המעורבות האמריקנית באפגניסטן לא הייתה קשרה למאבק בטרור. אל קאעידה כלל לא היה אחראי לפיגועי ה11.9: אוסאמה לכל היותר הודיע שהוא ידע על המתקפה כמה ימים לפני. לא יעלה על הדעת שאוסאמה באמת סיכן את חלומו להקים מדינה מוסלמית חובקת עולם על פיגוע ראווה, ושהטאליבן סיכן את מדינתו על שטות שכזו. אפילו יד סלחנית על העובדות שמתירה מעורבות של אלקאעידה, הצדיקה את מלחמת העונשין שבאה לאחר מכן, אך לא את הכיבוש המתמשך. ולא מכיוון שהכיבוש אינו צודק – ולמי אכפת מצדק לאפגאנים – אלא מכיוון שהוא בלתי אפשרי.
כפי שטען מקיאו ואלי, אומות שלא לומדות כיצד לחיות תחת מרותה של מדינה אינן ניתנות לשליטה. כובש יוכל להשמיד את העם, אך לא למשול בו. הטאליבן עשו בשכל כאשר השליטו את מערכת החוק בערים הגדולות אך עזבו את הכפרים לנפשם. הם לא ניסו להביס קבוצות אחרות, אלא רק דחקו אותן לפינה. הרוסים, ואחריהם האמריקאים, התעקשו להביא צדק וממשל לכל כפר וכפר, אסטרטגיה שנידונה לכישלון.
דמוקרטיה היא כלי ממשל טוב למדינות הומוגניות, אך הרסנית לחברות שבטיות. בעיראק, הדמוקרטיה פשוט העבירה את הכוח מהסונים לשיעים. באפגניסטן, הדמוקרטיה היא בסך הכל כלי לדיכוי שבטים קטנים. כצפוי, השבטים הקטנים הם הלוחמניים ביותר, והם שולטים במדינה. הם לא יסכימו לוותר על כוחם בשם המשחק הדמוקרטי. לכך הגיבו האמריקאים עם פרלמנט בו לכל קבוצה אתנית יש מכסת נציגים. לא רק שאין קשר בין זה לבין דמוקרטיה, אלא שהמנגנון אף מדכא יותר: כעת הקבוצות השונות מופלות גם בהצבעות פרלמנטאריות.
מתכנני פיגוע ה11.9 אינם זקוקים למחנות אימונים בהרי טורה בורה. די בדירה. השמדת מחנות האימונים של אלקאעידה לא היה מצעד הגיוני כלחימה בטרור, מכיוון שבמחנות לא היה כל ציוד מתוחכם, ולא היו אנשי מקצוע יוצאי דופן או מערך אימונים סדיר. אם כבר, המחנות היו המקום המושלם לשירותי ביון לדעת מי עושה מה. מחנות אימונים חרצו את דינו של ארגון הטרור לעשרות הסתננויות.
הפלישה האמריקנית לאפגניסטן נבעה מהזיה רציונליסטית שניתן יהיה להקים מערך אבטחה רחב היקף. אין כל סיכוי להקים מערך אבטחה אמריקאי רחב בהריה של מדינה בצד השני של העולם. אולי כאשר מדובר באיום ממוקד – אולי מעבדה שמפתחת נשק גרעיני – אולם משטר כמו הטאליבן כל כך לא קשור או מוטרד מהאמריקאים שהפלתו אינה הגיונית. ביטחון והתגובה הם אפקטיביים ביותר כל עוד הם מקומיים. ארה”ב יכולה לסרב לתת ויזות לאפגנים, או אפילו לכל מי שאי פעם ביקר באפגניסטן, ממש כשם שישראל צריכה לעשות לפלסטינים.
תגובה מוצלחת ל11.9 הייתה צריכה לדבר בשפה האפגנית: נקמה. פשיטה אווירית שתשמיד לחלוטין את אלקאעידה והטליבאן הייתה מתקבלת בהבנה. פשיטת נקמה הייתה מתקבלת באפגניסטן כי הטאליבאן היה חזק שם: ניתן העניש ממשלה חזקה לכדי צייתנות, אולם לא ממשלה חלשה כמו בלבנון. כיבוש כושל, כמו כל כישלון, זורע זלזול וסולל את הדרך למתקפות נוספות על ארה”ב, בעיקר כאשר האפגאנים לא ישכחו במהרה את תמיכתה של ארה”ב בברית הצפונית.