דיפלומטיה

נראה כי לאחר 2000 שנות גלות, היהודים אינם מבינים עוד כיצד להתמודד עם שלטון עצמי. היהודים אימצו לעצמם בגלות הרגל – לרצות את השוטר: פעם בתור גטו, והיום בתור מדינה. הלובי הישראלי בארה”ב עושה שמיניות באוויר על מנת לגייס תמיכה בינלאומית לסנקציות כנגד איראן. למקרה ומישהו פספס, איראן חיה תחת סנקציות כבר 29 שנה, מאז ההפיכה האסלאמית. סבב סנקציות שלישי יהיה חסר תועלת לחלוטין, בדיוק כמו השניים הקודמים: הוא יקפיא כמה חשבונות בנק ריקים גם ככה, ויכפה איסור טיסה על אלה שגם ככה טסים לאן שהם רוצים תחת שמות בדויים. חוץ מזה, שהסנקציות גם ככה אינן חוקיות: למה שאיראן, אשר חתומה על הסכמי גרעין בינלאומיים, תיענש ע”י ארצות הברית אשר אינה מצליחה להוכיח שמטרות הגרעין של איראן אכן לא מיועדות לצרכים אזרחיים? בכפר הגלובאלי של היום, סנקציות אינן יעילות עוד, במיוחד סנקציות על ייבוא. איראן יכולה לייבא מה שהיא רוצה דרך איחוד האמיריות הערביות, או סוריה, או כל מדינה אחרת, ולהשתמש בחלפני כספים או בבנקים באיחוד האמיריות למימון. הסנקציות היחידות אשר יכולות להיות יעילות כנגד איראן הן סנקציות ייצוא, כמו האיסור לקנות מאיראן נפט. אך לאף אחד לא אכפת מהיהודים עד כדי כך שהוא יסכים לשלם יותר עבור תדלוק רכבו.

האמת היא , שמדוע שלמישהו יהיה אכפת מהיהודים? האם קיים יהודי שקורא על השואה, ובאמת אכפת לו מכל הצוענים שנספו במחנות הריכוז? למה שחברה צרפתית תמנע מעצמה רווחים מאיראן? לישראל לא הייתה שום בעיה לסייע לדרום אפריקה לבנות פצצה גרעינית, או לסייע לדיקטאטורים לטיניים לטבוח בעמם. כאשר רוסיה מוכרת נשק לסוריה, וארה”ב מוכרת נשק מתוחכם לערב הסעודית,למה שחברה כמו “סימנז” לא תמכור רשתות תקשורת לאיראן? חוץ מזה, שאם סימנז לא תמכור לאיראן, אז סמסונג כן תמכור, או כל חברה אחרת…

היהודים יכולים לדרוש רחמים על בסיס השואה, הגינות אנושית בסיסית – ויכולים אפילו לסחוט מס שפתיים ממשלות המערב. אך בסופו של עניין, שום ממשלה זרה אינה מחויבת ליהודים. האמת היא, שמרבית קהל המצביעים בכל מדינה זרה, דווקא לא יתנגד נחרצות לרעיון של ישראל העולה השמימה בפיצוץ גרעיני.

למדינות אחרות אין מה לפחד מאיראן. איראן לא תתקוף את ארה”ב, רוסיה, צרפת, או מצריים. היא יודעת שהתגובה במקרה זה תהיה ניצחת, וחוץ מזה, אין לה שום סיבה לתקוף. סיפורי האימה בדבר האפשרות שאיראן תמכור נשק לטרוריסטים הן שטות גמורה. איראן מנעה מחיזבאללה מלהשתמש בטילי זילזאל 2 במלחמת לבנון השנייה. המדינות היחידות אשר צריכות לפחד מאיראן גרעינית הן עיראק וישראל.

סנקציות כנגד איראן הן דוגמא קלאסית ל”דיפלומטיה שקטה”. אותה מדיניות יודנראטית אשר פעם אחר פעם נכשלה: היא לא הפסיקה פוגרומים כנגד יהודי רוסיה, היא לא אילצה את בעלות הברית להפציץ את מחנות הריכוז, והיא לא שיחררה את היהודים מעושק בברית המועצות. הנוקט ב-דיפלומטיה שקטה חייב להיות פוליטיקאי מתוחכם, בעל ארסל צבאי לגיבוי, ונוכחות מספקת לגבות את דרישותיו. היהודים, אשר רחוקים מאוד מעמדה זו, אינם יכולים לחיות באשליות שדיפלומטיה מרומזת תשיג לזכותם דבר. הם חייבים לפצוח בקול תרועה, ועדיף בגיבוי פצצות.

ישראל יכולה להפציץ את איראן, לסבול בתוצאות, ולבסס מחדש את כוח הרתעתה, ואת מעמדה בתור מעצמה אזורית לעוד עשרים או שלושים שנה. ישראל לא יכולה לסמוך על מדינות זרות שיעשו בשבילה עבודה שהן לא צריכות ולא רוצות. הישיבה האינסופית בציפייה לישועה מהגויים תוביל למזרח תיכון בו לכל הערבים יש נשק גרעיני – והם ישתמשו בו.

עם זאת, הבעיה הכי גדולה, היא לא איראן גרעינית, אלא הנשק אשר כבר היום מצוי בידי צפון קוריאה ופקיסטאן.