התמיכה הסינית בדרישות הסוריות להחזרת רמת הגולן מדגימה שינוי מהותי במדיניות הסינית. כמדינה שמסורתית התנהגה כבדלנית, סין הולכת ומתקדמת לכיוון הגישה הגלובאלית. העולם של אימפריות מתחרות, הסחר הולך יד ביד עם הפוליטיקה. מאזן הסחר, משלוחי הנפט, עסקאות הנשק ומושגים דומים הנוגעים לכמויות כסף אדירות קיימים במסגרת יחסים בין ממשלתיים.

אימפריות ענקיות כמו סין קיבלו בעבר מציאות של אי-שמירה על החוק באזורי הגבול המרוחקים. בחברה של חופש המידע, הפרת חוק באזורי הגבול מפורסמות לציבור, מפורשות כחולשה, פוגעות במוניטין ומסכנות את המדינות המושפעות מהפרות חוק שכאלו. כעת, כתוצאה מהצורך להשליט סדר בגבולותיה, סין משתפת פעולה עם וייטנאם, צפון קוריאה, הודו, פקיסטן, רוסיה, איראן ומדינות מרכז אסיה – האזורים הבעיתיים בעולמנו. סין לומדת מהמצור האמריקני על יפן במהלך מלחמת העולם השנייה, סין מתאמצת לאבטח אספקות נפט ומשתדלת לגוון את שווקי הייצוא שלה. סינים גולים רבים מציעים למדינות בהן הם חיים הזדמנויות במסגרתן השפעתה של סין גוברת – הזדמנויות מפתות מדי מכדי שיהיה אפשר לוותר עליהן.

סין לא תתקיף את ארה”ב. גם יפן לא התכוונה לפלוש לאדמתה של ארה”ב כשתקפה בפרל-הרבור. סין, כמו יפן שלפני מלחמת העולם השנייה, היא פשוט איום גדול. פרוליפרציה גרעינית, עסקות נשק, בריתות מעשיות עם מדינות שונות ללא התחשבות בהשלכות פעילותה על מדינות אחרות, רכש של נפט וגז ממשטרים מפוקפקים, עקיפת סנקציות שהוטלו על מדינות מוחרמות ועוינות הממסד הסיני כלפי אמריקה – כל אלה הופכים את סין למסוכנת.

ולמרות הכול, המערב מממן את סין ע”י עשיית עסקים עמה, מספק לסין גישה לשוקי ההון הבינלאומיים במקום לחתוך את חבל ההצלה הזה, ובראש ובראשונה – המערב מרשה לסין לגנוב מוצרים וטכנולוגיות מערביות. כולם יודעים שסין עוסקת בסוג השוד הגרוע מכל – סחר פיראטי במוצרי היי-טק וטכנולוגיות היי-טק – אך המערב מתיר את הגניבה הזו. המערב מספק לסין גישה חופשית לזיכיון בעל הערך הרב ביותר – ידע. הורים ומשלמי מיסים מממנים אוניברסיטאות, והצרכנים המערביים משלמים עבור המחקר התאגידי כאשר הם רוכשים מוצרים חדשים. סין קוטפת את פירות המחקר התיאורטי והיישומי של המערב במחיר של מנוי למגזין מדעי.

קינות המערב על חוסר יכולתו להתנגד לגניבה המאסיבית של ההון הרוחני בידי סין אינן כות. על אף שאי-אפשר לשלוח את סין לבתי כלא קונבנציונאליים כמו כל גנב אחר, אפשר להכניסה לכלא של מצור כלכלי.