אמריקה טעתה בעיראק כאשר בקשה לבסס דמוקרטיה ולא קונצנזוס מסורתי. מדינות בעלות דתות מרובות כמו לבנון או עיראק, לא יכולות להרשות לעצמן דמוקרטיה: כאשר הרוב שולט, המיעוט נלחם. מדינות אלו שמרו על איזון רופף על ידי כך ששלטו באמצעות הקונצנזוס: זה הליבראלי בלבנון, וזה האוטוריטארי בעיראק. המערב אוהב את המעשיות אודות שלטונו הטוטליטארי של סדאם, אך סדאם למעשה אכף את קיום הקונצנזוס: הוא דחה את זכויות השיעים לשלטון הרוב, והתעקש שהסונים יהיו שווי זכויות. מעשיו נראו כבלתי דמוקרטיים באמריקה, אך הם היו המרשם היחיד כנגד האלימות בין השיעים והסונים.
אמריקה, מצד שני, לא קראה לסונים לשולחן הדיונים מיד לאחר הפלישה – ואלו התמרדו. .הסונים הם לא מעוט זניח, אלא מהווים את האוכלוסייה המקומית של הארץ. איראן הציפה את עיראק בשיעים בכדי להביא לחוסר יציבות. יתר על כן, הערבים הסונים, יכולים להסתדר עם הכורדים הסונים למשך זמן. הסונים קיבלו בברכה את הכוחות האמריקנים בפלוג’ה, בבגדד ובמקומות אחרים, אך הורחקו באופן דמוקראטי מהתהליך הפוליטי.
הבריון השולי, מוקתדא א-סאדר מגיע לכותרות, אך התמיכה האיראנית האמיתית הולכת לצבא סיסטאני ומהאדי, הקרוי על שמו של הנביא השניים עשר שהוביל את השיעים לניצחון הסופי כנגד הכופרים והסונים. האייתולות לא ילחצו את ידיהם עם סאדר ודומיו, הם מכוונים הרבה יותר גבוה – הם מבקשים מהפכה שיעית בעיראק, לא מרד טרוריסטי. סאדר רק מכין את הדרך לפעולה האמיתית שתתרחש לאחר שארה”ב תיסוג ותשאיר לאיראן את עיראק, המדינה הכושלת, בכדי שתספח אותה לתוך ספרת ההשפעה שלה. המפלצות החכמות והציניות בערב הסעודית מבינות את המצב, ומביעות תמיכה מלאה בתוכנית הגרעין של איראן, זו “למטרות שלום”. הן לא יכולות להביס את איראן, ולכן מקבלות אותה ומנסות להתיידד איתה. סביר להניח שערב הסעודית תתמוך באיראן כספית ולוגיסטית כנגד כל סנקציות. המדיניות הסטנדרטית שלהם היא לשחד את האויב: היזכרו בחוזה הבנייה למסגד במדינה שהסעודים הציעו לבן-לאדן בכדי להרחיקו מתימן. באותו הזמן, ערב הסעודית מאיטה את תוכנית הגרעין שלה ועל פי המדווח מחביאה מספר ראשי נפץ גרעיניים פקיסטאנים.
אמריקה הגנה על כווית אך לא קיבלה כל כמות של נפט בחינם או אפילו בזול ממנה. היא הגנה על עיראק באופן דומה. הפלישה לעיראק הייתה רווחית עבור הסעודים: כך נפטרו משכנתם המיליטנטית והמסוכנת, בין אם תחת המשטר הסוני הטוטליטארי ובין אם תחת ההשפעה השיעית האיראנית. הסעודים הרוויחו מאוד גם מהעלייה הצפויה ברווחי הנפט לאחר המפלה בעיראק. המלחמה בעיראק והעימות המתארך עם איראן בכל הנוגע לתוכנית הגרעין שלה יוצרים מצב רווחי ביותר לתאגידי הנפט הנהנים מעליות המחירים. החיילים האמריקנים נהרגים בהגנה על ערב הסעודית, משלמי המיסים האמריקנים מממנים את העימות שגורם לצרכנים האמריקנים לשלם מחירים גבוהים באופן בלתי סביר על הדלק. הסעודים חכמים, לא?
אחמדינג’ד, באופן הייחודי בעולם המוסלמי בפרט ובעולם בכלל, מתהלך ללא שומר ראש, יושב בתוך עמו בתפילות יום השישי. המוסלמים רגילים שמובארק מוגן מפני המצרים הפשוטים באירועים כמו משחקי כדורגל, כשהצבא מפטרל ברחובות ומסוקם מרחפים באוויר. הם מעריצים את אחמדינג’ד כסמל החופש ואי-השחיתות. חתמי, שאותו מציגה ארה”ב כמתון, צולח בתזזיתיות את אפריקה ומדינות מוסלמיות אחרות בכדי לבסס דריסת רגל שיעית. הווהאבים מממנים מדרסות (בתי מדרש מוסלמיים) בעוד שחתמי מממן בתי ספר ובתי חולים בכדי למשוך את האוכלוסיה למדרסות, אך בכל שאר המובנים, איראן מפיצה את השיעה בדיוק כמו שהסעודים מפיצים את הווהאביזם.
למדינות ערביות סוניות לא אכפת מפצצת הגרעין האיראנית. לא סביר שעיראק תטיל פצצת אטום על מצרים או על ערב הסעודית, על אף שיכולה להיווצר סיבה לכך בכל רגע נתון: היזכרו במלחמה האכזרית וחסרת הסיבה בין איראן לעיראק. לשליטים הסונים אכפת הרבה יותר מהמובלעות השיעיות הנוצרות במדינותיהן תודות למאמציו של חתמי, כיוון שהשיעים נאמנים לאימאם הראשי באיראן, האייתולה, ולא למדינת האזרחות שלהם. לסונים חסרה כזו אוטוריטה דתית מרכזית. איראן דומה לוותיקן של המאה ה-11 בתוספת פצצת אטום: שניהם הפעילו שליטה דתית נרחבת על נתינים של מדינות אחרות.
איראן חיכתה זמן רב בכדי שאמריקה תפלוש לעיראק, ורק אחר כך הכריזה על תוכנית הגרעין הרדומה שלה, כיוון שהבינה שאמריקה אינה יכולה להלחם באיראן ובעיראק סימולטאנית, ותהסס להתקיף את איראן המגדירה את המלחמה בעיראק. כשאיראן הזהירה את האמריקנים שהיא יכולה לגרום לעיראק לבעור מתחת לרגליהם, הייתה זו האמת. השיעים יצייתו להוראות האייתולה. השיעים הם הרבה יותר מיליטנטים ואובדניים מהסונים, קרוב לוודאי כתוצאה מכך שחיו תחת מצור סוני במשך מאות שנים, אך גם כתוצאה מהדוקטרינה האפוקליפטית שלהם. איראן הצעידה את חייליה הצעירים דרך שדות המוקשים בכדי לנקות אותם במחיר זול, ויכולה לתקוף בתקיפה המונית כל מדינה באמצעות מחבלים מתאבדים. הסעודים יודעים זאת היטב. איראן שולטת בסוריה ולכן גובלת בישראל. איראן בונה בשקט את האימפריה השיעית ארוכת הזרוע, המשתרעת על גבי יבשות שלמות – וחתמי המתון בו תומכת ארה”ב בכדי שיחליף את אחמדינג’ד הוא ראש החץ במסגרת מאמציה של איראן. המערב מממן את התפשטות השיעה, המסוכן הרבה יותר מהוואהביזם, באמצעות רכש נפט. המערב “סותר” בפני איראן באמצעות סנקציות מצומצמות, אך מעניק לה את רווחי הנפט. האיראנים מצליחים לעקוף בקלות את הסנקציות על ידי כך שהם מנתבים את משלוחיהם ואת כספיהם דרך דובאי ולא דרך מדינות אחרות. איראן זקוקה לפצצת האטום בכדי להפוך לאימפריה באופן סופי וחד משמעי. איראן משתפת פעולה עם המדינות הסוניות המנודות, במיוחד פקיסטן בעלת היכולת הגרעינית. השיעים הם אפוקליפטיים – חשבו על שמו של צבא ה”מהאדי” – והם סומכים בעיוורון על האייתולות. החילוניות האיראנית שוחקת את הדתיות הקנאית שחתמי מנסה להרחיב, אך האימאמים הגרעיניים לא יוותרו על כוחם בקלות. תחת איום של מתיחות מבית, הם יתחילו מלחמה עם מדינה אחרת, יפלשו לעיראק לבקשת השיעים או ערב הסעודית בכדי לכבוש את המסגדים הקדושים. בכך שאמריקה מעודדת מרד במקומות כמו בלוצ’יסטן, היא דוחפת את איראן למלחמה כוללת שחזיתותיה אינן ניתנות לחיזוי.
ובוש הכריז שהמצב הביטחוני בעיראק ממשיך להשתפר – עם 1,800 הרוגים באוגוסט.

null