בסברה ושתילה, ערבים נוצרים הרגו ערבים מוסלמים. בדארפור, אפריקאים מוסלמים הרגו אפריקאים נוצרים. שני המקרים לא אמורים לעניין את היהודים.
זהו לא תפקידנו לתקן את כל עוולות העולם. דוגמא קלאסית הייתה גישתו של מאיר כהנא להפגנות נגד משטר האפרטהייד בדרום אפריקה: הוא קבע כי הוא מתנגד לאפרטהייד אך שאל ליהודים לפעול נגד המשטר היחיד בעולם שתומך בישראל כדי לעזור לבסס במקומו ממשלה שחורה אנטישמית. לדעתי כהנא לא באמת התנגד למשטר האפרטהייד: ממש כשם שהיהודים עושים הכל כדי לבודד עצמם מהערבים בגדה, כך ניסו הבורים בדרא”פ לבודד עצמם מהמקומיים.

באופן אישי פשוט לא אכפת לי מדארפור. כל הסיפור זר לי כמו תאונת דרכים בסין או סכסוך שבטי בפולינזיה. וכן, אני משווה בין השניים. מה ההבדל בין סכסוך שבטי בפוליניזה ודארפור? ההבדל הוא סובייקטיבי בלבד: שנים של שטיפת מוח תקשורתית הפכו את דארפור לשם המוכר בכל בית, ואת המקומיים למעין “שכנים” שזכאים לרחמים יותר מאחרים. עשרות אסונות ברחבי העולם מגמדים את הנעשה בדארפור, אך מעט מאוד אי פעם שומעים על כך. למעשה, רוב האנשים לא יודעים כלום על דארפור מעבר לשם. למשל, ההם לא יודעים שמי שהתחיל את הטבח הנוכחי, הוא למעשה השבט שהיה מזה מאות שנים מדוכא באכזריות בידי הקורבנות הנוכחיים.

היקף הסכסוך אינו ידוע. הדיווח על מאות אלפי הרוגים לא יכול להיות אמיתי. שני הצדדים חמושים, ומפוזרים על פני שטח רחב, ומנהלים זה נגד זה מלחמה פרימיטיבית- כך שקשה להגיע לכזה מספר הרוגים. מעבר למספרים המנופחים, ניתן לשייך חלק גדול מההרוגים לסיבות המוות הטבעיות שרווחות באפריקה. הבינו שהעולם הערבי אינו יכול לכלכל את אפריקה לנצח: זהו דווקא בגלל הרפואה והסיוע המערבי שהאוכלוסייה באפריקה התנפחה והפכה גדולה מדי בשביל מה שיכלו לקיים התנאים הקיימים. מדובר במדבר שאינו יכול לכלכל אוכלוסיה גדולה. בזמן שהטכנולוגיה יכולה להקל על המחסור הזמני במזון, אין מה לעשות בנוגע למחסור במים. טענותיהם של “מומחים לזכויות אדם” שהמיליציה הסודנית מחריבה בארות באזור הינה מגוחכת, מכיוון שהבארות היינם קנים, מרובים, וברי החלפה. סביר יותר הוא שכמו בכל אפריקה, כנופיות מקומיות משתלטות על בארות ומחייבות את המקומיים. זהו ללא ספק עול גדול, אך זה לא אמור להטריד את וושינגטון, או תל אביב.

אין באמת מה לעשות בנוגע לדארפור. סודאן, מדינה בעלת כלכלה מכונסת, הינה חסינה לחלוטין לסנקציות של המערב. להיפך, ככל שהמערב יוקיע את ה”הרג המתבצע”, כך גוברת התמיכה לכך בקרב מדינות ערב. משמר שלום בסודאן איננו אפשרי, מכיוון שהוא יצריך את הסכמתה של ממשלת סודאן. פעולה צבאית אינו ריאלית: ארה”ב אינה מסוגלת לשלוט בסודאן הענקית, אשר רוויה מחבלים מוסלמים. סיוע מזון אינו אפשרי: עלויות השילוח יהיו אדירות וכנופיות מקומיות ישתלטו עליו בכל מקרה. את האבסורד בהסדר הנוכחי ניתן לראות בכך שהסיוע ההומניטארי הנוכחי לסודאן נשלח בטיסות שכר, מה שהפך אותו למעט יותר יקר מזהב. תמורת קמצוץ מהכסף, ניתן היה לשחד את המיליציה המקומית שתעזוב את הקורבנות לנפשם, ולקנות מזון מקומי באלפית מהמחיר. עצם העובדה שלא ניתן באמת לעזור לדארפור היא שהפכה את הדבר למטרה פוליטית כה נחשקת, שכן אלה לא באמת יצטרכו לבזבז את הכספים שיגויסו. בפועל, הכספים המגוייסים יוזרמו לפרסום ומשכורות.

אינני גזען במובן שאני תומך ברדיפת אנשים אך ורק על סמך הגזע שלהם. יש לי ספקות באשר לרעיון השוויון האוניברסאלי מכיוון שהוא פשוט לא מסתדר על חלק מהעובדות הפיזיות, כמו למשל, שיהודים מצטיינים בפיזיקה ואפריקאים מצטיינים בספורט. הייתי מגיב באותה ההיסטריה לסיוע ביוגוסלביה או כל מקום לבן אחר. אולם ההבדל הזה דווקא חשוב לפעילים. האפריקאים בדארפור הנידחת נתפסים כאקזוטיים, ומוצר צריכה אקזוטי מהר מאוד הופך לאופנה.

יהודים ליבראלים אומרים שהשואה אמורה להפוך אותנו לרגישים לסבלם של אחרים.טעות. השואה מלמדת אותנו שחובה לדאוג בראש ובראשונה לרווחתם של היהודים. כאשר רקטות נופלות על שדרות ובחורי ישיבה בירושלים בקושי אוכלים,אל ליהודים לבזבז את זמנם וכספם על מוסלמים ונוצרים מדארפור, ערבים, חתולים או קופים.

מעניין לראות כי הליבראלים שמכים על חזיהם הקולקטיבים אל מול הזוועות של דארפור אינם מנידים עפעף לנוכח הזוועות בשדרות, שם גדל לו דור שלם שלא יודע חיי שלווה. לאנשים אלה אין בעיה להציל אנשים שהם לא מכירים מסוף העולם אך אין להם בעיה עם עשרות אלפי הרקטות שנחתו על שדרות מזה 9 שנים. יהודים רוויי שנאה עצמית מעסיקים עצמם בפרויקטים זמניים כדי לפטור עצמם בעיסוק בסבל אחיהם.

תמיכת היהודים בדארפור לא תהפוך את העולם לפחות אנטישמי. מי ששונאים יהודים נוטים גם לתעב שחורים, חוץ מזה שאף אחד לא יתרשם אם היהודים יתאמצו בשביל איזה שבט אפריקאי נידח במדינה העויינת לארה”ב.

השורה התחתונה היא שאינני רוצה שפליטי דארפור, האמיתיים והמזויפים כאחד, יציפו את ישראל. אם לממשלה באמת אכפת מהם, שתטיס אותם לארה”ב.