תמונות ילדי ישראל שכותבים את איחוליהם ל-נסראללה על גבי פגזים המשמשים את צה”ל בהפצצות על לבנון עוררו תגובות שליליות. אבל הרי זה מצוין – לפחות הילדים לא עברו שטיפת מוח! הם מכירים את האויב ושונאים אותו. הם לא מרחמים על הלבנונים. מדוע שירחמו? הרי הלבנונים מרצונם נותנים מסתור לחיזבאללה ומעודדים את הפגזות על ישראל.
האמריקנים, האנגלים והרוסים כשהפגיזו ערים בזמן מלחמת עולם השנייה לא הבדילו בין אנשי צבא לבין האוכלוסייה האזרחית, בין הנאצים למתנגדיהם המעטים. רשמית, האמריקנים לא הביעו צער על מותם של מיליוני ווייטנאמים, צבאות אחרים גם לא התעניינו במספר הקרבנות שגרמו לאזרחי האויב. האמריקנים שמחו על הפצצת טוקיו ודרזדן והרוסים הרגישו מצוין בהפגיזם את ברלין. פשוט נעים לראות את אויבך מתים.

ההבדל בין אזרחים לחיילים הוא מלאכותי ודק עד בלתי נראה בכל מלחמה. ה-חיזבאללה קיים רק בזכות האוכלוסייה הלבנונית התומכת בו, נותנת לו מקלט ואף מממנת אותו כי חיזבאללה הוא חבר הממשל הלבנוני.
החיזבאללה אינו קבוצת בריונים המחזיקים את האזרחים כבני ערובה. הלבנונים בחרו בחיזבאללה מרצונם החופשי. ישראל מתמודדת לא עם חוליות פושעים אלא עם הצבא המאורגן של מפלגה פוליטית רשמית. החיזבאללה ממשיך להחזיק ברוב הפרלמנט הלבנוני אחרי שיזמם את המלחמה. אנשי הממשל הלבנוני שומרים על יחסי עבודה וידידות תקינים עם אנשי החיזבאללה. החיזבאללה לא גורש מהממשלה ולא ננזף על מעשיו. ישראל נלחמת עם כל לבנון ולא נגד מורדים. לכן אוכלוסיית לבנון כמקור ללגיטימציה של הממשל ומימונו – הם מטרה צה”לית לגיטימית.

מתקפות על שכונות אזרחיות יכולות להיות מוצדקות כפעולות הגנה וענישה (כפי שבית המשפט בצרפת זיכה את שלמה שוורצבנד על הריגת פטליורה). אך התקפות על שכונות אזרחיות יכולות להיות גם חלק לגיטימי משיטת הלחימה. זה מונע באופן יעיל את האספקה הצבאית. האספקה הזאת מאוד חשובה לכוחות גרילה כמו החיזבאללה. כל הצבאות בכל המלחמות השתמשו ללא כל היסוס בתקיפות נגד מטרות אזרחיות התומכות בלחימה. ישראל אינה יכולה להלחם נגד ה-חיזבאללה בלבד אשר נטמע בתוך האוכלוסיה. ישראל צריכה להלחם נגד לבנון בראשות ה-חיזבאללה.
למדו מילדיכם, הכירו את אויבכם.