מדוע ישראל לא מקבלת את יוזמת השלום הערבית? היוזמה מציעה את נרמול היחסים עם כל מדינות ערב (אך לא עם איראן) בתמורה לנסיגה ישראלית לגבולות 67, כולל ויתור על ירושלים ופיתרון לבעיית הפליטים. ישראל הרי כבר הסכימה פחות או יותר לכל העקרונות הללו. רוב הישראלים מסכימים להיפרד מירושלים. ההבדלים בין ההסכמים עם הפלסטינים לבין יוזמת השלום הסעודית פעוטים. ביזומה נדרשת ישראל לסגת לגבולות 67, בעוד שישראל והפלסטינים כבר הגיעו להסכמה על חילופי שטחים – התנחלויות בגדה תמורות אזורים בלתי מיושבים בתוך ישראל. יוזמת השלום אינה מחייבת את ישראל לקבל לשטחה חזרה את הפליטים, אלא רק למצוא לבעייתם פיתרון, ייתכן כלכלי. ארה”ב והאיחוד האירופי ישמחו לסייע לישראל במתן הפיצויים.

בעיית ירושלים גם היא פעוטה. מה היא אותה הירושלים בה מעוניינת ישראל בתור בירתה הנצחית? השכונות הערביות הענקיות במזרח העיר בה מתגוררים 250 אלף ערבים? אלה אינן נכללות אף בירושלים התנ”כית. יהודים אומנם חיו באזור בישראל העתיקה, אך יהודים כאמור חיו גם בחברון ושכם. במונחים דתיים, הויתור על שכם וחברון, להם הסכים רוב העם בישראל, מהווים פשע דתי חמור בהרבה מויתור על שכונות במזרח ירושלים.

המחלוקת על העיר העתיקה איננה מובנת כראוי בעיני רבים. העיר העתיקה בירושלים אינה אלא מבנה עותומאני עתיק. הריסת החומות תפשט מאוד את המחלוקת. סלע המחלוקת היחידי הינו מתחם הר הבית. מדינה אשר טוענת לצדקת דרכה על בסיס טיעון הלכתי אינה יכולה לאפשר לעצמה לוותר על האתר הקדוש ביותר לדתה. זה נשמע מגוחך, אך זה מה שכעת מתרחש בישראל. המדינה אוסרת על מתפללים יהודים להיכנס למתחם, בעוד הערבים כבר התקינו שם בתי שימוש ציבוריים.

אז מה הן הברירות באשר להר הבית? הברירה הראשונה, אשר מועדפת עלי, היא הריסת המסגד המוסלמי, ובניית בית המקדש השלישי על הריסותיו. לצערי זה לא יקרה. התנגדות משותפת של יהודים שמאלנים, מתבוללים ודתיים תמנע את האפשרות הזאת. על מנת להבהיר, כמעט כל היהודים הדתיים בישראל מאמינים שבית המקדש השלישי ירד מהשמיים בשלמותו בבוא העת. סברה זו אומנם טיפשית, אך היא אומצה בידי מנהיגי הקהילה הדתית, המעדיפים להתפלל מאשר לפעול.

הברירה השנייה, בה תומכים חלק מהיהודים, היא לבנות את בית המקדש על הר הבית בלי להרוס את המסגדים המוסלמים. גם זה לא יקרה. המוסלמים יתנגדו נחרצות לחילול אתרם הקדוש בידי היהודים, יהודים דתיים יתנגדו בטענה שהמקדש צריך ליפול מהשמיים, ופעילי זכויות בעלי החיים ימחו כנגד הקרבת הקורבנות שתתבצע במקום.

בעצם אי בניית המקדש, מתחמקים היהודים מחובת חשיפת פרצופם האמיתי. אם האתר אינו בידינו, לפחות אנו יכולים לטעון לחפותנו בכך שלא בנינו את המקדש. לו הייתה ישראל מונהגת בידי מנהיג יהודי אמיתי כמו מאיר כהנא, לא הייתה לו שום בעיה לטהר את מתחם הר הבית, את יהודה ושומרון, ואת כל שטחי ארץ ישראל השלמה מנהר הנילוס ועד הפרת.

אם אין לנו שום כוונה להקים מדינת הלכה,
אם אין לנו שום כוונה לשמור על צביון יהודי שמצריך את גירושם של הערבים,
אז אין לנו שום סיבה לדחות את יוזמת השלום הערבית.