ראש “המוסד” לשעבר דני יתום – חבר כנסת השמאלני – קורא למשא ומתן עם סוריה.לנהל משא ומתן עם סוריה? למה? כדי למסור לה את השטחים האסטרטגיים החשובים של רמת הגולן? הרי זוהי התאבדות. לעומת זה, אותם שטחים אינם נחוצים לסורים –הכיבוש שלהם הוא אינו המכשול לשלום. כך פירט אסד את דרישותיו מישראל: הקמת מדינה פלסטינית, חלוקת ירושלים וזכות השיבה לפליטים ערבים. הוא גם דרש מישראל וארה”ב להפסיק להתייחס לטרוריסטים כאל טרוריסטים, ואל סוריה – כאל מדינה התומכת בטרור.
אין כל סיבה לנהל משא ומתן עם סוריה. המצב הנוכחי נוח לאסד. משא ומתן הוא רק כלי לחיזוק מעמדה של סוריה בעולם הערבי וכלי למניעת נידויה של סוריה בזירה הבינלאומית. המשא ומתן עם ישראל יכול לשבור את החרם הדיפלומטי העולמי נגד סוריה.
מצד שני – שלום עם סוריה אפשרי בהחלט, בתנאי שמטוסי חה”א הישראלי יחוגו מעל דמשק – תמיכתה של סוריה בחמאס ובג’יהאד היא סיבה מספקת לכך.
אם לא לתקוף את סוריה – עדיף “שב ועל תעשה”. שיתוף פעולה כלכלי עם סוריה הענייה אינו כדאי לישראל. הסכם שלום לא יגרום לישראל חיסכון בהוצאות הביטחוניות – ברגע שישראל תחלש צבאית סוריה תפר את ההסכם ותתקוף. מאה שנים של מאזן האימה עדיפים לישראל מאשר הסכם על הנייר.
זו טעות להיכנס לאין ספור משא ומתנים לשלום עם הפלסטינים. ישראל צריכה לדבר בשפה המקובלת על הצד השני: בשפת הכוח. הכתיבו לאויב את התנאים, ואם הם לא מתקבלים – תתקפו. המשאים-והמתנים המתמשכים נותנים לפלסטינים זמן להתחמש ולאגור אמל”ח. בנוגע למבריחים נשק ממצרים לעזה – יש להרוס את הבסיסים של המשטרה הפלסטינית. שוב נורו טילים על שדרות – צריך לישר את השטח ההפקר בין סדרות לרצוע ולירות בכל מה שזז שם. נחטף חייל? תפציצו את הערים הפלסטיניות עד שהוא יוחזר.
כל עוד ישראל חזקה צבאית – אין לה צורך לנהל משא ומתן.