למשפט אודות החשודים בפיגועים בספרד היו תוצאות צפויות: זיכוי מלא. הסבר אחד הוא שכמעט בלתי אפשרי להרשיע חשודים בטרור אלא אם כן הם זוהו וקווי הטלפון שלהם נמצאו תחת האזנה – מראש. הם לא משאירים הרבה עקבות, ורק לעיתים רחוקות פועלים במסגרת מבצע מתמשך כמו כנופיה – הם בדרך עובדים בשיטת פגע וברח. במקרה זה, עם זאת, אין כל הוכחות שיחברו את החשודים עם אותה פעולת טרור.
אפילו התביעה הספרדית התנגדה למיתוסים הטוענים שאל-קעידה עמדה מאחורי הפיגועים בהם ארבע רכבות התפוצצו סמוך לתחנת הרכבת. אף אחד מהחשודים לא היה קשור לאל-קעידה, והם לא קיבלו כל ייעוץ או כסף מאל-קעידה. מתוך 28 הנאשמים, רק שלושה הורשעו ברצח, שבעה זוכו, ו-18 מהם הורשעו בפשעים מעורפלים כמו בקשר לארגון טרור. אפשר להרשיע כל ערבי באירופה על האשמות שכאלה, ואילו רק מפני שהוא תורם לארגון נדבה אסלאמי התומך בתורו בחמאס, או המבקר במסגד קרוב בו מבקרים גם טרוריסטים. 18 הנאשמים שזוכו לא השתתפו היו שותפים להתקפת הטרור בספרד.
זוגאם, איש מכירות ערבי, בסך הכול מכר את הטלפונים הסלולאריים בהם נעשה שימוש לפוצץ את מטעני החבלה. הטרוריסטים הם משוגעים אם קנו טלפונים מאחד מעמיתיהם כיוון ששאריות מאותם טלפונים הם קלים לאיתור. הטלפונים נפרצו בחנותו של זוגאם, כאילו מתוך כוונה ליצור עוד ראיות. מדוע לפרוץ טלפונים במקום לקנות טלפונים ששולמו מראש, זולים וזמינים?
גנאוי, ערבי נוסף, הורשע בעוון הסעת חומרי החבלה למדריד. אם הוא ידע אודות הפיגוע – שדרש את השתתפותם של אנשים רבים – מדוע לא גוייס גם להניח את חומרי הנפץ ברכבות? גנאוי הוא לכל היותר סוחר נשק בהיקף קטן, ללא כל קשר למתקפת הטרור.
טרשורס, בעל אזרחות ספרדית, כורה לשעבר, סיפק לכאורה את חומרי החבלה. לא יאמן שהוא, במודע, השתתף במזימה להרוג את אנשי ארצו בהמוניהם – סך כל כמות חומרי החבלה הוא עצום, בערך 300 ק”ג. טרשורס היה מודיע של המשטרה הספרדית, ובמשך שנים סיפק מידע אודות מכירות של חומרי חבלה וכלי נשק. אף אחד לא נתבע על כך שהשתיל והפעיל את חומרי החבלה, רק אנשים בעלי תפקידי סיוע נתבעו. לא זוהה האדם שעמד מאחורי האירוע, והוא לא נשפט.
ארבעה חשודים ערבים פוצצו עצמם כשנעצרו על ידי המשטרה הספרדית. התנהגות שכזו אינה טיפוסית לטרוריסטים אסלאמיים, והיא אסורה בתכלית על פי האסלאם (פיגועי התאבדות מותרים לעומת מעשה התאבדות סתמיים). הערבים הרגו שוטר אחד בפיצוץ, אך ככל הנראה זו הייתה תוצאה בלתי מכוונת. הסיכוי שהערבים יורשעו בעוון הפיגוע ברכבת היה קטן, המשפט סיפק להם טריבון מעליו יכלו להצהיר הצהרות שחצניות, ומעשה ההתאבדות היה חסר הגיון. המשטרה הספרדית הכריזה למרבה הפלא שאין כל דרך לאתר את שאריות הדינמיט בו נעשה שימוש בפיגוע ההתאבדות, ולא ידוע אם אותו הדינמיט שימש את הטרוריסטים גם בפיגוע ברכבת. בהינתן סירוב המשטרה לאתר אותו, סביר להניח שמדובר בדינמיט שונה.
מישהו הפליל את המוסלמים: הושאר רכב באחת התחנות ובו קלטות בהן מושמעים פסוקים מהקוראן, ספרות בערבית ומרעומים. האם עלינו להאמין שהטרוריסטים לא ידעו מה יהיה מספר המרעומים להם יזדקקו, ולכן השאירה כמה ספרים מאחור? הם לא אספו את המרעומים? האם עלינו לחשוב שהם היו כל כך טיפשים עד כדי כך שישאירו ברכב את המרעומים לצד קלטות שמע של פסוקים מהקוראן? נוסעי הרכבת ראו אנשים במסכות סקי שנכנסו ויצאו חזור ושוב מהרכבת. מדוע שהטרוריסטים יפעלו בחוסר אחריות, וידאגו שהנוסעים יחשדו בהם? כמה טרוריסטים בדיוק יפעלו במקביל בכדי להניח מטעני חבלה בלפחות עשרה קרונות? אנחנו מדברים על לפחות שלושים ושישה אנשים – האם עלינו להאמין שאף אחד מהם לא זוהה במהלך החקירה בת שלוש השנים שהתקיימה לאחר מכן? קשה להאמין שהדינמיט גרם לנזק שנראה ברכבות: סביר יותר שנעשה שימוש ב-C-4 (חומר חבלה פלסטי) בפיגועים במדריד. למרבה הנוחות, שק חבלה אחד שלא התפוצץ הכיל דינמיט, כאילו בכדי להגיש ראיות, חוטי המרעום שלו לא היו מחוברים. שק החבלה שהכיל דינמיט ושלא התפוצץ נמצאו באורך נס לאחר שהמשטרה ביצעה חיפוש ראשוני באותה ערמת מטען. שני השקים האחרים, שגם הם הכילו דינמיט שלא התפוצץ, הכילו משהו כה חריג, עד כדי כך שהם התפוצצו כשיחידת החבלנים ניסתה לפרקם. בלתי אפשרי שמומחי חבלה נכשלו לפרק מתקן חבלה כה פרימיטיבי.
אף ארגון טרור לא לקח אחריות על הפיגוע: לקיחת האחריות של גדודי אל-מצרי היא ללא ספק מזויפת. אין כל סיבה הגיונית שארגון טרור לא ייטול אחריות על פעולה בעלת פרופיל כה גבוה. בדיוק כמו פיגועי ה-11 בספטמבר, הפיגוע במדריד היה שונה באיכותו מהתקפות טרור אחרות. קיימים תריסר ארגוני טרור גדולים באירופה, אך אף אחד מהם לעולם לא בצע פיגוע בכאלה מימדים הן לפני או אחרי מדריד. הפיגוע ברכבת היה מוצלח ביותר במובן הפוליטי עבור האיסלמיסטים: הדבר הוביל לנסיגתה של ספרד מעיראק. אך מדוע לא המשיכו אותם ארגוני טרור את הפיגועים במדינות אחרות בכדי לקדם את האג’נדה האיסלמיסטית? אין כל בעיה לקנות C-4 או דינמיט באירופה. תיקים גדולים וטלפונים ניידים גם הם קלים להשגה. מתכנני הפיגוע במדריד התכוונו להפיק את אותו אפקט של פיגועי ה-11 בספטמבר: ציפו שהספרדים יסתערו על האיסלמיסטים בדיוק כמו האמריקנים. התוכנית לא עבדה עם האירופאים: הם העדיפו לסגת מעיראק. הופצצו ארבע רכבות, בדיוק כמו ארבעת המטוסים ב-9/11.
הפיגועים ברכבת לא היו יכולים להיות קנוניה מקומית בגלל סיבה אחת ויחידה: כל מי שחי בספרד יודע שהרכבות לעולם לא מגיעות בזמן. אף תושב ספרדי לא היה מתכנן פיגוע בהתבסס על לוח הזמנים הרשמי של הרכבות. הרכבות לא היו יכולות להגיע סימולטנית ולגרום לתקרת תחנת הרכבת לקרוס – נראה שזו הייתה כוונת מתכנן הפיגוע. מתכנן הפיגוע גר במדינה בה רכבות מגיעות בזמן.
נראה שהפיגוע במדריד קושר באופן סמלי ל-11 בספטמבר: הוא היה אמור להתרחש 911 יום לאחר הפיגועים באמריקה. אבל הרכבות בספרד התפוצצו 912 יום לאחר ההתקפה על מרכז הסחר העולמי. לא באמת.
עברו רק 911 יום בארצות הברית של אמריקה.