ארה”ב לא באמת מספקת לישראל שום סיוע. מה שמנהיגינו אוהבים לכנות כסיוע איננו באמת כך. ישנם שלושה סוגים של סיוע: חסד (הניתן מתוך טוב לב בלבד ללא כל קשר לחובות), צדקה (בה אדם חייב מסיבות מוסריות), ומשפט (הנובע מסיבות משפטיות). אף אחת מן הקטגוריות אינן תקפות ליחסי ישראל ארה”ב. ארצות הברית אינה ניחנת לא ברצון טוב פילנתרופי, ולא באי אילו חובות מוסריים או משפטיים כלפי ישראל. המימון השנתי עומד בגדר שוחד במקרה הרע, ותשלומי משכורת במקרה הטוב.

ארה”ב משלמת לישראל על מנת לזכות בהשפעה במזרח התיכון. שליטה בבריון החזק ביותר בשכונה הינו נכס חשוב לארה”ב באזור. ארה”ב זוכה במרחב תמרון רחב ביחסיה מול המוסלמים בעצמם שליטתה באויבם הגדול ביותר. הישג זה לא נפל לידי ארצות הברית בקלות: ארה”ב נכשלה לשחזר את אותה ההצלחה עם פקיסטאן, דרום קוריאה, ערב הסעודית, מקסיקו, גרמניה, יפן ועוד מספר מדינות. ארה”ב נוקטת בשתי מדיניויות סותרות: מצד אחד היא שואפת להתבדלות במדיניות החוץ, ומצד שני היא רוצה דריסת רגל בכל חלקה בעולם. קשירת קשר עם בעלי השפעה אזוריים זו הדרך היחידה להגשים מדיניות סותרת זו. ארה”ב ניסתה מדיניות זו של היקשרות פוליטית על מנת לזכות בהשפעה במקרים רבים, ונכשלה. עם ישראל היא הצליחה. מסתבר שרק יהודים מוכנים למכור את ריבונותם.

הסיוע לישראל נתפס בעיני ארה”ב בתור השקעה יעילה ובטוחה. ארה”ב הוציאה יותר מ300 מיליארד דולר על הפלישה השנייה לעיראק. ברגע שהמבצע הצבאי החל להראות סימני כישלון, התמוטטה ההשקעה כולה. כיום איראן מתעלמת מאיומיה של ארה”ב, ומדינות מוסלמיות ממשיכות להעלות את מחירי הנפט. ישראל מקבלת 1% מהסכום שהוצא על עיראק בתשלומים שנתיים, ובתמורה לכך מחזקת מאוד את מעמדה של ארצות הברית באזור: הערבים תמיד יכולים להתלונן על ישראל באוזני ארה”ב, וארה”ב לרוב מקשיבה להם.

הסיוע האמריקני מבזה אותנו. על פי החוק היהודי, על כל אדם בחברה מוטלת החובה להשתדל להוות כמה שפחות מטרד לסובבים אותו. צדקה הינה הפיתרון הסופי בעבור אלה שאין ביכולתם לכלכל את עצמם. לא יעלה על הדעת שהמדינה היהודית תרדוף אחר הגויים על מנת שיקיימו אותה בכספם. הישראלים אינם כאלה עניים, והסיוע גם ככה אינו כה גדול. את הגרעון שבהפסקת הסיוע ניתן יהיה לכסות בהפסקת הסובסידות לערביי ישראל, ליהודים שאינם נכללים בשוק העבודה, בקיצוץ בהטבות הסוציאליות של חברי הסתדרות העובדים, ובתוכנית ייעול מערכתית שתנפה החוצה בירוקרטים מיותרים. מהלכים שכאלה, לא רק שיפצו על הגרעון, אלא יובילו לרווחים במאזן התקציב הישראלי. ישראל חייבת לעבור למדיניות שוק חופשי, ולנטוש את הגישה הפוסט סוציאליסטית שקוברת את הכלכלה בכל צעד. גם בצבא יכולים להיערך קיצוצים וצמצומים רחבי היקף, תוכנית שעמדה על הפרק זמן רב בישראל אך לבסוף ננטשה. בנוסף לכך, כסף רב ייחסך מהמערך הביטחוני באם ישראל תעבור למדיניות מוצהרת של שימוש בנשק גרעיני בכל מלחמה בעלת סדר גודל אזורי.

היקף הסיוע האמריקאי, המונה כשלושה מיליארד דולרים, נותר יציב וצנוע מאוד מאז 1979. בזמנו, נקבע הסכום על סמך עלויות נשק וערך הדולר באותה התקופה. כאמור ערך הדולר הולך ופוחת, בעוד מחירי מערכות נשק הולכים ועולים. סכום הסיוע יחסית ל1979 אכן היה גבוה, אך כיום הוא זניח. הסיוע מהווה 0.02% מהתוצר הלאומי הגולמי של ארה”ב, ו0.5% מתקציב הביטחון שלה. בעבור ישראל הסיוע מהווה 1.5% ו- 17%. המצב בשטח עם זאת, אינו כפי שמצטייר מהנתונים. על פי הסכמים, ישראל מחויבת להוציא 77% מתקציב כספי הסיוע על רכש מערכות נשק אמריקאיות. התוצאה היא שכספי הסיוע האמריקנים למעשה חוזרים לארצות הברית, מממנים את תעשיית הנשק שלה, ויוצרים תנופה בייצור ופיתוח – מה שמייצר מקומות עבודה. לצורך השוואה, נשק רוסי, שאומנם אינו בדיוק באותה האיכות כמו נשק אמריקאי, אך בהחלט יספק את צרכי ישראל בלחימה מול הערבים, הינו זול פי 4 -7 פעמים מהנשק האמריקאי. לו אותה כמות נשק הייתה נרכשת מרוסיה, היא הייתה מהווה רק 3% מתקציבה הביטחוני של ישראל, ולא 17%. חלק מהנשקים היקרים שישראל רוכשת מארה”ב הם למעשה לא יותר מצעצועים משוכללים חסרי כל תועלת, הוכחה ביצועית, או רלוונטיות ללחימה בזירה המזרח תיכונית. צה”ל התמכר לנשק אמריקאי, וכתוצאה מכך הפך לשיקוף של הצבא האמריקני. צה”ל הפך לבלתי יעיל, בזבזני, וחייליו סובלים ממורל נמוך.

התלות הישראלית בנשק אמריקאי, מאלצת את ישראל לקבל את אישורה של ארה”ב על כל מבצע צבאי גדול, וכובלת את ידיה במקרה של איום אמריקאי להפסיק את אספקת הנשק. נכון לרגע זה, ישראל חתומה על עשרות אלפים של חוזי ייצור ואספקת אמצעי לחימה עם קבלנים אמריקאים, אשר עומדים כל אחד על לפחות מאה אלף דולר. נתון זה מעיד על תלות גמורה של צה”ל באספקה זרה של תחמושת וחלקי חילוף. כתוצאה מכך, ישראל משועבדת מבחינה פוליטית לארה”ב.

האבסורד הוא שהמימון האמריקאי מאז ומעולם לא באמת היטיב לציבור בישראל. חבילות הסיוע תמיד ניתנו כתמריץ לביצוע ויתורים מפליגים שהרעו את מצבה של ישראל. דוגמא מובהקת לכך, היא פינוי גוש קטיף, אשר הוביל לחלל מנהיגות ברצועה אותו ניצל החמאס והשתלט עליה.

גוף חיצוני נוסף אשר מממן את ישראל הוא כספי התרומות מיהודים ברחבי התפוצות – כמיליארד דולר בשנה בדרך עמותות צדקה, ועוד כ500 מליון באגרות חוב ישראליות. ישראל יכולה בקלות להכפיל את כמות התרומות בדרך של מסע פרסום שיפנה לכל יהדות התפוצות. כספי הסיוע מארה”ב מסייעים בסופו של דבר לאויבי ישראל יותר מאשר לנו. מצריים מקבלת 1.3 מיליארד דולר בשנה, על אף שאויבתה היחידה היא ישראל. ארה”ב מממנת ביודעין את הצבא המצרי, על אף שהתעצמותו רעה לישראל. מצריים מקבלת עוד 500 מליון דולר לסיוע כללי, מה שללא ספק מאפשר לה להקצות עוד מתקציבה לצרכים צבאיים. הסיוע האמריקאי חשוב יותר למצריים מוכת העוני מאשר לישראל, כך שהפסקת הסיוע לכל הנתרמים הינו אינטרס ישראלי.

ארה”ב מממנת גם את הרשות הפלסטינית. על אף שכספי הסיוע אינם מגיעים לכיסם הפרטי של מנהיגי הרשות, הם כן מממנים את משכורתם של מרבית עובדיה. כיוצא בזאת, ארה”ב מממנת את הפת”ח, ואת גדודי חללי אל אקצא המשתייכים אל התנועה. כמו כן ישנם הרבה פעילי חמאס אשר עובדים ברשות, והכסף מגיע גם אליהם. התוצאה היא שארה”ב מממנת חלקית את תשתית הטרור ברשות הפלסטינית.

לא רק הסיוע הכלכלי מיותר בעיני, אלא גם הצבאי. כבר לא פעם יצא שהזמנות ישראליות לנשק נדחו בשל הצורך לעמוד בהיקף ההזמנות הערביות. היקף רכישת הנשק האמריקאי מטעם מדינות ערב עולה בעשרות מונים על היקף הרכישה הישראלי. אמברגו רוסי אמריקאי משותף על מכירת נשק למזרח התיכון תועיל מאוד לישראל. לישראל יש תעשיית ייצור אמצעי לחימה ענפה, בעוד שלרוב הערבים אין. ישראל גם הוכיחה פעמים רבות בעבר את יכולתה לרכוש נשק דרך השוק השחור.

הערבים מכירים בערך המפוקפק של הסיוע האמריקאי. לדוגמא, ירדן, המדינה הערבית בעלת הקשרים ההדוקים ביותר לארה”ב, תמכה בסדאם חוסיין כאשר פלש לכווית. ירדן פחדה מסדאם, ולא סמכה על ארה”ב שתחלץ אותה בעת צרה.

השאיפה לסיום הסיוע האמריקאי לישראל חייבת לכלול גם את סיומה של הפעילות האמריקאית באזור. ישראל תרוויח מאוד מארצות הברית אשר חוזרת למדיניות חוץ מתבדלת. הוצאת הבסיסים האמריקאים מהמפרץ הפרסי תותיר את ישראל בתור הזרוע הביצועית היחידה של ארה”ב באזור, מה שיהפוך את המשוואה, ויותיר את ארה”ב תלויה בישראל.

null