הגודל פעל כנגד ישראל. ארה”ב בימי צעירותה סיפקה לחלוציה מרחבי שטח עצומים ליישב ולחיות בחופשי. עד שהבירוקרטיה האמריקאית הצליחה בעצמה לבסס שליטה באותם המרחבים, נתיניה כבר התרגלו לחיי חופש. בישראל לא קיים יתרון המרחב. החלוצים היהודים הראשונים לא נפלו מעמיתיהם האמריקאים. הישראלים היו קשוחים ואמיצים בסוגיות שלום ומלחמה.

אך הבירוקרטיה הישראלית ביססה את עצמה במהירות וכבלה את ידי החלוצים בלשון החוק ובמונחים משפטיים. הממסד קבע עצמו כאחראי, אך לא מילא את חובותיו. המערך הפוליטי והצבאי הוכפפו למערך בירוקרטי שמשחק בהתאם לחוקים נוקשים, ומאז אנו יודעים רק הפסדים. כיום אפילו החיילים מפחדים לירות בערבים, ובטח שכבר אין מפקדים היוצאים לפעולות עצמאיות. לו מלחמת יום כיפור היתה מתרחשת כיום, שרון היה עוצר בקו הגבול המצרי, ולא מפר את פקודותיו.

חינוך תלמודי הקנה ליהודים חשיבה חקיקתית. אין כבר דרך לבלום את ההתפשטות הבירוקרטית במדינה היהודית. היא חייבת להיות יהודית, אך לא מדינה. התורה מלמדת אותנו שבהיעדר שליט מלוכתי טוב לב, שיטת הממשל הטובה ביותר ע”פ ספר שופטים היא: ערי מדינה עצמאיות נטולות כוח חקיקתי. בראש כל עיר עומד שופט. במונחי הפוליטיקה המודרנית, מדובר באנרכיה בעלת שוק חופשי. היא מציעה חקיקה מינימליסטית בלבד, ומחלקת אותה בין איזורי שיפוט שונים. אפשר לומר שבכל עיר לדוגמא יש מהירות מותרת שונה, למרות שחוקים בסיסיים תקפים על כל הערים. על יהודה ושומרון לאמץ את שיטת הממשל המוצגת בספר שופטים.

אם היהודים לא ישברו כעת את המדינה, המדינה תשבור אותם.