התקשורת זועקת אודות איומה הצבאי של סוריה לסלול את הדרך לחזרה לרמת הגולן. הציבור הישראלי אמור לפחד מלתת את רמת הגולן. האיום הסורי, עם זאת, אינו קיים.
שומרי השלום של האו”ם ברמת הגולן מאשרים שסוריה אינה מבצעת כל תגבור צבאי משמעותי. בתרחיש הבלתי מציאותי ביותר של תקיפה סורית נגד ישראל, סוריה תכוון רק לחזרה לרמת הגולן. מדינת ישראל ממהרת לתת את השטח לפני שסוריה תתחיל להלחם עליה. מדוע? המתינו וראו אם סוריה תצליח.
סוריה יודעת שאין לה סיכוי נגד ישראל. מאזן הכוח הצבאי מול ישראל היה לטובת סוריה בשנות ה-70 יותר מאשר כיום. טילי הנ”מ ונ”ט שרכשה סוריה לאחרונה אינם מכשול קריטי בהתקדמותו של צה”ל. רק חמישה מטוסי מיג-31 חדישים שנרכשו מרוסיה לא יצילו את היום עבור סוריה, במיוחד כיוון שטייסיה אינם מאומנים היטב. סוריה לא צריכה להתעמת עם ישראל ישירות, עדיף לה לערוך מלחמות חיצוניות דרך החזבאללה וחמאס.
היסטורית, התוקפנות הסורית נגד ישראל הייתה רק הופעת משנה לפעילות המצרית. היום, סוריה סומכת על איראן – אך איראן נכשלה לאחרונה להגן על לבנון. האיראנים הוכיחו עצמם חכמים ולא הרשו לחזבאללה להתקיף את תל-אביב באמצעות טילי הזלזל-2. סוריה יכולה לסמוך על הגנתה של איראן כאשר זאת תהפוך לגרעינית. על אף שאיראן לבטח לא תטיל אטום על ישראל על מנת להציל את סוריה על חשבון טהרן, הסחיטה האיראנית האטומית לא תאפשר לישראל לכבוש את דמשק ולהחליף את אסד. איראן האטומית לא תקשה לסוריה לפלוש לרמת הגולן באחריות ביצוע מוגבלת בלבד.

איראן עובדת מהר להשגת הפצצה. בניגוד לניתוח שלי, מקורות רשמיים העריכו שאיראן תבנה פצצה גרעינית לא לפני 2011, אולי 2017 כאשר המומחים הישראלים דיברו על 2009. משרד הפנים האיראני אישר את הערכותי שאיראן כבר העשירה 220 פאונד של אורניום. רוב הפצצות הבנויות באופן פרימיטיבי דורשות בערך 1000 פאונד, כאשר פצצות אטום טקטיות יכולות לשקול רק 35 פאונד ואפילו רק עד 10 פאונד. איראן, עם כך, העשירה מספיק אורניום לפצצה גרעינית מתקדמת או, על פי הערכות שמרניות יותר, ייצרה 20% מהאורניום הנדרש למטען גרעיני פרימיטיבי. כמות זו הושגה רק על 3,300 צנטרפוגות במשך חודשיים. איראן מתכננת להריץ 60,000 צנטרפוגות. האורניום המופק מאוכסן ללא ספק במיקום הרחוק ככול הניתן מכוונותיהן של ארה”ב וישראל. יראן קיבלה את עיצובי הנשקים הגרעינים מפקיסטן, צפון קוריאה וסביר להניח שגם מסין והיא מוכנה לקבוע את האורניום המועשר בראשי הנפץ.
ארה”ב דוחה שיחות מול איראן על ידי כך שהיא דורשת שאיראן תפסיק את ההעשרה הגרעינית כתנאי מקדים לשיחות – מה שמסתבר כהצעה שלא ניתן לעבוד עליה. בהנתן איתנותו של האיחוד האירופי נגד תוכנית הגרעין של איראן, ארה”ב וישראל נראות מתכוננות למתקפה. חוץ ממתקפה קצרה נגד מתקני הגרעין של איראן, לאולמרט ולמועמד הנשיאותי מטעם הרפובליקנים אין סיכוי בבחירות. אם כן, תאריך הבחינה מחדש של הסנקציות נגד איראן נקבע לסוף 2007, כך שהמתקפה הכה פופלארית תתרחש קרוב לבחירות.
סוריה אינה רלוונטית. ישראל לא צריכה שלום איתה. המפתח לרמת הגולן נמצא בנטאנז.
img1