השלום

אל לנו לצפות להסכם שלום עם הפלסטינים בזמן הקרוב, אלא אם כן המשטר של בוש ורייס יפתח במתקפה פוליטית על ממשלת ישראל. אף על פי כן, מדינה פלסטינית למעשה כבר קיימת בפועל: יש נשיא, יש פרלמנט, יש אפילו כמה שגרירויות ברחבי העולם. האם מישהו בתקשורת מביע את מחאתו כאשר עבאס מכונה בתואר “הנשיא הפלסטיני?”

אולמרט מנהל משא ומתן על גבולותיה של ישראל, או יותר נכון, על גבולות גושי ההתנחלויות. הוא רוצה מאוד לנסות להימנע מפינוי רחב היקף בסגנון גוש קטיף, והצרות שמתלוות אליו. כל עוד גושי ההתנחלויות יישארו בתוך תחומי ישראל, סביר כי רוב ה-מתנחלים לא יתרעמו על מסירת יהודה ושומרון לערבים.

יתכן אף שהממשלה תנטוש התנחלויות מבודדות ומיליטנטיות כמו כפר תפוח ותותיר את ה-מתנחלים שם להגן על עצמם. המתנחלים יורשו להישאר בבתיהם כמו כל אזרח ישראלי אשר חי בחו”ל, ונתון לחסדי המקומיים.

דבר לא ישתנה כאשר תוקם רשמית המדינה הפלסטינית. כל עוד רוב ה-מתנחלים לא יפונו מבתיהם, הסטטוס קוו לא יופר. מעט מאוד יהודים נכנסים לשכם ורמאללה כך או כך. ערביי הגדה לא יתחילו להפגיז את תל-אביב בסגנון שדרות מתוך פחד מהתגובה הישראלית המוחצת. היהודים אומנם מהססים לתקוף את איראן, אך לא יהיו להם היסוסים באשר לפלישה למדינה פלסטינית חלשה.

הגירת מאות אלפי יהודים אל תוך הגדה על מנת למנוע פינוי איננה אופציה ברת קיימא. ברגע שהגבול יוכר כגבול רשמי ובינלאומי, תהפוך חצייתו לבלתי חוקית. מעבר או הסתננות של אזרחים מעבר לנקודת ביקורת הגבולות לא תהווה עוד מרי אזרחי, אלא עברה ברורה על החוק.

השלום

יתרה על כך, למשטר הישראלי יהיה קל בהרבה להתמודד עם זעקת ה-מתנחלים בגדה מאשר שהיה בגוש קטיף. פעילי ימין נכשלו למנוע את ההתנתקות ברצועה בה אזור המריבה היה קטן, וקו החזית היה ברור.
לצבא יש סבלנות גדולה מלמתנחלים: עשרות אלפי בני אדם אינם מסוגלים לשהות באזור הפגנה למשך זמן רב, שכן עליהם לעבוד לשם פרנסתם. הצבא לעומתם, יכול לחכות חודשים עד שיתפזר הנחשול האנושי.

ישראל יכולה באותה המידה גם להיות ממוקמת באוגנדה. חופי תל אביב הם אומנם חלק מהארץ המובטחת, אך כך גם ירדן, עיראק ולבנון. קו החוף ההיסטורי נשלט בידי הפלשתים, ולאחריהם הרומאים. לעם היהודי יש קשר היסטורי רופף למישור החוף. מצד שני, אותם השטחים אותם ישראל נוטשת לטובת הפלסטינים – יהודה ושומרון – מהווים את לב ליבה של מדינת ישראל ההיסטורית. בחברון ישב משכנו של דוד המלך, שכם נכבשה בידי יעקוב. המדינה היהודית העתיקה מוקמה ספציפית באזור עליו מוותרים כיום היהודים. התעלמו מהנגב אשר אינו ניתן ליישוב, הגליל ואיזור המשולש ליד לוד המיושב כמעט כולו בערבים, ותקבלו מדינה יהודית המורכבת מרצועת חוף צרה, שאפילו בה ערבים מהווים 34% מהאוכלוסייה הצעירה. האוכלוסייה היהודית מצטמצמת לשטח שבין תל אביב לנתניה, ומובלעת חיפה.

אך השפעתם של החרדים גדלה עם מספריהם, במיוחד בשל קיצוניותם האידיאולוגית. בעוד שתופעת ההשתמטות הולכת ומתפשטת בקרב אוכלוסייתה האתאיסטית של ישראל, יתכן והחרדים יהפכו לכוח הדומיננטי בצבא. בעוד שיותר ויותר חילונים ירדו מהארץ, החרדים יהפכו לרוב, לפחות בקלפיות.
יותר ויותר יהודים פונים לימין המפה הפוליטית בעודם רואים כיצד יוזמות השלום מתרסקות אחת אחרי השנייה, ומוסלמים מפלסטין ועד איראן מתחזקים וקוראים להשמדתה של ישראל.

אפילו אם אולמרט יוותר על הגדה, מנהיג אחר תמיד יוכל לכבוש אותה חזרה.

null