חיזוי העתיד הוא עיסוק גרוע, בשל המורכבות האדירה של החברה ושלל המשתנים והתוצאות האפשריות, אולם כן ניתן לסרטט קווים כללים לעתיד לבוא.

איראן תשיג נשק גרעיני בין אם תותקף על ידי ישראל או לא. האיראנים יוכלו לפזר את מתקני העשרת האוראניום ברחבי ערים צפופות, ולחפור היכלי צנטריפוגות בעומק ההרים, ששום פצצה לא תחדור. אף פשוט מכך, איראן תוכל לרכוש פצצות מוכנות מצפון קוריאה. לא צפוי שמשטר האייתולות ישרוד עוד עשרות רבות של שנים, אך כל או כל, הלאומנים באיראן לא ינטשו את כוונותיהם האימפריאליסטיות בזמן הקרוב. הרצון לשליטה מזרח תיכונית הינה חלק מהתודעה האיראנית מזה 3000 שנה.

איראן תתסיס את האוכלוסייה השיעית בלבנון וערב הסעודית. הסוגיה הסעודית היא ככל הנראה החשובה ביותר: השיעים בסעודיה מתגוררים בקרבת שדות הנפט, וכיבוש איראני ינשל מיידית את הבדואים במדינה מכוחם. תגובת המערב תהיה תלויה אך ורק בהתנהלות המשך זרימת הנפט. אם תבסס עצמה איראן כמעצמה מכובדת שסוחרת עם המערב, המערב יעלים עין מהנעשה בערב הסעודית.בעזרת החימוש האמריקני, יתכן והסעודים יגרשו את האוכלוסייה השיעית מאזורי הנפט. בכל מקרה, אי שקט בסעודיה הוא עניין של זמן- אשר יתגלע בדמות מלחמת דת בין סונים לשיעים במדינה.

מול תרחיש שכזה, ערב הסעודית אינה יכולה להרשות לעצמה נחיתות גרעינית מול איראן. לאחר שעשתה שימוש בנשק כימי במלחמה מול עיראק, אין זה בלתי סביר שאיראן תשתמש בנשק גרעיני נגד ערב הסעודית. השמועה מספרת שלערב הסעודית יש מספר פצצות אטום מפקיסטאן, התמורה למימון תוכנית הגרעין הפקיסטנית. בכל מקרה, הסעודים לא יוותרו על הזדמנות לקנות פצצת אטום. יתכן שרק למטרות יוקרה יפתחו הסעודים בתוכנית גרעין משלהם. ישראל, אשר לא הפציצה את מתקני הגרעין של איראן, לבטח לא תפציץ את ערב הסעודית, בת ברית חשובה נגד איראן, ולקוח אמריקני.

פקיסטן תיפול לידי האסלאמיים. מדובר במדינה לא מתפקדת: יישות מוסלמית הקרועה בין החילונים שוחרי השלום, הקיצונים הדתיים, והלאומנים האנטי הודים. מושחתת וענייה, פקיסטן לא תוכל עוד לשחד את אוכלוסייתה שתשב בשקט. פקיסטן מצויה תחת זכוכית מגדלת של המערב על כל הפרה פעוטה של זכויות אדם, ויכולתה לפעול נגד הקיצונים שובשה. יתכן ופקיסטן תשמיד או תייצא את פצצות האטום שלה בכדי למנוע את נפילתן לידי הקיצונים, אך הכורים יישארו. קיצונים פקיסטנים ימשיכו את לייצר פצצות, או לכל הפחות ידאגו להפיצן לכל תומך.

למצריים יש תוכנית גרעין צבאית משלה, על אף ניסיונותיה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית להעלים מכך עין באופן מבזה. כאשר איראן וערב הסעודית יכריזו על יכולת גרעינית, מצריים לא תוכל להרשות לעצמה להיגרר מאחור. תוכנית גרעין סודית לא תאיים על מיליארד וחצי הדולרים שמקבלת מצריים בכל שנה מארה”ב. מצריים תטען בצדק, שגם ישראל מקבלת סיוע מארה”ב למרות שהיא מפעילה תוכנית גרעין משלה. במזרח תיכון גרעיני תרצה ארה”ב להראות מאוזנת, ואף אנטי ישראלית. בשל הסכם השלום עם מצריים, ישראל לא תוכל לתקוף את מתקני הגרעין המצריים.

תוכנית הגרעין הסורית תלויה בהגנה שלה מפני ישראל. סוריה תוכל להשיג זאת על ידי חתימה על הסכם שלום מול ישראל. זה יאלץ את סוריה לנטוש את דרישתה לים כנרת, ולהסכים לפירוז צבאי ממושך ברמת הגולן. שני התנאים אפשריים, אם הפרס הוא תוכנית גרעינית.

איראן גרעינית תוכל להציע לסוריה הגנה מישראל. סוריה אולי לא תשיג כור, אך מספר אולמות צנטריפוגות יספיקו בשביל תוכנית גרעינית צבאית. הרוסים בנו את הכור באיראן, ואין שום סיבה שלא יבנו כור נוסף בסוריה – שהיא ללא ספק מדינה בעייתית פחות מאיראן. סוריה תוכל להשתמש בכור “האזרחי” שלה בכדי לאגור פלוטוניום. בעוד שיחסי ישראל תורכיה מתדרדרים, ושטחה האווירי של תורכיה ייסגר בפני צה”ל, פשיטות בעומקה של סוריה המצוידת במערכות הגנה רוסיות יהיו קשות ביותר. עם טילי S-400 על גבי ספינות רוסיות בנמליה של סוריה בטרטוס, יזכה אסד בהגנה מוחלטת מפני תקיפה ישראלית נגד מתקניו הגרעיניים.

לאחר שתדחה על ידי האיחוד האירופי, תורכיה תחזור לחיקו של האסלאם. עשורים של שטיפת מוח לאומנית, שנתפסה כאלטרנטיבה לאסלאם, החדירו בתורכים להט אימפריאליסטי. השילוב בין לאומנות לאידיאולוגיה מוסלמית יוביל לפיצוץ. רוסיה אולי תצא בחריפות כנגד התגר ענותה של תורכיה, בעיקר אם מוסקבה תמשיך בתוכניתה לספח את אוקראינה בשקט. שלא כמו ישראל, רוסיה לא תסבול שכנה גרעינית באזור אסטרטגי. תורכיה אשר תלויה בסחר בינלאומי ומפחדת מסנקציות, אולי לא תסתכן בתוכנית גרעין גלויה, אך היא לבטח תשתלט על מרבית שרשרת הייצור, ותוכל לעשות את המעבר לתוכנית גרעין צבאית ללא בעיה.

אין זה סביר שעיראק תשרוד. מדינת התפלצת. הזו המחוברת בכוח יחדיו, תתחלק לבסוף בין כורדיסטאן ואיראן, מה שיותר מובלעת ערבית קטנה, שאולי ותשמור על השם עיראק. הכורדים יתורו בלהט אחר פצצת אטום משלהם. מדובר בעם אינטליגנטי ומשכיל יחסית לערבים, המרופד היטב ברווחי נפט- לא תהיה להם כל בעיה לפתח תוכנית גרעין צבאית. ישראל ללא ספק תסייע לכורדים בתוכניתם הגרעינית בכדי להטריד את איראן.

ירדן תחדל להתקיים כתצורתה הנוכחית- ממלכה מתונה. המתינות הירדנית היא למען האמת מופע להטוטים של איזון – בין סוריה לישראל, אסלאם והמערב, פלסטינים ובדואים. ירדן מתפקדת בפועל כמדינת אפרטהייד של בדואים נגד פלסטינים – המהווים שלושה רבעים מהאוכלוסייה, ואף כנגד קסטות נמוכות בקרב הבדואים עצמם.. למדינה אין עתיד בתצורתה הנוכחית. שבט בדואי אחד אינו מסוגל לשלוט במדינה שלמה. לירדן אין כל פוטנציאל כלכלי, ותיישר קו עם כל מדינה שהיא שתבטיח לספק לה קצבאות. לו הייתה ישראל חכמה, היא הייתה קונה את נאמנותה של ירדן במספר מליארדי דולרים בשנה. בעבר דובר אם יתכן שירדן תיפול תחת כיבוש סורי או עיראקי. כעת שהן סוריה והן עיראק נשלטות בידי איראן- נראה כי אין ספק בדבר.

לבנון אינה מסוגלת להתקיים לאורך זמן כמדינה עצמאית. היא מפולגת וחלשה, ושייכת בפועל לסוריה. וגם כאן, לו הייתה ישראל חכמה, מזמן כבר יכולנו לספח את דרום המדינה, ולתת אותה לנוצרים שיקימו להם מדינה עצמאית חוצצת.

מאגר הנשק הגרעיני של ישראל לבסוף ייפול תחת ביקורת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. נוכח הביקורת העולמית בהנהגת הערבים על תוכניתה הגרעינית של ישראל- ישראל תהיה חייבת להתפרק מחלק מנשקה. מה גם שהפצצות הישראליות מעולם לא נוסו כראוי – נערך ניסוי אחד לכל היותר. מי יודע אי אילו פגמי ייצור יש בפצצה הישראלית?

תוך עשרים שנה, 34 אחוזים מקהל המצביעים בישראל יהיו ערבים. 5 אחוזים יהיו אפריקאים, ועוד 10-12 אחוזים לא יהודים אחרים. היהודים עתידים להפוך למיעוט. הגליל והנגב ייושבו בלעדית כמעט בידי ערבים, ויהפכו לאזורים האסורים ליהודים מלבד כמה עיירות. הערבים יעברו להתגורר בערים יהודיות: ברובעים לא דתיים של ירושלים, יפו, תל אביב, עכו וחיפה. ערבים רבים כבר הפכו בערים הללו לחלק מרכזי באוכלוסיה, ותושבים יהודים החלו לעזוב.

יהודים חרוצים ימשיכו לרדת מהארץ בשל המיסוי המוגזם, חוסר הבטחון, ואי ההחלטיות הפוליטית. ככל שתהפוך הירידה לתופעה חברתית יותר ויותר מקובלת, בריחת המוחות תהיה מוחלטת- כאשר כבר כיום היא עומדת על 25 אחוזים. עם רוב ערבי וחרדי במדינה, שום ממשלה לא תוכל להפסיק את מדיניות הקצבאות. החינוך הפוסט ציוני הופך את תודעת המלחמה ליעד החיים של פשוטי העם. המתנחלים יסבלו פוליטית ויפסיקו להוות את עמוד התווך של הצבא. הלהט הלאומי שהציל את ישראל ב-48 ו-73 איננו עוד.

טילי הנ”מ המתקדמים של רוסיה וסין יגיעו לבסוף לידיים ערביות. מחיר מטוסי הקרב האמריקאים ימשיך להרקיע לשחקים. גנרלים צבאיים לא יסכנו מטוס של 150 מיליון דולר בכך שישימו אותו בסכנה מול טילי האוייב. גם מסוקי הקרב יועמדו בסכנה בידי רקטות יירוט מתקדמות וזולות כדוגמת ה TOR-1M, והSA-22. הגנות הטנקים יפסידו מול טילי הנ”ט, כשם שכל הגנה מפסידה לבסוף להתקפה. לזמן מה, עדיין יוכל צה”ל להשמיד עמדות טילים של האויב עם סיירות ויחידות מובחרות, אך התעצמות מערכות ההגנה האוויריות וריבוין יהפוך את המשימה לקשה. שתי הזרועות המנצחות של צה”ל, האוויר והשריון, ישותקו.

התגרענותן של מדינות האסלאם תשבור את ההרתעה הישראלית. המוסלמים אולי יחששו שתקיפה גרעינית משולבת על ישראל עלולה לגרור תגובת נגד רבתי בכל מדינות ערב. אך הם לבטח יאמינו שישראל לא תפציץ את כלל העולם הערבי כנקמה על פיצוץ גרעיני אחד- מפחד שיסלים הדבר.
תרחיש אפשרי בהחלט הוא פצצה גרעינית סורית מעל תל אביב בגיבוי איום איראני להפגזה כוללת של המדינה אם ישראל תגיב.

איראן וחזבאללה יחדשו את טענתם על הכפרים השיעים לשעבר בגליל. מאחורי הגנה זולה של טילי גרייהאונד, שעולות רק 13 מיליון דולר כל אחת, האיראנים וחזבאללה יאיימו על היהודים באינספור מטחי טילים. מאגר הנשק של חזבאללה, 50 אלף רקטות, ימישך לגדול. לישראל אין את המודיעין הממוקד שהיה לה על עזה לפני עופרת יצוקה. אנליסטים צבאיים מעריכים שכ20 אחוזים מהטילים באמת יגרמו נזק- כלומר כעשרת אלפים טילים, או פי 2.5 מהנזק שנגרם ב2006. יירוט כלל הטילים הללו, אם היה זה בכלל אפשרי, היה עולה מיליארדים- הוצאה לא סבירה לישראל הקטנה. אלא במלחמה כוללת, ממשלת ישראל לא תסכן כל כך הרבה חיי אזרחים, ועל כן עלינו לצפות באופן הדרגתי להתקרבות בין ערביי הגליל לחזבאללה.

פשיטות ישראליות לעזה והגדה יפסיקו בסופו של דבר, מה שבערך קורה כבר עכשיו. ארגוני זכויות אדם מחד, ורקטות מאידך יובילו לכך שישראל תחדל מלהגיב על תקיפות בעצימות נמוכה.
בעלות בריתה של ישראל נותרות מפוקפקות. בעלת בריתנו כיום, כמו לפני 3000 שנה, היא מצריים. עליית האחים המוסלמים לשלטון תשבור ברית זו.בכל מקרה, אין זה סביר שמצריים תילחם באיראן לאחר שזו תשתלט על סוריה וירדן. אולם הדברים ישתנו אם תנסה איראן לשלהב את השיעים במצריים. כמו כן, ניתן לצפות לחידוש הברית עם תורכיה אם איראן תחל לנסות ולהשתלט על המשטר שם. אולם אם תנקוט איראן בגישה הגיונית כלפי שכנותיה, ישראל תיוותר לבד.

לאחר שחטפה קשות באפגניסטן ועיראק, ארה”ב תהסס להתערב במזרח התיכון המתגרען. אין זה מין הנמנע שארה”ב תשנה מדיניות, תתחיל לצרוך את הנפט של עצמה, ותסתמך יותר ויותר על נשק גרעיני. דעת הקהל האמריקאית, שעוצבה בידי התקפות טרור חוזרות ונשנות על אדמת ארה”ב, אולי תומכת בישראל, ויתכן והממשל באמת עוזר לנו בחימוש, אולם ארה”ב תמצא עצמה חסרת שיניים בזירה הבינלאומית. המוסלמים יתאחדו עם אימפריות אגרסיביות כדוגמת איראן ורוסיה, ולא עם הענק השליו- ארה”ב.

פיצוץ האוכלוסין בעולם המוסלמי ימשיך לעוד מספר דורות. בערים הוא כבר פוחת, אולם הוא גבוהה מאי פעם בכפרים. חצי מיליאד מוסלמים יעמדו מול חמישה מיליון יהודים שיישארו בישראל. מדינה עם אוכלוסיה קנאית וצבא הרפתקאן אולי מסוגלת לשרוד אחוזים של 100:1, אך ישראל איננה עוד מוכנה למדיניות מנע אגרסיבית.

מחיר הנפט יתייצב ויחל לרדת עם המצאת דלקים חלופיים. פיצוץ האוכלוסין, וחשוב מכך, גידול בדרישת הציבור המוסלמי לקצבאות, תפחית מעושרות הנפט של המוסלמים. הכנסותיהן של מדינות האסלאם מתחומים שאינם נפט ימשיכו להיות זניחים: אין לערבים שום סיכוי להפוך למוקדי ייצור כעת שמשבצת זו מולאה בידי סין והודו. ללא יכולת להצטייד בצבאות משוכללים, מדינות האסלאם יפנו ללוחמת רגלים פרימיטיבית. הם כמובן ימשיכו לרכוש הרבה יותר ציוד לחימה מישראל, אך היעדר ההכשרה הרווחת בצבאות ערב מבטיחה שגם המטוס היקר ביותר שינו שווה דבר בידיו של טייס לא מנוסה. אולם הם עדיין יוכלו להצעיד מיליונים לשטח ישראל, והם עלולים בהחלט לעשות זאת אם ישראל לא תיכנע לדרישותיהם של ערביי ישראל.

קנאות לאומית ודתית, והכשרה מספקת עלולים לספק יתרון שלא יהיה רק קצר טווח. רומא הקטנה ניצחה וכבשה יבשת שלמה בגלל כוחה הכלכלי,אך גם בגלל שצבאות אז היו קטנים בשל היעדר גיוס חובה. במובן מסוים, מלוכות העבר היו פחות טוטאליטראיות ממדינות הלאום המודרניות. נדיר היה לגייס את כלל אוכלוסיית הגברים, ולעולם לא הוטל מס על כלל העסקים למען מטרות צבאיות.

ישראל יכולה בהחלט לנצח את המוסלמים אם תעשה שימוש בטקטיקות אגרסיוביות ביותר: תתקוף אותם כיום כשעוד יש לנו יתרון, ותכפה עליהם להתפרק מנשקם. אולם אם נוותר על ההזדמנות, הגורם המכריע במלחמות הבאות לא יהיה טקטיקה, אלא מירוץ חימוש בו ינצחו המוסלמים ללא ספק בשל עליונתם באוכלוסיה, שטח ומשאבים טבעיים. איראן ועיראק נלחמו זו בזו שמונה שנים בזמן שישראל בקושי יכלה לקיים שלושה שבועות של לחימה ב73. ללא עומק אסטרטגי שפעם היה לנו בסיני והגדה, ותחת איום של עשרות אלפי רקטות ופצצות אטום,ישראל לא תוכל להרשות לעצמה מלחמה כוללת.

קשה לראות תוצאה לישראל מלבד תבוסה פוליטית וכניעה הדרגתית לדרישות הערבים.