אדם צדק כאשר אכל מהתפוח. הוא פעל על פי ניתוח רציונאלי גרידא, ולא רצון חופשי. הנחש המדבר היה אמין. משה כמוהו האמין לדבריו של סנה בוער ומדבר.בני האדם הם מכונות. הליך קבלת ההחלטות הינו תהליך חשמלי וכימי המתרחש במוח. כל השפעה חולפת משתקפת בתהליכים פיזיים. רמת הסרטונין במוח, מתח חשמלי וכו. מבחינה תיאורטית, בני האדם הינם צפויים לחלוטין, אך מורכבות מפרה את הצפיות. על מכונה הצופה התרחשויות למפות כל מוח אפשרי- כולל וחן של חיות- ולחשב על מאורע רחוק אפשרי. כמה רחוק? חשבו על אפקט הפרפר- הסיבה להחלטה יכולה להיות נעוצה במאורע שהתרחש מזמן. יחסיה העדכניים של ישראל עם מצריים נעוצים בהגירה המונית שהתרחשה לפני 3500 שנה. מכונת העתידות תאלץ לדעת כל דבר שאי פעם קרה ולצלול למוחם של כל הנוכחים. על המכונה להיות יודעת כל- שכן כל דבר פחות מכך יתיר רק מודלים הסתברותיים.
הרצון החופשי הוא הגורם הנעלם בהליך קבלת ההחלטות האנושי, אך גם הוא בסך הכל פונקציה של של המורכבות האדירה שבאדם. ככל שמערכת מורכבת יותר, כך היא צפויה פחות, וכך נאמר עליה יותר שהיא ניחנת ברצון חופשי.

החברה האנושית אינה בהכרח יותר מורכבת ממרכיביה- בני האדם. בפיזיקה, המורכבות דווקא מתרבה ככל שצוללים לעולם המיקרו, בעוד שהיקום ככלל הוא צפוי למדי. אי הוודאות שבמרכיבים מתרבה במערכות, אך אלה גם מבטלים זה את זה לעיתים. ביום הבחירות, מצב רוחו של האינדיבידואל הינו בלתי צפוי, אך סטטיסטיקה יכולה לשער את מצב הרוח הכללי בחברה. לו הייתה מורכבת החברה ממרכיבים שווים, היה ניתן לתמרן באלה בסבירות גבוהה. אך אנשים בחברה אינם דומים זה לזה. חלק מחזיקים בהשפעה רבה יותר מאחרים. ארה”ב פלשה לעיראק אך ורק בכלל אדם אחד, בוש. לו הוא היה בחור בתקיפת איראן במקום זאת, עוזריו היו מסייעים לו למכור זאת לציבור. איראן נכנסה למירוץ הגרעיני בגלל אדם אחד – אחמדינג’אד. לפניו, הייתה תוכנית הגרעין האיראנית רדומה. בטווח הארוך, מגמות כלליות מנצחות: מעטים היו אחראים למהפכה הקומוניסטית ברוסיה, אך לאחר מספר עשורים, המדינה הלבישה עצמה מחדש בבגדי האימפריה הסלאבית. דמוקרטיות שצריכות לשרוד ארבע שנים אינן מטרידות עצמן בפרויקטים ארוכי טווח. הן מתכננות לטטוח הקצר- אולם זה בדיוק הטווח הקצר שלא ניתן לתכנן- לא בכלכלה, ולא בפוליטיקה. אין ספק שמרבית המדינות האסלאמיות ישיגו נשק גרעיני עד 2100, אבל יחסו של אחמדינג’אד לסנקציות ויחסו של אובאמה לאחמדינג’אד נותרים עלומים.

ההליך הבירוקרטי תלוי בנתונים שניתן לכמת. ברית המועצות החזיקה ביותר טנקים ופצצות אטום מנאט”ו, ולכן נתפסה כאיום. פוליטיקאים מערביים לא היו מסוגלים לתפוס או להסביר לציבור דבר מרומזים שאינם ניתנים לכימות: ההנהגה הסובייטית היית פחדנית ולא רצתה במלחמה כוללת. ברית המועצות הרשתה לעצמה להגרר צעד אחר צעד למלחמה קטנה באפגניסטן, אך לעולם לא הייתה מסתכנת במלחמה מול ארה”ב.
בפוליטיקה, החלטות גדולות מסתמכות על אינטואיציה אישית, אך אינטואיציה לא נראית טוב במסמכים סודיים או פרסומי מדיניות רשמיים.

בירוקרטים אוהבים לשחק על בטוח – וטועים- ונוטים להיצמד למספרים. לכן המלחמה הקרה חסרת ההגיון, בה אף אחד מהצדדים לא העז לתקוף את משנהו. מבחינה רציונאלית, איראן לא תשגר פצצת אטום על ישראל. פיצוץ גרעיני אחד או שניים לא יהרגו מספיק יהודים בכדי לחסל את המדינה, בזמן שמכת הנגד תהיה אדירה. סוריה זקוקה להתקרבות לקהילה הבינלאומית, ואינה זקוקה לגולן. אין לה מה להרוויח בפתיחת מלחמת חזבאללה ברמת הגולן. הפלסטינים רוצים בטחון וצמיחה כלכלית- יש להם מספיק שטח, והם לבסוף יחיו בשלום עם ישראל. כל זה רציונאלי. אך דבר מזה אינו אמיתי.