הממשל האמריקני דוחף את איראן לקראת מצב שזו תהפוך לגרמניה הנאצית. אפקט האינקובאטור הוא הסיבה העיקרית שעמדה מאחורי עליית הנאצים לכוחם. כוחות הברית השפילו את גרמניה, בידדו אותה, אבל לא השמידו את כלכלתה עד הסיוד. הגרמנים הפגועים, היוזמים, המתורבתים ובעלי המוטיבציה האידיאולוגית פיתחו את הנצר הפוליטי הגרוע ביותר: יעילות כלכלית, אגרסיביות פוליטית ומטען אידיאולוגי המניע לפעולה. מצב דומה נראה באיראן של ימינו. נתיני איראן הם מחונכים יחסית, מתורבתים, בעלי חשיבה עסקית, מעורים בעולם הטכני המודרני, ובעלי אידיאולוגיה. הם אפילו מסכימים לאותה האידיאולוגיה כמו הנאצים: עליונות הגזע הארי. האיראנים הפרסים מאמינים שהם גזע עליון בדיוק כמו הנאצים. המערב סגר את איראן ברמה הפוליטית, השפיל אותה באמצעות סנקציות אבל הוא מתיר תזרימי כסף אדירים ממכירות נפט, וכך הוא יצר אינקובאטור מתאים ליצירת קיצונות פוליטית. הממשל האמריקני התעלם מהניסיות האיראנים לגישור והתקרבות מחודשת: החל מהצעת זיכיונות נפט נרחבים לחברות אמריקניות דרך להצעה לשיחות שלום עם ישראל ב-2003 והפסקת הסיוע לחמאס, ועד לתוכנית הטלוויזיה האוהדת מאוד, אודות השואה, בטלוויזיה האיראנית ב-2007.
ישנם הבדלים גדולים בין האיראנים ובין הגרמנים. האיראנים הם סבלנים, במיוחד סבלנים כלפי היהודים שקהילתם באיראן היא הקהילה היהודית המשמעותית היחידה בכל העולם המוסלמי (יש מספר קטן של יהודים במרוקו ומספרים זניחים עוד יותר במקומות אחרים). מלבד למספר תקריות מבודדות, היהודים האיראנים לעולם לא סבלו מרדיפות. אין כל אנטישמיות ממסדית מהסוג הגרמני באיראן. עדיין. האיראנים הוכיחו עצמם כמיליטנטים למדי ובעלי מוחות אובדניים במלחמה האחרונה מול עיראק. לדוגמה, איראן הצעידה חיילים בני עשרה דרך שדות מוקשים בכדי לנקות אותם במחיר זול. שלא כמו גרמניה שלפני מלחמת העולם השנייה, איראן כבר עברה את הפסגה האידיאולוגית שהעלתה את האייתולות לכוחם, וכעת היא מפוקחת ואינה כבולה תחת האשליות שהציגו. גדילת האוכלוסייה הצעירה עם זאת, תומכת בקיצוניות הלאומנית של אחמדינג’אד – קיצוניות בעלת מאפיינים דתיים מתונים. האיראנים, הנתונים תחת מצור מצד ארה”ב, המורדים הסונים, הכורדים וערב הסעודית, נסוגים לכדי קסנופוביה ומיליטנטיות הנובעת מפחד.
רוב האיראנים ספקנים בנוגע לתוכנית הנשק הגרעיני של איראן, אך השלמת הפרויקט תביא להגברת הפופלאריות שלו. התקפה ישראלית על מתקני הגרעין האיראנים גם היא תביא להתקבצות האומה סביב אחמדינג’ד. סנקציות חסרות שיניים, שאותן עוקפים בכלות אנשי עסקים מקומיים, הופכים אותם למסכימים עם המדיניות של אחמדינג’ד – התחושה המרגיזה הראשונית שנוצרה כתוצאה מהפרעות לעסקים קטנים הפכה לשביעות רצון.
כבר מאוחר מדי לדבר אודות תוכנית הגרעין של איראן – התקפת המתקנים היא הפתרון המתאים היחיד. עם זאת, אין להפוך את איראן למפלצת: האיום הגרעיני האיראני אינו קיים, הוא בוודאי זניח בהשוואה לאיום הפקיסטני. חייבים לדבר עם איראן. ולדבר הרבה.

הערת המתרגם: הכותרת במקור: Lebensraum for ayatollahs , בגרמנית: Lebensraum, מרחב מחיה – מרחב מחיה היה אחד מהעקרונות הפוליטיים המרכזיים שהובילו את אדולף היטלר, ומרכיב חשוב באידאולוגיה הנאצית.