ארה”ב עודדה את מלחמת איראן-עיראק במטרה להתנגד לחומייני שנה לאחר שנכנס לשלטון. כאשר כוחות האליטה העיראקיים היו עסוקים במלחמה במורדים מבית, כמה מאות מצרים נכנסו לעיראק. סדאם העניק להם זכויות כאזרחים לכל דבר וגייס רבים מהמצרים למלחמה בשכר של מעל 600 דולר. מאות אלפי מצרים מתו במלחמת איראן עיראק. ארה”ב מחפשת שיתוף פעולה מצד סוריה ואיראן במלחמה בעיראק, אך מצרים היא בעלת השפעה הרבה יותר בעיראק.

איראן מציפה את עיראק בשיעים על מנת ליצור לחץ דמוגראפי ולהטות את הבחירות. הסעודים, שפחדו מסדאם, השפיעו על בוש כך שיפיל את משטרו של סדאם. כעת הסעודים מסייעים למליציות הסוניות כתשובה לסיוע האיראני לשיעים. עיראק השיעית היא סיוט עבור הסעודים כיוון שהיא תעורר את הרוב השיעי הרדום באזורים רוויי הנפט בסעודיה. איראן מביימת הרבה פרובוקציות בערב הסעודית כגון שליחת מספר עצום של עולי רגל למכה בכדי להציק לסונים. איראן מבקשת להביא להפלתה של המונרכיה הסעודית ולהחלפתה בדמוקרטיה בסגנון האיראני. סוריה מקבלת את הגנתה של איראן אך מסייעת לסונים העיראקים ולא לשיעים. בלבנון, סוריה עוזרת לנוצרים, לשיעים ולדרוזים. ארגון החזבאללה השיעי, התומך בסוריה, לא מעוניין במלחמת אזרחים. אך סניורה דוחק את הארגון לפינה וקרא להתערבותה של ארה”ב. סוריה, כמו ערב הסעודית, זקוקה למלחמת אזרחים בעיראק על מנת להסיח את דעתה של ארה”ב בכדי שלא תחליף את השלטון בסוריה. המודיעין הסורי בוחש בקלחת הפלגים בעיראק. כווית מעדיפה שעיראק תהיה במצב של תוהו ובוהו מאשר שתתכנן פלישה שנייה לתחומה. איראן צריכה את המלחמה בעיראק בכדי לבטל את סכנת הפלישה האמריקנית לתחומה. ישראל מסייעת לכורדים על מנת להשיג דריסת רגל טקטית במקרה של עימות אפשרי מול איראן ועיראק. הכורדים לא מעוניינים בעיראק חזקה כיוון שזו תוכל למנוע מהם מלקבל את הכנסותיהם מהנפט עיראקי. טורקיה אינה מעוניינת בעיראק חזקה שמשמידה את המורדים הכורדיים ובכך גורמת להתמרמרות מצד הכורדים הטורקים. כך עם זאת, טורקיה אינה רוצה שעיראק תהיה חלשה שתאפשר את עצמאותם של הכורדים, שגם היא תעורר את המורדים הכורדים בטורקיה. תאגידי הנפט מוחאים כף וטופחים על כיסיהם המלאים בהנאה – המלחמה בעיראק מעלה את מחירי הנפט וכך גם את רווחיהם.
התעשיות הצבאיות האמריקניות, שרווחיהן צנחו מאז המלחמה הקרה, נזקקו להאצת הרכישה שנגרמה כתוצאה מהמלחמה בעיראק. האמריקנים הניאו-קונסרבטיביים מעוניינים שארה”ב תנקוט בפעולה נגד מדינה מוסלמית סוררת. עיראק היא המשך ישיר של מדיניות הפנים האמריקנית: המלחמה חסרת המטרה אמורה לשטות בבוחרים ולגרום להם לחשוב שהממשלה נלחמת בטרור בעוד שפקיסטן, צפון קוריאה ואיראן מפתחות נשק גרעיני – ואף אחד אינו עוצר בעדן. אמריקה מחתה את טעויותיה הפוליטיות במחיר חייהם של אחרים בלבנון (ישראל פלשה אליה לאחר שבחירות הדמוקרטיות שהתקיימו בחסותה של ארה”ב העלו את החזבאללה לכוחו) ובפלסטין (אמריקה דחפה לקיום בחירות שקופות ולאחר מכן דחפה לכך שפת”ח ילחם בחמאס שנבחר באופן דמוקרטי).

מלחמת האזרחים בלבנון יושבה על ידי גירוש המיליטנטים הפלסטיניים ודיכויים ברגע שישראל נטשה את דרום לבנון וסוריה הפחיתה את התמיכה הכלכלית בפלגים שהשתתפו במלחמה. הפלגים העיראקים מקבלים מימון נרחב ממקורות מחוץ לעיראק. ללבנון ניסיון באיזון בין הסונים, השיעים והנוצרים שנוצר מתוקף סידור חלוקת כוח עדין ביותר. לעומת זאת בעיראק, הפלגים פשוט דוכאו וכעת כל אחד מהם עולה בכוחו ומגדיל את דרישותיו הכספיות. המרד בעיראק הוא קל יחסית לדיכוי באמצעות דיכוי רחב היקף נגד האוכלוסייה התומכת, אך האמריקנים הליברלים לא ירשו זאת. הצבא העיראקי היה חלש – הוא סבל מאבידות רבות כתוצאה מהמלחמה בכורדים לפני סדאם. כיום, כאשר רוב מפקדי הצבא העיראקי מתים או מתחבאים, ייקח שנים לבנות מחדש צבא שיהיה מסוגל לדכא את המרד.
כאשר כל הכוחות במזרח התיכון מעוניינים בהמשך המלחמה בעיראק, למי באמת אכפת מהעם העיראקי?