יוון ורומא היה חברות הומוסקסואליות פתוחות, אך לא היו בהן נישואין חד מיניים. סביבה מתירנית להנאה חריגה לא צריכה לעוות את ערכי השכל הישר.

ליברליזם, בצורתו מתירת-הכול, פרח באמריקה כיוון שהמהגרים איבדו את הערכים החשובים להם ביותר ואת מסורותיהם בכך שנמסו לתוך כור ההיתוך האמריקאי, ולא פתחו כל מערכת ערכים חדשה מעבר למטרת ה-”להפוך לעשיר”. ניסוי ביצירת כור היתוך חברתי נכשל בארה”ב, כמו ברוסיה ובישראל – למעשה, הניסוי צלח בעוד שאותן חברות נכשלו.

הולנד היא מתירנית לא בגלל שתושביה הם מחוסרי ערכים, אלא בגלל שהם טובי לב באופן לא נורמאלי כלפי אחרים. עבודה קהילתית רבה או בניית סכרים, חסרונם של אויבים מושבעים מחוץ או שאיפות התרחבות, מלוכה מתונה וכמורה בלתי אגרסיבית, שגשוג ותחרות כלכלית פנימית מתונה יחסית, יצרו מנטאליות של אומה דורשת טוב – אך אנו עדיין לא רואים תוצאה של הסדר לסוטים מהנורמה שם. אומות שאין להן אויבים קבועים הן נדירות מאוד.

מנטאליות לאומית אכן קיימת, וערכים משתנים מאומה לאומה. הנורווגים ולא הדנים, הם אנטישמים. הצרפתים ולא האיטלקים, הם אנטישמים. מעטים העמים, אם הם קיימים בכלל, המעריכים את החופש מעל לביטחון או סדר, ואף פחות עמים מפרשים חופש כמתירנות כוללת, אשר אינה ערך למעשה, אלא היעדר מערכת ערכים.

חברות המורכבות ממהגרים כמו ארה”ב ישראל, וברמה מסוימת קנדה, שבמקור הייתה חברה הומוגנית מבחינה תרבותית, חסרות ערכים, אילכך נוטות לליברליזם נטול הערכים. בסופו של דבר, הם יבנו ליבה תרבותית המתאימה לאומה, או שיתפוררו. ארה”ב שרדה ושגשגה לזמן רב כיוון שהיא יצרה אינקובאטור של בידוד אוקיאני, שמרה על מעט מהערכים הפוריטנים, ודכא בהתמדה את הרב תרבותיות הקוראת למכנה המשותף הנמוך ביותר בין ערכים שונים. כיום, הערים בארה”ב נראות כנמלי חלל בין כוכביים, גדושים בזרים (aliens). עיירות קטנות ומרוחקות, ובמידה מסוימת הדרום, שמרו על האידיאולוגיה האמריקאית המקורית: סובלנות, או התנגדות למתירנות מעבר לשכל הישר.

מתירנות כוללת מתקשרת היסטורית עם התנוונות, המתחילה לפני שחברות מתחילות להתרסק. אנשים אמידים, הפוחדים מאלימות שתופעל כלפיהם, צווחים למראה אלימות כלפי אחרים. בחיפוש אחר עוד הנאה, הם נוטשים את ההגבלות המוסריות וביהירותם לא מתייחסים למה שנראה כמערכת ערכים בלתי הגיונית. חברות ללא ערכי השכל הישר, בין אם הן מנוונות כמו רומא או רציונאליות כמו רוסיה הקומוניסטית, תמיד ייפלו.

הישראלים מחקים את האמריקאים ולומדים מעט יחסית אודות טבעה של האנושיות. ניתנת תשומת לב רבה יותר לכסף ולמדעים השימושיים. האמריקאים בונים תאגידים מרכבים, אך הם לא מצליחים להבין את היחסים הבין לאומיים המורכבים. הישראלים מחליקים לאותו הכיוון.

img1