התקפות הטילים על ישראל מצד החמאס והחיזבאללה הוכיחו ש”עומק אסטרטגי” הוא מושג רלוונטי. ישראל הקטנה חסרה עומק אסטרטגי. כעת הוא הזמן , שעת הכושר להגדיל את שטחה של המדינה.
כל מדינה מגיבה על התוקפנות על ידי כיבוש וסיפוח. ארה”ב כבשה וסיפחה שליש משטחה של מקסיקו בתגובה לסדרה של תקריות-גבול. בריה”מ שרפה כליל אי שלם כדי לעצור את ההתגרות הסינית. תקריות-גבול הם סיבה כל כך מוצדקת לכיבוש וסיפוח.
לבנון היא מדינה שהוקמה באופן מלאכותי על ידי הצרפתים. היא תמיד סבלה מסכסוכים פנימיים בין-דתיים – ישראל צריכה ליצור אזור ביטחון בדרום לבנון. הסורים יכולים לכבוש את צפונה. ביניהם אפשר להקים מדינה לבנונית-נוצרית. מדינה לא-מוסלמית נוספת באזור תמשוך אליה חלק מהתוקפנות האסלאמית, רחוק ממרכזה של ישראל.

ממלכת ירדן הוקמה על השטחים השייכים ליהודים מבחינה היסטורית ומכוח החלטות בינלאומיות, החל מהצהרת בלפור. מאוחר יותר הבריטים הפרידו את עיראק מאיראן, וחתכו את עבר הירדן מארץ-ישראל המנדטורית כדי להעניק מתנה לשבטים הערבים שהיו נאמנים להם. הסורים נועצים עיניים בשטחי ירדן. יש לאפשר להם לכבוש אותם עם האוכלוסייה הפלסטינית בתוכם. הבריטים והצרפתים יצרו את לבנון ואת ירדן – ישראל תביא לסופן. לעולם לא יהיה איכפת אם זה יתבצע במהירות, ללא זעזועים משמעותיים באזור. האמריקנים לא מעוניינים בסכסוכים רחבים אך אי-יציבות מוגבלת וזמנית תתקבל על ידם. ארה”ב לא הפריעה לירדנים לנסות להשמיד את ישראל ב-1948 או לכבוש אותה ב-1967. ארה”ב לא הייחסה להצעות השלום של סאדאת כל עוד היו בטוחים – עד 1973 – שישראל שולטת במצב.

הגיע הזמן. יותר ממיליון פליטים ערבים עזבו את דרום לבנון צפונה. אין לא בעיראק ולא בירדן ממשלות חזקות ויציבות, וקל לכפות עליהם את קליטת הפליטים הפלסטינים. סוריה תוותר על רמת הגולן תמורת שטחי לבנון וירדן. גם מדינות ערב אחרות ישמחו להיעלמותה של לבנון המושפעת משיעים.
איך נאמר בפרסומת של Nike – – פשוט תעשו את זה!