אדם צדק כשהחליט לטעום מהתפוח. ההחלטה שביצע התבססה על ניתוח רציונאלי ולא על רצון חופשי: הנחשים המדברים הם מהימנים. כמוהו, גם משה האמין בדיבור אל הסנה הבוער.
בני אדם הם אוטומאטיים. קבלת החלטות היא סדרה של דחפים חשמליים במוחנו. כל ההשפעות הרגשיות משתקפות בתהליכים הפיזיים: ברמות הסרוטונין, רמת המתח החשמלי בגוף וכיו”ב. תיאורטית, אפשר לחזות לחלוטין את התנהגותם של בני האדם, אך מורכבותם מונעת חיזוי שכזה. מכונת חיזוי תצטרך לפעול על פי מודל שיותאם לכל מוח בנפרד – בכלל זאת מוח של בעלי חיים – ולחשב כל אירוע אפשרי, גם אם הוא קשור רק בעקיפין. עד כמה בעקיפין? חשבו על הפרפר של ברדבורי (אפקט הפרפר) – האירוע המתנה יכול להתרחש בהבדל של עידנים מההחלטה הנוכחית. יחסי ישראל-מצרים נובעים מהגירה המונית שהתרחשה לפני 3500 שנה. מכונת חיזוי צריכה לדעת כל דבר שקרה אי פעם, ולצלול לעומקי המוחות כולם. על אותה המכונה להיות יודעת כל – כל ידע פחות מכך יאפשר רק מידול הסתברותי. רצון חופשי הוא ביטוי של אי האפשרות לחישוב התורשתי לתהליך קבלת ההחלטות האנושי, פונקציה של שגיאה הנובעת מסיבוכיות. ככל שהמערכת מסובכת יותר, ככל שהיא פחות ניתנת לחיזוי – כך נאמר שיש יותר חופש רצון.
חברות אינן בהכרח יותר מסובכות מהפרטים הבונים אותן, בני האדם. בפיסיקה, אי-הוודאות גוברת בתחום עולם המיקרו בעוד שהיקום – המאקרו – ניתן לחיזוי יחסי. אי הוודאות הנוגע לחלקים שונים משתלב והופך אותם למערכות אך אותם חלקים גם מבטלים זה את זה. ביום הבחירות, מצב הרוח של כל אדם אינו ניתן לחיזוי, אך הסטטיסטיקות מאפשרות להעריך את מצב הרוח של החברה. אם חברות בנויות מחלקים שווים, ניתן למדל אותן בסבירות גבוהה.
אך הפרטים הבונים את החברות אינם דומים – חלק אחד יותר משפיע מהאחר. אמריקה פלשה לעיראק רק בגלל אדם אחד: בוש: בעצם, הוא רצה לתקוף את איראן – הכפופים לו באותה העת יחזקו את הדעה הזו. איראן נכנסה למרוץ החימוש הגרעיני רק בגלל אדם אחד: אחמדינג’אד: לפניו, הפיתוח הגרעיני שלה היה רדום. בטווח הארוך, המגמות מנצחות: מספר אנשים בודדים הפכו את רוסיה למדינה קומוניסטית, אך לאחר עשורים שלמים, היא עטתה מחדש את מלבוש האימפריה הסלאבית שלה. דמוקרטיות בעלות אופק בחירות של ארבע שנים לא מעסיקות עצמן עם פרויקטים שאורכם מאות שנים, אלא מתכננות לטווח קצר. אך הטווח הקצר אינו ניתן לתכנון הן בנוגע לכלכלה והן בנוגע לפוליטיקה. אין ספק – לרוב המדינות המוסלמיות יהיה נשק גרעיני עד 2100, אך תגובתו של אחמדינג’אד לסנקציות ותגובתו של בוש כלפי אחמדינג’אד נותרות שתיהן כאי-וודאויות.
בירוקרטיות פוליטיות מסתמכות על פרוצדורות ותהליכים שניתן לכמת אותם. לאיחוד הסובייטי היו יותר טנקים וראשי נפץ גרעיניים מאשר לנאט”ו, ולכן הוגדרה כאיום. הפוליטיקאים המערביים לא יכלו לא להבין ולא להסביר לציבור עיקרון עדין ובלתי ניתן לכימות: הגרונטוקרטיה הסובייטית הייתה פחדנית ולא תסכן את מעמדה הנוח במלחמה רצינית. הסובייטית אפשרו לעצם להיגרר, צעד אחר צעד, למה שנראה ללא ספק כמלחמה קטנה באפגניסטן, אך לעלם לא היו תוקפים את ארה”ב. בפוליטיקה, החלטות חשובות בדרך כלל מסתמכות על אינטואיציה, אך אינטואיציה לא נראית טוב בתדרוכים סודיים או בהכרזות מדיניות ציבוריות. בירוקרטיות הולכות על בטוח – וטועות – בכך שהן נצמדות למספרים: לכן התרחשה המלחמה הקרה, בה שני הצדדים לא דמיינו אפשרות בה יתקפו האחד את השני.
הגיונית, איראן לא תטיל פצצת אטום על ישראל. פיצוץ גרעיני אחד או שניים לא יהרגו מספר משמעותי סטטיסטית של יהודים או יהרוס את המדינה, בעוד שהתגובה לכך תהיה מכרעת. סוריה זקוקה להתקרבות מחודשת לקהילה העולמית – לא לגולן, והיא לא תתחיל מלחמה בסגנון החזבאללה בכדי לשחרר אותו. הפלסטינים מעוניינים בביטחון ובפיתוח כלכלי, הם רוצים מספיק שטח – והם יחיו בשלום עם ישראל.
כל זה הוא רציונאלי. אך אף אחד מהדברים הללו אינו האמת.