משפחות יהודיות צעירות ועולים אינם יכולים להרשות לעצמם דיור. התשובה הנכונה היא לא להכניס עובדים ערבים אלא ליישם שתי גישות שוק חופשי בסיסיות. האחת, בעלי הקרקע – בכלל זה הקרקע החקלאית – יוכלו לבנות עליה ללא כל הגבלה. שנית, ביטוח החובה יחליף את כל ההיתרים – על חברות הביטוח, ולא סוכנויות הממשלה, לבדוק את בטיחות הבניינים. שתי פעולות אלו יפחיתו את מחיר הדיור לפחות בחצי, ואפשר שעד פי ארבע. אך מי רוצה ליישמן? הבירוקרטיה מעוניינת בכוח רגולטורי ובשוחד מהקבלנים. הממשלה רוצה מיסים גבוהים יותר מנכסי נדל”ן יקרים יותר. בעלי הבתים שמחים מהעליה האינפלציונית בערך הנכסים שלהם.
קבלנים ישראלים צועקים שהפסקת זרם העובדים הערביים יעלה את מחיר הבניין. אלו הן שטויות. מחיר כוח העבודה מגיע לפחות מ-100$ למטר מרובע מתוך מחיר כולל של 800$-6000. שימוש בכוח עבודה יהודי יקר יותר לא יגדיל את מחיר הנדל”ן ברמה שיהיה ניתן להבחין בה. אם כוח העבודה הערבי הינו כה זול עכשיו, איך יכול להיות שהדירות כה יקרות? חוקי האיזור, במיוחד ההמרה הכמעט בלתי אפשרית של קרקע חקלאית גורמת למחיר הקרקע להמשיך ולעלות. כמות עצומה של נהלים הופכת את ההשמעות להם ליקרה יותר ויותר.חלק העבודה במחיר הכולל אינו משנה. הממשלה יכולה באבחת יד אחת לקזז את עליית המחיר כיוון שמעבר מכוח עבודה פלסטיני לאמצעים הכוללים גישה נרחבת יותר לעובדים תאילנדים, ועד הקלת הנטל המנהלי שיגדיל את כמות הבנייה ויוריד את המחירים.
יתרון עיקרי שיש לעובדים הערביים לקבלן הישראלי הוא שהערבי מתאים לכלכלת השוק השחור. עובדים ערבים רבים מקבלים משכורות במזומן ללא שהקבלנים ישלמו מיסים או הטבות המגיעות לעובדים. הקבלנים מעדיפים את העובדים הערביים גם בגלל הפתגם העתיק “הקונה לעצמו עבד יהודי, קונה אדון לעצמו”. עובדים ערבים ממושמעים יותר.
איכותה הנמוכה של העבודה הערבית הפכה מזמן למשל ושנינה, אך כיוון שרק ללקוחות נדירים יש את המשאבים לתבוע קבלנים רשלנים, האחרונים אינם מעוניינים להעסיק עובדים יהודיים שקדנים.
החוק הישראלי דורש שעובדים מהגרים מפלסטין יחזרו לבתיהם בלילה במקום שישהו בישראל על מנת להתעסק בפעולות טרור. ערבים רבים שוכחים את החוק כדי להמנע מתורים ארוכים במחסומים, הם ישנים במפעלים, מחסנים ובניינים בלתי גמורים. קבוצות קטנות של אזרחים יכולים לחפש מהגרים בלתי חוקיים אלו ולדווח עליהם חזור ושוב למשטרה, ובכך לדאוג לכך שהמשטרה תפעל על פי המידע. רוב הערבים יבחרו להשאר בפתחלנד שבגדה המערבית במקום לבלות שעות כל יום במסע לעבודה בישראל.
ערבים נשארים בישראל רק בגלל שהם יכולים להיטפל כלכלית ליהודים. הפסיקו להעסיק אותם, הפסיקו לקנות מהם, הפסיקו לתמוך במוסדות שמעסיקים אותם. הם יעברו.
IMG1