בקרוב יכריז האו”ם על הכרתו במדינה הפלסטינית בגבולות 48′. הוטו של ארה”ב במועצות הביטחון לא יהפוך את ההחלטה לחשובה פחות. החלטות או”ם אינן מחייבות בשום דרך, ואישורה של האסיפה הכללית מספקת מספיק אמינות, ללא צורך באשרור הפורמאלי של ה-UNSC. הכרת האו”ם בגבולות פלסטין לא תחדש דבר- מאז 67′ קובע האו”ם שישראל היא כוח כובש. גרוע מכך, ישראל עצמה מכירה בזה שהיא כובשת. כך שמאוחר מדי בשביל למחות. עם זאת, הכרת האו”ם אינה רלוונטית. לא ניתן לאכוף החלטות או”ם. בדיוק כמו שישראל והערבים הפרו עשרות החלטות או”ם בעבר, כך נפר את ההחלטה הזו, בעיקר משום שאף אחד לא ייקח אותה ברצינות. אפילו הערבים לא מצפים מישראל לסגת מעבר לכותל ואזורי הממשלה שנמצאים מעבר לקו הפסקת האש של 49′. במובן זה, החלטת האו”ם תביס את עצמה: מאחר שתצויר בכלליות, היא ללא תתייחס לסוגיות פרקטיות אלא רק תכיר בקו הפסקת האש. מאחר וכולם, כולל הערבים, מסכימים שתיקוני גבול מסוימים הינם בלתי נמנעים, ההחלטה לא תהיה ברת יישום מיידי, אלא פשוט תאיץ בצדדים להסכים על תיקוני גבולות- מה שאנו עושים כבר עשרים שנה.
הבלגאן הדרום אפריקאי מוכיח שהעולם אינו מסוגל לסבול בעיה לזמן רב. ישראל נכשלה בפתרון הבעיה מזה 43 שנים, וכל שנת מאבק פלסטיני רק עושה אותה בוערת יותר. הטרור הערבי במערב מקנה לישראל מעט נחת, אך הטרור גם מחזק מנגד את הקולות במערב שקוראים להכריח אותה לעשות ויתורים. למזלנו, מאז מותו של ערפאת, לפלסטינים אין עוד מנהיג כריזמתי שמצטלם טוב בטלוויזיה המערבית- כדוגמת נלסון מנדלה – שהיה גם הוא טרוריסט. גישת המערב תהיה בסופו של דבר תלויה בנחישותה של ישראל: אף אחד לא אוהב לתמוך בסוגיה חסרת סיכוי. ישראל עלולה לדכא את הלאומיות הפלסטינית, או לגרור את המשא ומתן עד אין קץ, אך הדבר שחשוב להימנע ממנו מכל הוא תקווה. אולי כדאי לתייג את המשא ומתן כחסר סיכוי. כל עוד ישראל אינה מכריזה על פריצות דרך בתהליך השלום, פעילים מערביים עלולים לאבד בו עניין.

מנהיגי העולם רואים בכניעה לפלסטינים בתור הדרך היחידה לרצות את התקשורת וקבוצות האינטרסים. ישראל יכולה לעצור מגמה זו בכך שתדגים כיצד יצירת מדינה פלסטינית תוביל לבעיות בנפח בלתי ישוער: ישראל תלחם במדינה החדשה ללא רחם כתגובה על כל פעולת טרור- וכאלה יהיה הרבה – ותדרדר את האזור כולו למלחמה.

אין כל הגיון בסירובה של ישראל לוותר על הקרקע לפלסטינים. בסופו של דבר, הכיבוש שלנו יביא עלינו את אותן הסנקציות שטרנספר היה גורר. אז פשוט גרשו אותם, תחיו מספר שנים תחת הסנקציות, ולאחר מכן תוכלו ליהנות ממדינה הומוגנית.