השוק החופשי נוטה לתקן את עצמו, בעוד שהחקיקה הממשלתית נוטה להצטבר עוד ועוד ורק מגבירה סטיות. הרופאה הזמינה היא דוגמה מעולה למדיניות אנטי שוקית זו. התיאוריה הליבראלית מבקשת ללא הרף לתקן מעשי אי צדק קטנים, בהם עלות התיקון קטנה לעומת ההטבות. במונחים ליבראלים, יש לספק ביטוח בריאות חינם למי שבאמת אינו מסוגל לממן אותו בעצמו, וגם טיפול זה יכלול סל מינימאלי. במקום זאת, ביטוח הבריאות צמח מזמן מביטוח, לחלוקה מחדש של משאבי החברה: טיפול בחולים שיש להם מחלה קיימת אינו ביטוח.

הרפואה מנפחת באופן מלאכותי את מספר הגמלאים, ועל כן את יחס הגמלאים לאנשים עובדים. בדיוק כמו שמבוגרים עובדים בכדי לממן גמלאים, רפואה טובה וזולה יותר מעלה את גיל התמותה ומגבירה את יחס הגמלאים באוכלוסיה. על כן, גמלאים צורכים יותר ויותר שירותי בריאות, שמעלים את אחוז הצריכה על ידם באוכלוסיה. מרבית עלויות הבריאות של אדם ייגבו בשישה החודשים האחרונים של חייו. כל אדם רשאי בהחלט להיאבק על חייו עם הונו הפרטי, אך לחברה אין כל עניין להאריך את חייו במעט כאשר העלות היא אדירה.

מאחר וגמלאים הם הצרכן הגדול ביותר של שירותי הבריאות, אין זה מפתיע שחברות התרופות משקיעות כספים בלתי פרופורציונאליים דווקא במחלות התוקפות קשישים, משקיעים פחות בפיתוח תרופות למחלות השכיחות בקרב אנשים צעירים. אין זה יצא דופן שחברת ביטוח תוציא יותר על קיום חייו של גמלאי מאשר שהיא הוציאה במצבר כל חייו בזמן שעבד. בשל עלויות הבריאות העולות, אנשים אינם מסוגלים להביא הרבה ילדים לעולם, והאוכלוסייה הולכת ומזדקנת. השינוי הדמוגרפי משפיע גם על הפוליטיקה ואופן ההצבעה. פוליטיקאים הופכים קשובים יותר למצביעים גמלאים שלא נלחמים ואינם יצרניים. הקצבאות לקשישים על כן רק עולות. פוליטיקאים במערכת הדמוקרטית אינם יכולים באמת לשנות את מערכת הבריאות מיסודה בארבע שנים: אינטרסים כלכליים ושרידות פוליטית דוחקים את הנושא הצידה פעם אחר פעם.

זה דבר אחד להרוג גמלאים, כפי שמסופר על האסקימוסים, ודבר אחר לחלוטין לא לסבסד אותם עם כל המשאבים הקיימים. אם אנשים רוצים לחיות זמן רב יותר, עליהם לחסוך לשם כך, להוליד ילדים שיתמכו בהם בעת זקנה, ולבחור בשרותי הבריאות הזולים ביותר. הזכות לחיות זמן רב יותר, ממש כמו הזכות לחיים טובים יותר, או לאוכל טוב יותר, תלויה ביכולתו של האדם לשלם בעבור זאת. כאשר המדינה פונה לדרך המפוקפקת של מימון קשישים וחלוקת משאביה מחדש בכדי לתחזק אותם, היא למעשה מחלקת מזון חינם.