הבעיה הפלסטינית הגדולה ביותר היא הדמוקרטיה הכפויה שהמיטה עליה ארה”ב. אין מדינה אחת בעולם שקמה לכדי שלטון דמוקרטי וליבראלי. כוחותיו של בן גוריון לחמו באצ”ל, ואף רצחו פוליטיקאים מתחרים כמו ארלוזורוב. הקמת מדינה הינו פועל יוצא של נחישות לאומית חסרת פשרות, של נכונות לשפוך דם ולהרוג אויבים. הליבראליזם הו דבר גדול- אך הוא עובד רק בחברות מבוססות.

לערפאת הייתה היכולת לאכוף סדר על ארגוני הטרור. פעמים רבות הוא העדיף לעצום עיניים לפעילותם החבלנית אך דיכא ביד קשה כל ניסיון לחתור תחת מעמדו. הסיבה היחידה להתעצמות החמאס היא תמיכתה של ישראל בארגון אל מול הפתח. ללא סיוע ישראלי, ערפאת היה מחריב את הארגון מזמן. בתיאוריה, ישראל יכולה הייתה לחתום על הסכם שלום בר קיימא עם ערפאת.

המצב החל להתדרדר כאשר ארה”ב לחצה על שמיר לאפשר לפלסטינים להקים אוטונומיה. ערפאת הפך למחוייב למצביעיו, שדרשו שלא יוותר על מילימטר מול ישראל. מסםר מפלגות בעלות מצע לאומני התחרו ביניהן על מי הכי לאומנית מכולן- והקצינו יחד עימן את החברה. מאז חיסולו של ערפאת שום פלג לא הוכיח עצמו כמספיק חזק לכפות הסכם שלום על הציבור הפלסטיני. מה שמתבונן מבחוץ רואה כפשרה כואבת, שני הצדדים רואים כהשפלה לאומית הדדית – ומסרבים לקחת בה חלק.

בחירות חופשיות מאפשרות לקבוצות שוליים להתחרות בבחירות, ומציפות את השיח הפוליטי ברתוריקה קיצונית. במקום שהקיצונים ידוכאו באלימות, הם מנצחים במשחק הצעקות בפרלמנט. עם כל חיסול ישראלי מאשימים הפלגים זה את זה, ואף קבוצה לא משנה את דרכה. פעולות תגמול לעולם אל יניבו תועלת כאשר לאנשים יש את מי להאשים בהן מלבד את עצמם. כיום הפתח והחמאס מאשימים זה את זה בסגר הישראלי על עזה.

הליבראליזם מאפשר חופש ביטוי לרעיונות קיצונים. ממשלה מתונה לא יכולה לענות חשודים בטרור, לעצור אותם ללא עילא או לפרק את ארגוניהם.
ישראל לא יכולה להמשיך להתעלם מהתפרקות הסדר החברתי בשטחים. התנתקות חד צדדית מיהודה ושומרון אינה אפציה. זכרו איך חזבאללה ניצל את חוות שבעה כדי לתרץ את המשך קיומו לאחר נסיגת ישראל מלבנון. הפלסטינים ימשיכו בדומה לתקוף את ישראל בגלל סיבה קיקיונית כזאת או אחרת. יהיו אלה שימשיכו בפעילות טרור גם לאחר שנחתום על הסכם שלום ונקבע גבול- אולם ללא ספק הטרור יימשך אם ניסוג ללא הסכם.

הפתרון היחידי הוא טרנספר של הפלסטינים לירדן- ומתן סיוע להפלת משטר המלוכה במדינה. אם הפלסטינים כן יישארו בגדה, ישראל חייבת לשכנע את המערב לזנוח את רתוריקת הדמוקרטיה ולאפשר למשטר ברוטאלי לקחת פיקוד על השטח- מישהו עם סמכות שניתן יהיה לעשות עימו שלום.
במזרח התיכון, אויב השלום הגדול ביותר הוא הליברליזם.