המאפיין הבולט ביורת בסכסוך היהודי הערבי הינו שהוא בלתי אפשרי.

ישראל היא פשוט קטנה מדי בשביל להגן על עצמה במלחמה מודרנית. ב48′ זה לא היה עניין גדול מכיוון שלחמנו בעיר כנגד מיליציות ערביות. ב67 ו73, פלשו צבאות סדירים לישראל. אפילו הצבא הכושל ביותר מסוגל לאגור מספיק כוח בשביל להתקדם 100 קילומטר לתוך שטח האויב- וזה מספיק כדי להשמיד את ישראל.

ללא טנקים או מטוסים במלחמות הראשונות, סוריה עדיים יכלה להצעיד 200 אלך חיילים ועוד מילואים רבים אחריהם לתוך ישראל – ושום מידה של כוח אש לא הייתה מסייעת ישראל במלחמת חפירות שכזו.
חמאס וחזבאללה מסוגלים להכניע את ישראל עם פגיעה ביהדות התפוצות. דקירות יומיות של יהודים ברחבי העולם יוריד את ישראל לרגליה- ומהלך זה אפילו לא יעורר את זעמם של המדינות הזרות, שאזרחיהן לא ייפגעו. נוכח מצב שכזה, האיחוד האירופי ילחץ על ישראל להכנע, לא על המחבלים.

גם פיגועי הטרור לא מנוצלים כראוי. ההתקוממות העיראקית הראתה שמשאיות נפץ הן יעילות יותר ממחבלים מתאבדים, אך החמאס לא עושה בהן שימוש. ישנן המון אופציות להסלמת המאבק. למרות העבודה המעולה של המודיעין הישראלי, קצב תפיסת המחבלים הנוכחית שעומדת על 100 אחוזים מוכיחה שהמלחמה היא פיקציה.

לחזבאללה אין כל סיבה לא לירות על ישראל. הוא יודע שישראל לא תכבוש את לבנון שנית ותסכן את חייליה. מלבד כיבוש, פשיטות אוויריות יושתקו עד מהרה על ידי האו”ם. איראן תפצה על כל נזק שייגרם.
מצידה, ישראל משחקת כדורגל. בזמן שהלחץ האמריקני מנע מישראל משימוש בנשק גרעיני כדי להשמיד את הצבא המצרי ב-73′, לא היה לחץ דומה מול סוריה- אולם צה”ל לא נכנס לדמשק. כל פוליטיקאי ישראלי יודע שנוכל להשיג הסכם שלום עם סוריה אם נבטיח להפסיק להפציץ את דמשק- ולא יהיה כל דיבור על הגולן. צריך רק להתחיל להפציץ אותה קודם.

מטרות המחבלים ידועות היטב. ישראל יכולה בקלות להרוס את תחנת השידור של חזבאללה ולהורג את חאלד משעל. הניה מופיע בדרך קבע מול קהל- ואפשר לחסלו מהאוויר.
מחדל שליט המחיש את הבעיה שבריסון הדדי. ישראל הייתה יכולה להביא לשחרורו של שליט באמצעות הוצאה להורג שיטתית של בכירי חמאס בכלא הישראלי. אם אתם חושבים שזה לא מוסרי להרוג מחבלים כלואים, הגרמנים הדמוקרטים עשו בדיוק את זה: מחבלי הRAF שלה התאבדו. חמאס, מצידו, אינו מגיב כנגד מטרות יהודיות זרות.

טרור פלסטיני עצמאי מפר את כללי המשחק. מחבלים בודדים אינם נושאים ונותנים מול ישראל אודות כללי המשחק. כמעט וכל הפיגועים בשנתיים האחרונות נגד ישראל בוצעו בידי מחבלים עצמאיים. נכון שטרור כזה הינו חסר חשיבות סטטיסטית, אך התקשורת מסייעת לטרור בכך שהיא מדווחת עליו בהרחבה.

סוריה, מצרים, חזבאללה וחמאס הגדילו משמעותית את מאגר הנשק שלהן בזמן שהיו ב”הפסקת אש” מול ישראל. ברגע שישתלט על ארגונים ומדינות אלה כוח קיצוני יותר, יעמוד לרשותו הנשקים למלחמת יום הדין. מלחמה שכזו תהיה גדולה יותר ממה שראינו טרם. מלחמה זו תפעל למען מטרה אחת- לרמוס את רצון האויב להגיב. תרחיש האימים אפשרי מכיוון שהתפאורה כבר מוכנה: מנהיג סוני דמגוג עלול להשתמש בכלל התחמושת שצבר משטרו של אסד ולו כדי להשוויץ. במצריים, די יהיה לאחים המוסלמים שנה אחת בשלטון כדי להכריז מלחמה על ישראל.

מישהו ישבור את הכללים במוקדם או מאוחר.