לאחרונה, הצעתי שהממשל האמריקני יגיע להסכם שלום נפרד עם איראן. על פי עסקת השלום בין ארה”ב ואיראן, איראן הפחיתה את תמיכתה בארגוני הגרילה העיראקים, וארה”ב הבטיחה שלא תפציץ את מתכני הגרעין של איראן. איראן קיימה את הבטחתה, והעניקה לארה”ב ניצחון יחסי-ציבור בדמות מספר מופחת של הרוגים בעיראק. הממשל האמריקני חיכה עם מימוש חלקו בעסקה עד אחרי מצגת השלום באנאפוליס. אם היו מסרבים להתקיף את איראן בגין תוכנית הגרעין שלה מוקדם יותר, הדבר היה מוביל קרוב לוודאי לביטול מחויבותה של ישראל להשתתף בשיחות באנאפוליס.
מיד אחרי אנאפוליס, במהלך מאוד בלתי אופייני, הממשל האמריקני אפשר את פרסומו של דו”ח בלתי מסווג של המודיעין האמריקני שהעריך שאיראן עצרה את תוכנית הגרעין שלה… ב-2003, וכעת היא “רק” עוסקת בהעשרת אורניום ברמה המספקת ליצור נשק. הדו”ח האבסורדי עדיין טוען שאיראן “עשויה” לבנות נשק גרעיני לפני 2015. יותר מגוחך מכך, הדו”ח טוען שאיראן זקוקה עדיין לעוד מספר שנים על מנת לייצר מספיק חומר גלם גרעיני שיספיק לבניית פצצה. למעשה, 3000 הצנטריפוגות של ארגן מייצרות מספיק דלק לייצור שתי פצצות בשנה, והכור בבושהר שנבנה על ידי הרוסים מאפשר לאיראן לייצר מספיק פלוטוניום ליצירת פצצה גרעינית תוך ארבעה חודשים. ייצור שכזה דורש מהאיראנים בסך הכול להפסיק את פעילות הכור למשך שלושה שבועות – זה לא משהו שהם יהססו לעשות אפילו אם הדבר יבוא על חשבון הורדת אספקת החשמל ברשת החשמל הלאומית.
התוצר שמשיג המודיעין האמריקני אודות תוכניות פיתוח גרעין הוא מגוחך: המודיעין האמריקני פספס את הפיתוח הגרעיני בפקיסטן, צפון קוריאה, לוב וסוריה. המודיעין הישראלי מעריך שלאיראן תהיה פצצה גרעינית בסוף 2008 או 2009. לאיראן יש טילים בליסטיים המתאימים לנשיאת ראש נפץ גרעיני, ובידם כל הטכנולוגיה הנחוצה ליצירת ראשי נפץ גרעיניים מפקיסטן וצפון קוריאה.
הממשל האמריקני הסכים “לסבול” את הנשק הגרעיני הפקיסטני. ההסכם בין אמריקה לצפון קוריאה בעניין הגרעין כמוהו כקנוניה: צפון קוריאה בסך הכול סגרה את הכור שלה, העבירה את הטכנולוגיה למדינות צד שלישי, והיא מוכנה להתניע מחדש את תוכנית הגרעין שלה בכל רגע נתון. באופן דומה, לממשל האמריקני אין בעיה שלאיראנים יהיה נשק גרעיני. משמעות העימות בין ארה”ב לאיראן בסוגיית הגרעין הייתה רק לדחוף את איראן למשא ומתן בנושא עיראק. אמריקה תמשיך לדחוף לסנקציות רחוק מתוכן נגד איראן, אבל לא להתקפות על מתקני הגרעין שלה. הממשל האמריקני מכר את ביטחון ישראל בתמורה לעזרה האיראנית בעיראק.