הבה נחזור לשאלה העתיקה, הציונות גזענית? השגריר האמריקאי לאו”ם הוקיע את החלטת הZ-R בכך שאמר שהיהדות היא דם ולא גזע. הגדרה זו מתעלמת משלל היהודים האתיאיסטים ונוגדת את החלטת החלוקה של האו”ם מ-47. אז טענו הערבים בדיוק שהיהודים הם דת ולא לאום, ועל כן אינם זכאים למדינה. מנהיגים יהודים אתיאיסטים התנגדו בכל תוקף ועמדו על לאומיותם.

אז בסדר, היהודים אינם גזע, אך האם היה טוב לנו לו הייתה מוכרזת הציונות כשוביניסטית על פני גזענית?

ההגדרה המילונית מתעקשת שגזענות נושאת בחובה הרגשת נעלות. היהודים יכולים לטעון שכל מה שהם רוצים הוא בידוד, אך לא יהיה בגישה שכזו כל טעם. אף אחד לא מוכן להיות נחות. כל לאומיות, כולל היהודית, מבוססת על ההנחה שהלאום שלך איכשהו טוב יותר מאחרים.השאלה היא במה? תרבותית בצרפת, פוליטית בארה”ב, דתית בישראל. אין זה מספיק לומר שאנשים רוצים לשמר את זהותם: עליהם באמת להאמין שזהותם טובה יותר ועל כן שווה שימור. אנשים שמעדיפים אגסים עת תפוחים גם משוכנעים שהאגס טעים יותר, למרות שלא באמת ניתן להעריך אובייקטיבית את טעמם של הפירות זה מול זה. כמו כן אין כל בושה בהערכת לאומך על פני אחרים. באותה המידה אנו נוטים לפאר ללא כל בסיס את מעלותיה של האישה בחיינו על פני יתר הנשים.

הגזענות (או השוביניזם לצורך העניין) היא לכל היותר גישה. היא אינה יכולה להיות טובה או רעה: רק מעשים, או לפחות מחשבות שניתן לפעול על פיהן, יכולות להיקבע כטובות או רעות.

ישנו הבדל מהותי בין גזענות לבין, לדוגמא, קומוניזם. מבחינה תיאורטית, שתיהן אסכולות מחשבה- ועל כן אינן טובות או רעות. אולם תחושת הבטן שלנו אומרת שהקומוניזם הינו מרושע מעצם טבעו. מדוע?

סופם של רעיונות לבוא לכדי מימוש. גזענות ושוביניזם, אם מיושמות בטריטוריה הומוגנית, אינן מזיקות לאיש. הגזענות הופכת לבעייתית רק כאשר אוכלוסיות גדולות מתחרות על אותה הטריטוריה, כדוגמת החורים באלבאמה, או כאשר מתעקשים ליישם אותה על העולם כולו- כדוגמת הקולוניאליזם. אולם לא ניתן להגיע להומוגניות כלכלית. הקומוניסטים לעולם לא יוכלו למצוא אזור כלכלי הומוגני דיו בכדי שתורתם לא תפגע בזולת. גזענות אינטלקטואלית ורעיונות יכולה להיות רחוקה מאוד מגזענות אפלייתית לאומית. אולם עצם ישומו של הקומוניזם מוביל בהכרח לדיכוי.

אז כן, הציונות היא גזענית, או לכל הפחות שוביניסטית. אך כך גם כל תנועה לאומית באשר היא. במקום להכיר בכך, עלינו להתמקד בדאגה לכך שהשוביניזם היהודי לא יצמח לכדי גזענות לאומית אפלייתית. והדרך היחידה להמשיך לקיים את תורתנו מבלי שיהפכו למזיקות לזרים, היא לנקות את מדינת ישראל מזרים, אל המדינות השכנות שגם ככה מסרבות לתת אזרחות ליהודים.