בתקופת מובארק המזדקן והלחץ האמריקני לדמוקרטיזציה יתפשו האחים המוסלמים את השלטון במצרים. מצרים תהפך למדינה פונדמנטליסטית לא פחות מאיראן. הפרסים הרבה יותר משכילים ומתורבתים מהמצרים. קהיר נגועה בתרבות המערב אך זרימת האוכלוסייה הכפרית החשוכה לתוכה משנה את פניה. ישראל חייבת לנקוט בצעדי מנע בפני התהוותה של מדינה פונדמנטליסטית בעלת יכולת גרעינית.
ראשית ישראל צריכה להשתלט על סיני כדי להבטיח לעצמה את העומק האסטרטגי. המצרים גדושים בשנאה כלפי ישראל כתוצאה מההפסדים שנחלה מצרים בעבר והם לא ישנאו את ישראל יותר כתוצאה מהפסד הנוסף. מצרים וויתרה על הנגב לטובת ישראל ועל עזה לטובת מצרים, היא רגילה לתקן את גבולותיה למען הסדרים עם שכנותיה.

מצרים לא שלטה באמת בסיני אין לה חיבה לבדואים בסיני. מאז תקופת פרעה מצרים לא הייתה באמת עצמאית, ומדינה שיותר מאלפיים שנה עברה מכובש וכובש לא מסוגלת לעמוד על עצמאותה.
לעומת זאת סיני הוא מרכז התודעה הישראלית. הוא חלק מארץ-ישראל ההיסטורית. עם ישראל התגבש שם, שם הוא קיבל את תורתו. כל אומה הייתה מעמידה מקום בזה במרכז מורשתה.
בסיני נמצאים אוצרות הנפט הישראלים, וגם אורניום טמון בו. מצרים לא הצליחה לחסל את ישראל במלחמת בזק ב-1973 רק בגלל העומק האסטרטגי שסיני העניק ליהודים. אם סיני יישאר בידי המצרים הוא יתמלא בכוחות מזוינים כפי שגרמניה הכניסה את צבאה מזרחה מנהר ריין בניגוד להסכמים הבינלאומיים.

הדילמה הישראלית בנושא המלחמה עם מצרים היא לא על עצם קיומה אלא האם להתחיל אותה היום, רחוק מרכוזי האוכלוסייה היהודית, ובידיעה שהמצב הפוליטי לא יאפשר למצרים להשתמש בנשק גרעיני, או בעוד מספר שנים או עשור, אז תהיה המלחמה כנגד מצרים פונדמנטליסטית בעלת ראשי נפץ גרעיניים המוצבים במרחק חמישים ק”מ מערי ישראל.
העימות המצרי-ישראלי מסוכן יותר מהמשבר הקובני. ספק אם רוסיה הייתה משתמשת בגרעין נגד ארה”ב, אך מצרים השבורה כלכלית ואידאולוגית, חדורת השנאה לישראל – לא תהסס.
קנדי היה חכם – הוא הבטיח לארצו את העומק האסטרטגי בעת המשבר גרעיני.