עוד מעט נחפש אשמים. כיצד הצליח חיזבאללה לחפור תעלות בעומק 40 עד 70 מטר מתחת לאפו של צה”ל? איך הם אגרו אלפי טונות של חומרי חבלה? אלפי טילים? מדוע צה”ל סבל את נוכחותם של חיילים איראנים בבקעה?
למרות שרשלנות מבצעית היא סיבה מוצדקת לפיטורי מפקדים רבים אל לנו להסתנוור מהענישה הזאת. הישראלים צריכים לראות עמוק יותר. האשמים האמיתיים הם לא הממשלה או המטכ”ל אלא האזרחים הפשוטים. מי ממיליוני אזרחי המדינה לא ידע שאיראן מממנת את החיזבאללה ומחמשת אותו? מי לא ידע שהחיזבאללה ניצח בבחירות וקיבל לגיטימציה להחזקת הכוחות המזוינים שלו? מי לא ידע שישראל היא האויב המושבע של החיזבאללה?
ובכל זאת הישראלי הפשוט שתק. יושבים בבתיהם הם צפו כיצד הממשלה הורסת את הרעיון היהודי ומגרשת אנשי גוש-קטיף. לא יותר מ-5% אחוזים מישראלים יצאו להפגנות מחאה נגד המומרים אשר מסרו שטחי ארץ-ישראל בתמורה להבטחות השלום המעורפלות של הערבים. לא הייתה אף הפגנה עם דרישה לחסל את החיזבאללה. אף אחד לא דרש להחזיר את אזור הביטחון בלבנון. אף אחד לא דרש את מכת המנע נגד איראן. כל ישראל אשמה היום במותם של חיילי צה”ל והאזרחים.
עוד יותר חשוב הוא שאיראן ממשיכה בפיתוח הנשק הגרעיני. מתקני הפיתוח שלה מפוזרים אך אין לזה משמעות. לחה”א של צה”ל יותר מטרות באיראן מאשר בעיראק. השמידו את כולם. מי שמפחד מתגובה איראנית גרעינית היום ימשיך לפחד מתגובה גרעינית איראנית על כל דבר שבעולם גם בעתיד. עיקרון ההרתעה הגרעינית לא פועל במקרה של איראן. הם המיתו במלחמת סרק נגד עיראק יותר אנשים מכל התקפה גרעינית ישראלית אפשרית. איראן לא מפחדת מתגובה גרעינית ישראלית ותתקוף אותה באטום ברגע שהפצצה שלהם תהיה מוכנה.
חוץ מזה איראן מהווה בסיס מצוין להשכנת שלום בין ישראל לערבים. הם תמיד נכנעים לכוח, בפני הצרפתים, הבריטים ואיראנים בפרשת האי טונבס למשל. כניעה בפני האויב החזק אינה פוגעת בכבודם של הערבים אך הם ילחמו עד הסוף נגד יריב חלש. יש להם גם בעיה עם הציר השיעי שבונה איראן. המערב מודאג מהתוכנית הגרעינית האיראנית והיה שמח ללמד לקח את היצרנים של הנשק הגרעיני המחתרתי. מלבד הצהרות הגינוי שכבר הורגלנו בהם בעשרות השנים כל העולם היה מברך על התקיפה ישראלית נגד מתקני הגרעין האיראני.