אפגניסטן שימשה מגרש משחקים למוראל הליבראלי. למי שקרא את עיתונות השמאל בימי המלחמה, נראה היה ששחרור האישה האפגנית הוא הסיבה העיקרית למלחמה. ומה היה אותו השחרור? הסרת כיסוי הראש. עזבו את העובדה שנשים רבות ברכו על הכיסוי במציאות של הטרדות מיניות מרובות. הבעיה האמיתית היא איסורי המיניות הרבים באסלאם, שהופכים כל גבר לטורף מיני- מה שיוצר מלכתחילה את הצורך בכיסוי ראש לנשים. מבלי יכולת להתמודד מול הבעיה האמיתית, ליברלאים תקפו את תופעת הלוואי. הייתה זו אולי הפעם הראשונה שיצאו במערב למלחמה אידיאולוגית מוצהרת ללא כל תועלת אמיתית. מלחמתם של ליבראלים ופמיניסטיות כנגד המוסלמים מדכאי הנשים. יהיה המנצח באפגניסטן אשר יהיה, הליבראלים ניצחו בכך שהם הוכיחו שבכוחם לצאת למלחמה כנגד מי שלא מסכים עימם. ללא יכולת לחכות שהאפגאנים יגיעו לבד לליבראליזם תוך כמה מאות שנים בזכות עושר וליבראליזם – עם לחימה שתעשה מבפנים – האמריקאים החליטו לכפות את ן העדן מבחוץ. אין פלא שהכל חרב ממש כמו גן העדן הקומוניסטי.

נכון שהרבה ביקורת מופנית כנגד צבא ארה”ב שלא בצדק. על אף ששיטות החקירה בגוואנטאנמו הפרו את כללי המלחמה של אמנת ג’נבה, חוקים אלה מעולם לא קוימו בידי מישהו. אף אחד לא יעלה בדעתו שמישהו במלחמת העולם השנייה לא עינה שבויים שהחזיקו מידע רגיש. דווקא הסרוב לענות הוא מעשה אכזרי כלפי חייליך שלך. האשמות אחרות כנגד גוואנטנמו היו מגוחכות: החוקרים קשרו את העצורים, קיללו אותם, והפשיטו אותם. קשה לקרוא לזה עינויים. האמריקאים אף נתנו טיפול פסיכולוגי לעצורים. אם כבר, ארה”ב יכולה לשמש מודל לנורמאליות לישראל. כאן זוכים המחסלים לטלביזיה עם לוויין, טלפונים ניידים, וכסף כיס- במדינה נורמאלית סוהרים יקרעו ספרי קוראן, יעליבו אמונות אסלאמיות ויפשיטו את כל האסירים. אני מציע אף להפיץ את תמונות העירום שלהם בכפריהם, ולהציע לאסירים בשר חזיר ויין במקום לחם ומיים. אם אסירים יהודים בבתי הסוהר בארה”ב לא זוכים למזון כשר, מדוע המחבלים טובים יותר?

יחס לשבויים במלחמה נגד ארגוני טרור תמיד יראה רע. אין טעם למנוע מהם את הסטנדרטים של ג’נבה. הדרישה שחיילים ילבשו מדים אינה ריאלית במציאות המודרנית. לא ניתן להתייחס למחבלים כאל פושעים מכיוון שלרוב אין עדויות מוצקות בכדי להרשיע אותם. לא ניתן גם להניח שהם חפים מפשע. אולם מלחמות נגד טרור נמשכות עשורים, וכליאה במעצר מנהלי לתקופה כה ארוכה אינו דבר סביר. הבחירה היא בין ענישה גופנית לבין מאסר- אולם המאסר חייב להיות קשה בהשוואה לתנאים להם רגילים המחבלים. הדרך הנוראית בה מתייחסים המוג’אהידין אחד לשני אמורה להוות אבן בוחן לתנאי הכליאה. כדאי שניקח את עצתם של אויבינו.

לעולם לא נדע האם הנפט אכן היה הסיבה שבגללה יצא בוש למלחמה, אולם אנו יודעים שנפט זכה לחשיבות רבה בעיניו של קרטר. הנשיא האמריקאי שוחר השלום פתח במלחמה עכובה מדם בגלל שהרוסים התקרבו יותר מדי למיצרי הורמוז, נתיב מים בו עוברות מרבית מיכליות הנפט של העולם. האם עלינו להניח שבוש היה פחות ציני? שליטה באפגניסטן תבטיח לארה”ב זרימת נפט ממרכז אסיה, השפעה על פקיסטן, הודו ואיראן.

מחיר המלחמה באפגניסטן היה השלמה עם תוכנית הגרעין של פקיסטן. במקום לקנות את דרכה לתוך אפגניסטן דרך טאג’יקיסטן, ולהתעלם מריבונותה של פקיסטן על ידי טיסות מזדמנות מעל שטחה, בוש הסיר את הסנקציות מפקיסטן. העובדה שאיש לא עשה רעש מתוכנית הגרעין הפקיסטנית דרבנה את איראן לפתח פצצה משלה.

ארה”ב פלשה לאפגניסטן כדי לבסס מחדש את כושר הרתעתה לאחר ה11.9. מכיוון שלא באמת ידעו מי ביצע את הפיגועים, אקאעידה מונה לפושע. מלחמה קצרה ואכזרית ברחבי העולם הייתה מאשררת את עליונותה של ארה”ב. העובדה שהמעצמה הגדולה בעולם נכשלה מול שוכני מערות מהווה סתירת לחי- ללא קשר לעובדה ששתי המעצמות הקודמות גם הן חטפו סתירת לחי. במהלך המלחמה, איבדה ארה”ב את בסיסה באוזבקיסטן ויחסיה עם פקיסטן התקלקלו- מה שלא הוסיף לה יוקרה. ההפסד ירדוף את ארה”ב בעולם המוסלמי עוד עשורים רבים.

במובן מסוים, אפגניסטן הולכת בדרכה של הפיליפינים- מדינה שמשרתת את צבא ארה”ב. אין זה מפתיע לאור העובדה שתקציבו של נאט”ו באפגניסטן עולה על תקציב הממשלה האפגנית. מתרבות הפופ ועד לבתי בושת, האפגנים הפכו לאוהבי ארה”ב. עשורים של התשה ומלחמת אזרחים אכזרית- וארה”ב הצליחה להפוך את לוחמי ההרים האמיצים לפחדנים שתלויים בסיוע חוץ כדי לשרוד. לאחר הנסיגה תקרוס הכלכלה, והאוכלוסיה תתגעגע לאמריקאי הטובים.