גם הפעם, לא מדובר בנזק או סכנה למדינת ישראל. במדינה בה קידום קרובים ומינויים פוליטיים הפכו לחלק בלתי נפרד מההתנהלות היומית, התנהגותו של אולמרט איננה ראויה להתייחסות יוצאת דופן.

אולמרט

אישום שלישי גורס כי אולמרט ביקש כסף מטלנסקי למטרת נסיעות אישיות. כאמור, גם כאן מדבור בפעולה בה כל פוליטיקאי ורב בישראל אשמים בעצמם. לפני מספר חודשים, נתניהו הואשם באותו הפשע כאשר בילה את תקופת מלחמת לבנון השנייה בלונדון. אם כבר, זה שאולמרט זקוק לנדבן יהודי הזוי שיממן את נסיעותיו זה עניין מבורך. ברק, נתניהו וליברמן לעומתו, “הרוויחו” מספיק כסף על מנת לממן בעצמם את הנסיעות הראוותניות שלהם לחו”ל. שלא כמו שיחותיו התמימות של אולמרט בשמו של טלנסקי, הם באמת צברו את הונם על גבה של מדינת ישראל. אם מישהו אשם בניצול קשריו ומעמדו בממשל על מנת להתעשר – זה הם.

כן, אולמרט באמת טס במחלקה ראשונה והתאכסן במלונות מפוארים. מישהו באמת מצפה מראש ממשלה לטוס במחלקת תיירים? לציפי ליבני יש מטוס פרטי! הימים של מנחם בגין ויצחק שמיר, בהם פוליטיקאים התגוררו בדירה צנועה, חלפו להם מהעולם. אפילו בימיהם היו השניים חריגים יחסית לשאר נציגי העם. אם אתם רוצים דמות של קדוש בראש העם יש לי כמה הצעות, אך לאף אחד מהם אין באמת סיכוי להיבחר.

מה בעצם כל כך גרוע באולמרט? אל תשכחו שבתור חבר כנסת צעיר, אולמרט הצביע נגד תוכניתם של בגין ושרון להחזיר את סיני. בתור ראש ממשלה, אולמרט פתח במלחמת לבנון השנייה בהזדמנות הראשונה, והסב נזק רב לחזבאללה. ניהול המלחמה היה כושל? האשם בזאת הוא הצבא, לא אולמרט. אולמרט גם אישר את התקיפות האוויריות המתמשכות ברצועה. האם ישראל באמת רוצה להסתבך במבצע קרקעי ברצועה? האם ישראל באמת רוצה שצה”ל ישתלט על הרצועה ויהיה שוב אחראי על עבודת השיטור, מה שיחשוף חיילים ישראלים למארבים ופיגועי התאבדות יומם ולילה?

אולמרט

כולם צורחים להדיח את אולמרט ולהחליפו…. במי? אפילו שמיר ובגין ביצעו ויתורם מפליגים בועידת מדריד וקמפ דיויד בה סוכם על החזרת סיני למצרים. מי כבר יכול לרשת את אולמרט? מופז ולבני הרי הביעו את רצונם לפיתרון “שתי מדינות לשני עמים”, מה שיוביל את ישראל לאבדון. יתרונה האלקטוראלי של לבני טמון רק בכך שהציבור בישראל אינו יודע עליה דבר – מה שהופך אותה למועמד היחיד ללא שלדים בארון.

ברק כבר ניצל את הקלף של “מר ביטחון” כשסרב סרב לדון בתחילה עם ערפאת. עם זאת, למראה גלי האלימות הראשונים של האינתיפאדה, ברק שינה את דעתו. בשל העובדה שברק היה זקוק נואשות לתמיכתו של השמאל הרדיקאלי והמפלגות הערביות, הוא הסכים אפילו לוותר על ירושלים. זאת כמובן, אלא אם כן נאמין שברק למעשה רימה את השמאל הקיצוני, וביים את כל “שיחות השלום” על מנת לחשוף את פניו האמיתיות של ערפאת.

נתניהו גם הוא לא עמד בבטחתו להתנער מהסכמי אוסלו. עם זאת, כיום נתניהו טוען שכן קיים את התחייבותו האלקטוראלית בכך שלא יישם את ההסכמים עקב אי עמידתם של הפלסטינים במחויבויותיהם. אך האם זה מצדיק את זה שנתניהו ויתר על יהודה לפלסטינים שכן עמדו במחויבויותיהם? נתניהו הרי נטש את חברון, ואין שום ספק שהוא גם ינטוש את ירושלים. אם שמיר ובגין לא היו מסוגלים לעמוד מול הלחץ השמאלני-אמריקאי המשותף, אין לנתניהו שום סיכוי.

יש היום מספר אישי ציבור בארץ שהם גם כנים, וגם חסרי כל סיכוי להיבחר: אריאל אלדד, ברוך מרזל ומשה פייגלין. הם יכולים לזכות בכמה מושבים לכל היותר, אך הם לעולם לא יצליחו להרכיב קואליציה. כמובן שאין זה אומר שלא חשוב להצביע להם, הם ממלאים תפקיד חשוב של זבוב טורדני שלא ניתן למחוץ. נתניהו אינו זקוק לקולכם על מנת לזכות בבחירות, אך ייתכן וקולכם יהיה קריטי בעבור אלדד ומרזל. כל עוד נתניהו ידבוק בהבטחותיו שלא להחזיר את הגולן וירושלים (מה עם הגדה?), אלדד ומרזל יתמכו בו – כך שקולכם לא יבוזבז.

אין בישראל שום פוליטיקאי בעל סיכוי אמיתי להיבחר שניחן באומץ הלב להתנער מהאויב הפלסטיני. בשל המחסור במנהיג דגול שכזה, טקטיקת הסחבת של אולמרט על אפו וחמתו של השמאל מהווה את הגישה הטובה ביותר בנמצא. הבטח את כל מה שהם רוצים לשמוע, אל תיתן להם דבר, משוך את המשא ומתן עוד ועוד… פוליטיקה אמיתית בידי מדינאי מוכשר הינה כמו מכחול ביד האומן.