אם מתבוננים בשרשרת צירופי המקרים שהובילו לשואה, לא ניתן שלא להגיע למסקנה שאלוהים עמד מאחורי הכל, בעיקר באופן בו הוא הקשה את לבבות הגויים. ממש כמו עם פרעה, הוא עצם את עיני המנהיגים לעובדות הברורות כך שלא יכלו לראות את הדרך הנכונה מתחת לאפם.

אביו של היטלר גילה בו עניין ושלח אותו לבית ספר. הוא לא הושפל בווינה במהלך שנותיו כנווד שם. תעוזתו בקרב במלחמת העולם הראשונה לא הובילה למותו. המהומות שעודד בצעירותו לא הנחיתו אותו בכלא, וניסיון הפוטש הכושל שלו לא הוביל להסגרתו לאוסטריה. הפוליטיקאים הגרמנים, קהל רציונאלי למופת, התקוטטו בינם לבין עצמם ובכך פילסו את הדרך לעליית הנאצים. כוח קטן של חיילי SS ניצח את מיליציית הSA, ארגון צבאי גדול פי 25 מהצבא הגרמני, במהלך ליל הסכינים הארוכות. חבר האומים שהעניש את איטליה בסנקציות עקב פרשת אביסינה, בחר שלא להגיב עקב הפרת הסכם ורסאי בידי גרמניה.צרפת לא הביסה את צבא גרמניה לאחר שהפר את הסכם הפירוז של חבל הריין, למרות שלצרפת היו פי מאה יותר חיילים באזור. איטליה התנכרה לבעלות בריתה הטבעיות, צרפת ובריטניה, בשל מאבק חסר חשיבות לחלוטין באתיופיה, ולא התערבה כאשר גרמניה סיפחה את אוסטריה, כפי שהבטיח מוסוליני לעשות. היטלר פיטר עשרות קצינים בכירים שתכננו נגדו מרד ממש לפני הפלישה לצ’כוסלובקיה, למרות שהוא כלל לא ידע את תוכניותיהם. צרפת התעלמה מהסכם ההגנה ההדדית שלה עם צ”כוסלובקיה . העולם עמד מוכן להביס את גרמניה עקב הפלישה לצ’כוסלובקיה: צרפת וצ’כוסלובקיה גייסו מספר חיילים כפול מהגרמנים, ארה”ב הייתה מוכנה לתמוך בבריטניה, ובריטניה הקימה צי שילחם בגרמניה, יוגוסלביה ורומניה איימו על הונגריה במלחמה אם תחברו לגרמניה בפלישתה לצ’כוסלובקיה, ברית המועצות הורתה להגן על
צ’כוסלובקיה מפני גרמניה, גנרלים גרמנים היו מוכנים להדיח את היטלר כדי להימנע ממלחמה, והציבור הגרמני התנגד באופן נחרץ למלחמה. במהלך 1938-89, בריה”מ הציעה פעמיים לבריטניה וצרפת סיוע מיידי במלחמה נגד גרמניה – ונענתה בסירוב מצד מתנגדי הקומוניזם.

היטלר לא יכול היה לתקוף את פולין ב39 אם סטאלין היה ממשיך במשא ומתן איטי עם גרמניה. אילו היה המהלך נגרר עד 1940, בריטניה ודאי הייתה חותמת על ברית עם בריה”מ, מה שהיה מכשיל כל תקיפה גרמנית על פולין. פולין עשתה טעות פטאלית כאשר סירבה לקבל סיוע מבריה”מ ימים ספורים לפני פרוץ המלחמה. הגנרלים המובילים של היטלר תכננו להדיח אותו מאז 38′, אך נסוגו בכל פעם.

צעד פשוט כמו מיקוש הפיורדים והמים הטריטוריאליים היה מעכב את פלישת הגרמנים לנורבגיה ומותיר את הנאצים ללא ברזל שבדי. הנאצים לא יכלו לפלוש לבריטניה רק מכיוון שטכנולוגיית הרדאר נתנה לבריטים יתרון. חיל האוויר הבריטי ידע לרכז את מספר המטוסים הפעוט שלו בהתאם לאיום המיידי. על אף העניין הרב במדע, הנאצים לא שקדו על פיתוח פצצת אטום, ועד שהצליחו לפתח מטוסי קרב, כבר לא נותר להם דלק עבורם. יותר מתריסר ניסיונות התנקשות על חייו של היטלר נכשלו: פצצות לא התפוצצו, מחבלים מתאבדים לא הצליחו להתקרב אליו דיו, ומתנקשים פספסו אותו כי הוא שינה את הלו”ז ברגע האחרון ללא סיבה. היטלר החזיק במושכות השלטון למרות התנגדות הגנרלים, שחלקם תכננו להרגו. הוא שרד ניסיון התנקשות ב-44 מכיוון שמישהו דחף תיק עם פצצה לצד השני של השולחן. ב45, הילטר הורה להרים גבוה יותר את צינור האוורור שדרכו תכנן ספיר להרעיל אותו בבונקר. הרשימה מתארכת עוד ועוד, ובכל שלב בדרך יכול היה השלטון הנאצי להתמוטט.

אולם היו גם צירופי מקרים בצד השני. לבריטניה לא הייתה כל סיבה להכריז מלחמה על גרמניה, אולם היא עשתה זאת. לארה”ב לא הייתה שום סיבה להיכנס למלחמה, אולם רוזוולט גרר אותה פנימה. ממשלת בריה”מ לא נכנעה למרות הסיכויים כנגדה. הנאצים לא עצרו בצרפת, שם יכלו לסיים את המלחמה, אלא הכריזו מלחמה על רוסיה. בגלל המרד ביוגוסלביה והמתקפה הגרמנית על המדינה, תוכנית ברברוסה התעכבה בחודש- בדיוק החודש לו נזקקו הגרמנים לפני רדת החורף הרוסי על חייליה. מצד שני, העיכוב אפשר לגרמנים להשמיד את הצבא הרוסי שבגבול. הבריטים הפסידו לגרמנים בכל הקרבות הזרים, אך שרדו את מתקפתו של רומל על פלשתינה מכיוון שהיטלר התעכב בשליחת הסיוע האווירי שהיה עסוק במלטה, ובעלות הברית הפילו את המטוסים שם.
אלוהים אינו מבצע ניסים שמפרים את חוקי הטבע. במקום זאת, הוא משחק בהסתברויות, וכל ההסתברויות עוותו כדי לאפשר את השואה.