אלפי יהודים יושבים בבית הכלא בישראל, חלקים באשמת שווא, ולציבור לא אכפת. אותו הציבור משתגע כאשר גויים שמים יהודים בכלא. גלעד שליט והקולונל קליין הם שתי דוגמאות.
לערבים אין שום בעיה עם המוני אבידות בסכסוכים. מצריים הפגיזה את עזה בשנות החמישים, סוריה רצחה כ20 אלף מהאחים המוסלמים בעיר חמה, איראן ועיראק הרגו כמיליון איש במלחמתם הארוכה. סורים, לבנונים וירדנים ממשיכים אף היום להרוג פלסטינאים. אולם אלה מכים על חזיהם עקב מספר האבידות המגוחך להחריד במלחמת עזה של 2009.
זו אינה צביעות, אלא גישה אבולוציונית לחלוטין. כאשר החברה רודפת בדלנים, מדובר בבדק בית. כאשר זרים מדכאים את אחיל, מדובר בסכנה חברתית. המלחמה היא על כן השלב הבא של הלך רוח זה.
ערבים רבים חברו לארגוני הטרור לאחר ששמעו על המתרחש בכלא גוואנטנמו, אבו גרייב, ובגרם. המערב יוכל להגן על בתי הכלא הללו לנצח. נכון שהמתקנים אינם מתנהלים אחרת מבתי כלא מקומיים אחרים על פי אמת המידה של האוכלוסייה הסובבת – אבל לפחות שם המתעללים אינם זרים אלא מקומיים.
הממשל האמריקני עשה את הבחירה הפחדנית כאשר מסר מחבלים לעבור עינויים בפקיסטן. כמובן שהיו להם הבטחות בכתב שהאסירים לא יעונו- כמובן, וגם קוראסונים ומיץ תפוזים לארוחת בוקר. למוסלמים לא הייתה שום בעיה עם שירותי הביטחון של פקיסטן המענים את המחבלים, אבל הפריע להם שמוסלמים פקיסטנים מבצעים את עבודתו המלוכלכת של הCIA. הטליבן אינו הסוגיה כאן: מוסלמים מערביים וליבראלים שונאים את הטליסאן לא פחות משכל ליבראל שונאים קיצונים. הטליבן הוא הדרך התמידית למוסלמים בלית משכילים, אך אפילו הטליבאן עדיף על הCIA במנטאליות שלו.

ישראל מחזיקה כ11 אלף מחבלים ערבים בשבי. אלה נעים בין מיידי אבנים (שיוצאים ונכנסים לכלא מדי כמה חודשים) ועד לראשי ארגוני טרור. אלה מהווים מזה זמן רב נקודת התאספות אנטי ישראלית קבועה במדינות ערב. במובן זה, הערבים צודקים: ישראל משפילה לוחמים ערבים בכך שהיא כולאת אותם. בתי כלא אמורים להיות מקום משכנם של פושעים מקומיים. לוחמים זרים צריכים ליהרג- לא להיכלא. לשבו על ההשפלה לקהילה היהודית כאשר הבריטים היכו את לוחמי המחתרות היהודיות בפומבי בכיכר העיר- כמה מהר הוכו הבריטים בחזרה כאשר שוטריהם הוצלפו בפומבי בידי האצ”ל. אסירים פולטיים ברחבי העולם מתעקשים להיחשב מתנגדי משטר, ולא פושעים מקומיים. הפלסטינים אינם חיילים כנים מכיוון שאינם לובשים מדים, נוטים להתחבא מאחורי אזרחים, ומנצלים את אי רצונה של ישראל להרוג אזרחים כנקודה לרעתה- כנהוג בעיתות מלחמה. אולם אלה אינם פושעים. יש לנו זכות מלאה להרוג אותם מיד, או להוציאם להורג לאחר השבי. אך אל לנו להשפילם בכליאתם הממשוכת.
מיידי אבנים רבים הינם קטינים. אם הם אינם אחראים, אז הם מכשיר ביד הוריהם, שאותם יש לכלוא. במובן זה, אבן אינה פחות מסוכנת מרכב, ויש להחזיק הורים כחייבים על תאונות שביצעו ילדיהם.
כאשר חצי אחוז מאוכלוסיית הגדה נמצאת בתי הכלא בישראל בכל רגע נתון, וכעשרה אחוז מהאכלוסייה עברה בבתי הכלא במהלך חייה, אל לנו להשלות עצמנו שניתן להגיע לנורמליזציה עם הפלסטינים, או לעשות שלום כלשהו עם יתר הערבים.